Saturday, 18 July 2015
29 September 2020
ششم فروردین- بیست‌و‌پنجم مارس

«تقویم تاریخ ششم فروردین»

2012 March 25

رادیو کوچه

امروز، «روز مادر» در کشور اسلوونی است.

1364 خورشیدی- تخریب بخشی از تپه‌ی باستانی «هگمتانه» در همدان توسط هواپیماهای نیروی هوایی عراق.

1367 خورشیدی- عملیات «بیت‌المقدس 4»، به صورت نیمه‌گسترده در محور «حلبچه» به فرماندهی سپاه پاسداران آغاز شد.

1297 میلادی- زادروز «آندرونیکوس سوم» (Andronicus III) است. وی امپراتور روم شرقی به‌طور مشترک با «آندرونیکوس دوم» از 1325 تا 1328 میلادی و پس از برکناری او، به‌تنهایی از 1328 تا هنگام مرگش در 1341 میلادی بود. «آندرونیکوس سوم»، پسر «میخاییل نهم» و نوه‌ی «آندرونیکوس دوم»، امپراتوران وقت «بیزانس» بود. او که جوانی به‌افراط خوش‌گذران بود، طی حادثه‌ای برادرش «مانوئل» را در 1320 به‌قتل رساند و پدرشان «میخاییل نهم» از غم مرگ پسرش درگذشت. وقوع این حوادث هم‌راه با نوع رفتار «آندرونیکوس سوم» سبب شد تا پدربزرگش، او را از رسیدن به تاج‌و‌تخت امپراتوری محروم سازد و در نتیجه، جنگی داخلی بین آن دو درگرفت.

آندرونیکوس جوان که از حمایت نجیب‌زادگان قدرت‌مند بیزانس برخوردار بود، توانست در 1325 میلادی، آندرونیکوس سال‌خورده را مجبور نماید تا او را به عنوان امپراتور مشترک باخود به‌رسمیت شناخته و اداره‌ی استان‌های «تراکیه» و «مقدونیه» را به او بسپارد. آندرونیکوس سوم سپس در 1328 پدربزرگش را مجبور به کناره‌گیری از قدرت و رفتن به یک صومعه نمود و خود به‌تنهایی قدرت را در دست گرفت. وی در 15 ژوئن 1341 درگذشت.

1881 میلادی- زادروز «بلا بارتوک» (Bela Bartok) آهنگ‌ساز و نوازنده‌ی چیره‌دست مجارستانی‌ست.

او به هم‌راه «فرانتس» در لیست نام‌دارترین آهنگ‌سازهای مجارستان به شمار می‌آید. هم‌چنین به‌خاطر توجه و جمع‌آوری موسیقی محلی کشورهای اروپای شرقی، از او به عنوان یکی از بنیان‌گذاران «موسیقی‌شناسی بومی» یاد می‌کنند. بارتوک در 26 سپتامبر 1945 در نیویورک درگذشت.

1975 میلادی- «ملک فیصل» کشته شد. «فیصل‌بن‌عبدالعزیز آل‌سعود» معروف به «ملک فیصل» شاه کشور عربستان سعودی از سال 1964 تا 1975 میلادی بود. ملک فیصل یکی از چند سیاست‌مداری بود که در سال 1973 تصمیم گرفتند تا در چارچوب سازمان «اپک»، صدور نفت به کشورهای غربی را متوقف کنند. این کار واکنشی بود به پشتیبانی کشورهای غربی از اسراییل در جنگ «یوم کیپور».

مهم‌ترین لحظه از پادشاهی او را، به توافق رسیدن عربستان سعودی و مصر در سال 1965 میلادی برای عقب‌نشینی هر دو کشور از یمن می‌دانند. ملک فیصل در سال 1974، از سوی مجله‌ی «تایم» به‌عنوان «مرد سال» اعلام شد. وی در چنین روزی به‌دست برادرزاده‌ی خود «فیصل بن‌مساعد»، ترور شد و درگذشت.

       ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1358 خورشیدی– این روز، روز اعتراض به «کمپ دیوید» (Camp David Accords) است. مردم ایران در تظاهراتی تاریخی نسبت به امضای پیمان کمپ دیوید (صلح میان مصر و اسراییل) خشم  خود را نسبت به مفاد این پیمان به نمایش گذاشتند.

1331 خورشیدی- درگذشت دکتر «قاسم غنی» نویسنده، پزشک و نماینده‌ مجلس‌شورای‌ملی در دوره‌های دهم تا سیزدهم است.

1354 خورشیدی- ورود «امیرعباس هویدا» نخست‌وزیر وقت ایران به بغداد به دعوت «صدام حسین».

1947 میلادی- زادروز «سر التون جان» (Sir Elton Hercules John) خواننده‌، آهنگ‌ساز و پیانیست انگلیسی است.

1971 میلادی- در چنین روزی کشور «بنگلادش» از «پاکستان» مستقل شد.

2002 میلادی- در منطقه‌ی وسیعی در «افغانستان» و «شمال پاکستان» زلزله‌ای روی داد و بیش از هزار تن بر اثر این زمین لرزه جان خود را از دست دادند.

1957 میلادی- پیمان «رم» تصویب شد و جامعه اقتصادی اروپا را بنا نهاد که پس از ده‌ها سال تبدیل به اتحادیه اروپا و فراگیر شد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

راسخون

نیویورک تایمز

بی‌بی‌سی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,