شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
30 August 2016
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«‌خاطره‌های ما‌»

۱۳۹۱ فروردین ۰۶

 شهره شعشعانی / رادیو کوچه

لوئیجی‌پیراندلو (Luigi Pirandello) 28ژوئن 1867–10 دسامبر 1936، نویسنده‌ و نمایش‌نامه‌نویس پرکار و پیشرو ایتالیایی یکی از برجسته‌ترین چهره‌های ادبیات اروپا در قرن گذشته است. پیراندللو را که شهرتش در داستان کوتاه و رمان کم‌تر از جای‌گاه شاخص‌اش در نمایش‌نامه‌نویسی نیست از پیش‌قراولان تاتر ابسورد خوانده‌اند که تبلورش را بعدتر در آثار نمایش‌نامه نویس‌هایی چون یونسکو و بکت پیدا کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

پیراندلو تحصیلات دانش‌گاهی خود را در رشته واژه‌شناسی تطبیقی دنبال کرد و از دانش‌گاه بن در این رشته مدرک دکترا گرفت. پس از آن به سرودن شعر و نوشتن داستان کوتاه رو آورد. رمان‌های چندی نوشت که از میان‌شان رمان مشهور «مرحوم میتا پاسکال» (The LateMattia Pascal)  در سال 1904 به موفقیتی چشم‌گیر دست یافت. در عرصه تاتر، جایی که پیراندللو موقعیت خود را بیش از پیش در ایتالیا و در سراسر اروپا تثبیت کرد، نخستین موفقیتش را مدیون نمایش‌نامه «حق داری» (اگر این‌طور فکر می‌کنی (Così è (se vi pare) – 1917 است. در این نمایش‌نامه پیراندللو به نسبیت حقیقت می‌پردازد، مضمونی که یک عمر ذهن او را به خود مشغول کرد و نمودش را نه تنها در آثار هنری، بل‌که در افکار و نگرش اجتماعی و سیاسی او نیز می‌توان یافت.

لوئیجی پیراندلو بنیان‌گذار تاتر آرته (Teatro d’Arte) رم در عرصه نقد و نظر نیز یکی از چهره‌های منتقد اروپا در زمان خود بود و در سال 1934 به جایزه‌ی نوبل ادبی نیز دست یافت.

داستان خاطره‌های ما ترجمه «رضاقیصریه» دومین داستانی‌ست که از لوئیجی پیراندلو در این برنامه می‌خوانیم. برای آگاهی بیش‌تر از احوال این نویسنده به لینک زیر در رادیو کوچه مراجعه کنید.

http://radiokoocheh.net/article/92928

موسیقی متن:

F. Chopin; Variations in E major on Rossini’s La Cenerentola

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,