Saturday, 18 July 2015
19 September 2020
گفت‌گوی انجمن جهانی پاسداشت حقوق بشر در ایران

«تمدید ماموریت شهید در امور ایران»

2012 March 25

آن‌چه در این بخش می‌آید انتخابی از رادیو کوچه در بین رسانه‌ها است.

 گفت‌گوی انجمن جهانی پاسداشت حقوق بشر در ایران : در پی درخواست سازمان‌های فعال در زمینه حقوق بشر از اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، روز پنج‌شنبه، سوم فروردین ۱۳۹۱، شورای حقوق بشر با صدور قطع‌نامه‌ای برای یک سال دیگر ماموریت دکتر احمد شهید گزارش‌گر ویژه حقوق بشر ایران را تمدید کرد.

 در رای‌گیری به‌عمل آمده ۲۲ عضو با رای موافق و نمایندگانی از کشورهای چین، کوبا، روسیه، بنگلادش و قطر با پنج رای مخالف خواستار عدم تمدید ماموریت گزارش‌گر ویژه حقوق بشر در امور ایران شدند. دکتر احمد شهید، وزیر اسبق امور خارجه در مالدیو تابستان سال گذشته توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به عنوان گزارش‌گر ویژه برای ایران انتخاب شد.

 وی علی رغم درخواست‌های متعدد از مقامات ایران جهت سفر به این کشور و تهیه گزارش‌اش، به‌علت عدم هم‌کاری مقامات ایرانی تا کنون موفق به سفر به ایران نشده است.

 احمد شهید که به تازگی دومین گزارش خود را منتشر کرده، در این گزارش، از حکومت ایران به دلیل موارد متعدد نقض حقوق بشر از جمله فشار بر روزنامه‌نگاران و منتقدان حکومت، شکنجه زندانیان، محروم بودن متهمان از حق دادرسی عادلانه و «سرکوب سازمان یافته» اقلیت‌های دینی، قومی انتقاد کرده است.

دکتر احمد شهید در بخشی از گزارش خود تاکید کرده است که مقامات ایران به درخواست‌های فوری نهادهای سازمان ملل در باره موارد نقض حقوق بشر پاسخ نداده‌اند.

آقای شهید از حکومت ایران درخواست کرده است که برای توقف نقض سازمان یافته حقوق بشر، تعریفی روشن از جرایم علیه امنیت ملی ارایه شود.

احمد شهید در گزارش تازه خود که هفته گذشته منتشر شد، گفته است، اطلاعاتی را جمع آوری کرده که نشان می دهد «الگوی خیره کننده‌ای از نقض حقوق اساسی تضمین شده در قوانین بین‌المللی» در ایران وجود دارد.

انتشار گزارش دوم دکتر احمد شهید با واکنش تند مقامات ایرانی هم‌راه شد تا آن‌جا که محمد‌جواد لاریجانی، که به عنوان دبیر ستاد حقوق بشر ایران در اجلاس حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو شرکت کرده بود، خواستار تعیین گزارش‌گر ویژه‌ای برای ایران شد که بنا بر ادعای وی «فارغ از وابستگی‌های نمایان به گروه‌های تروریستی» گزارش‌اش را تهیه کند.

وی هرگز مشخص نکرد که منظورش از گروه‌های تروریستی چه کسانی هستند؟

لاریجانی با تاکید بر این‌که جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهای فعال در زمینه تشکیل شورای حقوق بشر در سازمان ملل بوده است گفت که جمهوری اسلامی «داعیه‌دار حقوق‌بشر در جهان است.»

درست یک روز پس از تمدید ماموریت دکتر احمد شهید گزارش‌گر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، وزیران خارجه اتحادیه اروپا در جلسه روز جمعه، ۴ فروردین (۲۳ مارس)، هفده مقام ایرانی را به دلیل «نقض فاحش حقوق بشر» مشمول تحریم قرار داده و تحریم‌های قبلی وضع شده علیه شصت و یک نفر دیگر از مقامات جمهوری اسلامی را هم به‌مدت یک سال تمدید کرده‌اند. صدور روادید سفر به بیست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپا برای این گروه از مقامات ایرانی ممنوع است و دارایی‌های آنان در این کشور‌ها نیز مسدود شده است. کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در توجیه تصمیم جلسه روز جمعه شورای وزیران از «ادامه افزایش در تعداد اعدام ها و سرکوب گسترده شهروندان ایران، از جمله مدافعان حقوق بشر، روزنامه‌نگاران و مخالفان دولت» سخن گفت.

 [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=tOP6cSyXQes&feature=player_embedded[/youtube]

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,