Saturday, 18 July 2015
28 September 2020
پنجم فروردین- بیست­و­چهارم مارس

«تقویم تاریخ پنجم فروردین»

2012 March 25

رادیو کوچه

امروز، روز جهانی «سل» است. با وجود تمام پیش­رفت­های پزشکی نوین، هنوز هم در جهان سالانه یک­میلیون­و­هفتصد­هزار نفر جان خود را بر اثر این بیماری از دست می­دهند. در این روز، همایش­ها و رایزنی­هایی پیرامون مهار هر چه بیش­تر بیماری سل که عمومن در مناطق محروم جهان شایع است، برگزار شده و اتخاذ می­شود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1603 میلادی- درگذشت «الیزابت اول» است. شه­بانو «الیزابت یکم» از 1558 تا 1603، ملکه­ی کشور انگلستان و ایرلند بود. او دختر «هنری هشتم» از همسر دومش «آن بولین» بود. انگلستان در دوره­ی فرمان­روایی او توانست نیروی دریایی اسپانیا را شکست داده و با افزایش توان خود در آب­های جهان، تبدیل به ابرنیروی زمان شود. هم­چنین رخ­داد رنسانس، هم­دوره با حکومت الیزابت بر انگلستان بود.

الیزابت در سال 1558 میلادی و در 25 سالگی بر تخت نشست. الیزابت هوادار پروتستان‌ها بود و این آیین را در کشور رسمی کرد. لردهای انگلیس نیز که پیرو این آیین بودند از وی پشتیبانی کردند. این­چنین بود که دشمنی «پاپ» و اسپانیای کاتولیک بر الیزابت و انگلستان برانگیخته شد.

دوره­ی پادشاهی الیزابت بر انگلستان به عصر طلایی یا عصر الیزابت شناخته شده‌است. در این دوره نام­آورانی چون «ویلیام شکسپیر»، «کریستوفر مارلو»، «بن جانسون»، «والتر رالی» و «فرانسیس بیکن» در انگلستان می‌زیستند. ادب و فلسفه در این روزگار سر برآورد و با ناتوانی کاتولیک­ها و پاپ، روزگار رنسانس آغاز شد. الیزابت هم­چنین در برابر کاتولیک­ها، روش تسامح را پیش گرفت. کمپانی هند شرقی بریتانیا، در زمان حکم­رانی وی تاسیس شد.

1923 میلادی- یونان، جمهوری شد. کشور یونان در محل اتصال سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا واقع شده و وارث میراث یونان باستان، امپراتوری بیزانس و نزدیک چهار قرن سلطه ترکان عثمانی است. این کشور به عنوان مهد تمدن مغرب زمین و زادبوم دموکراسی، فلسفه­ی غرب، بازی‌های المپیک، علوم سیاسی و نمایش­نامه‌نویسی قابل توجه­است.

1938 میلادی- زادروز «دیوید ایروینگ» (David Irving) نویسنده­ی انگلیسی است.

تخصص وی در رشته تاریخ جنگ جهانی دوم است. دیوید ایروینگ یکی از مشهورترین منکران «هولوکاست» است. اعتبار تاریخ‌نگاری ایروینگ در سال 1998 و پس از شکایت وی به جرم «افترا»، از «دبرا لیپشتات» تاریخ‌نگار آمریکایی و استاد مطالعات مدرن یهودیت و هولوکاست، به­خاطر کتاب «لیپشتات» تحت عنوان «انکار هولوکاست: تهاجم فزاینده علیه حقیقت و خاطره» و هم­چنین از انتشارات «پنگوئن»، به عنوان ناشر کتاب، به شدت مخدوش شد. دادگاه انگلیسی رسیدگی به شکایت وی از «دبرا لیپشتات»، ضمن رد اتهام «دیوید ایروینگ»، وی را یک نژادپرست، یهود-ستیز و مروج افکار «نئونازیسم» خواند. او از سال 1988 میلادی، بارها ادعا کرده­بود که «هولوکاست، یک افسانه است» و مدارکی در دست دارد که بر اساس آن نسل‌کشی آلمان نازی هیچ­گاه اتفاق نیفتاده است. وی هم­چنین در سال 1989 مدعی شد که در مرکز کشتار «آشویتس» اتاق گاز وجود نداشته. در نهایت و در سال 2006، او خطاب به دادگاهی در اتریش، ادعایش را اشتباه و خلاف تاریخ خواند. وی هم­چنین مدعی شد که افکارش تغییر کرده­است. «دیوید ایروینگ» پس از اقرار به پافشاری‌اش بر انکار نسل‌کشی، در سال 2006 میلادی، در اتریش به سه سال زندان محکوم شد.

2002 میلادی- «هلی ماریا بری» (Halle Maria Berry)، هنرپیشه­ی آمریکایی، اولین زن آفریقایی تباری­ست که موفق به دریافت جایزه­ی اسکار به­ترین بازیگر شد. وی زاده­ی 14 اوت 1966 است.

       ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1358 خورشیدی- در چنین روزی «جمهوری اسلامی ایران» به‌طور رسمی از پیمان «سنتو» خارج شد.

1375 خورشیدی- سال‌روز درگذشت «محمد اسماعیل رضوانی»، پژوهش‌گر برجسته تاریخ و استاد سابق دانش‌گاه تهران است.

1401 میلادی- در چنین روزی «دمشق» به دست «تیمور» افتاد و غارت شد.

1837 میلادی- دولت انگلیسی «کانادا» به سیاه‌پوستان اجازه رای‌دادن در انتخابات داد. این در حالی بود که سیاه‌پوستان در ایالات متحده، برده به حساب می‌آمدند و هیچ حقی نداشتند.

1905 میلادی- سال‌روز درگذشت «ژول ورن»، نویسنده­ی مشهور فرانسوی است.

1946 میلادی – در چنین روزی «اتحاد جماهیر شوروی» در جریان جنگ جهانی دوم، اعلام کرد که نیروهای نظامی خود را از سرزمین و خاک ایران خارج خواهد کرد.

1955 میلادی- در چنین روزی دست‌گاه استخراج نفت از دریا ساخته شد.

 منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

راسخون

نیویورک تایمز

بی‌بی‌سی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,