Saturday, 18 July 2015
20 September 2020
هفتم فروردین- بیست­و­ششم مارس

«تقویم تاریخ هفتم فروردین»

2012 March 26

رادیو کوچه

1323 خورشیدی- زادروز «خسرو شکیبایی» بازیگر معروف سینمای ایران است. او تحصیلاتش را در رشته­ی بازیگری در دانش­کده­ی هنرهای زیبای دانش­گاه تهران به پایان برد. تا پیش از انقلاب فقط در عرصه تاتر فعالیت داشت و فعالیت حرفه‌ای در عرصه سینما را با بازی در فیلم «خط قرمز» (مسعود کیمیایی – 1361) آغاز و تا پایان عمر، در حدود چهل فیلم سینمایی بازی کرد. بازی در نقش «حمید هامون» در فیلم «هامون» ساخته­ی «داریوش مهرجویی»، یکی از ماندگارترین نقش‌هایی است که ایفا کرده‌است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1327 خورشیدی- مراسم کلنگ­زدن ساختمان آرام­گاه «سعدی» در شیراز برگزار شد. بنای فعلی آرام­گاه سعدی از طرف انجمن آثار ملی در سال 1331 خورشیدی با تلفیقی از معماری قدیم و جدید ایرانی در میان عمارتی هشت ضلعی با سقفی بلند و کاشی­کاری ساخته شد. روبه‌روی این هشتی، ایوان زیبایی است که دری به آرام­گاه دارد.

1345 خورشیدی- قانون تشکیل شورای «باستان­شناسی و فرهنگ» در مجلس شورای ملی تصویب شد.

1389 خورشیدی- آغاز نخستین دوره­ی جشن جهانی نوروز در ایران. جشن جهانی نوروز نام همایشی است که در آن، سران کشورهایی که نوروز را جشن می‌گیرند گرد هم می‌آیند و این آیین باستانی را گرامی می‌دارند. این گرامی­داشت در روزهای نوروز انجام می‌شود و کشورهای صاحب نوروز در آن شرکت می‌جویند و هر ساله یکی از این کشورها میزبان جشن جهانی نوروز است.

نخستین دوره­ی «جشن جهانی نوروز» در چنین روزی در تهران برگزار شد. دومین دوره­ی این جشن قرار بود در شیراز انجام شود که به دلیل مخالفت­هایی انجام نشد و این دوره در 7 فروردین 1390 در «سعدآباد» تهران برگزار شد. در این نشست مقر دبیرخانه­ی نوروز در تهران تشکیل شد و قرار شد سند جشن جهانی نوروز تا افتتاحیه­ی دوره­ی بعد آماده شود.

1905 میلادی- «ویکتور امیل فرانکل» (Viktor Frankl) روان‌شناس اتریشی و پدیدآورنده­ی «لوگوتراپی» یا «معنا درمانی» در چنین روزی در «وین» زاده شد. او در 1949 از دو دانش­گاه «وین» و «آدیتشنالی» موفق به گرفتن درجه­ی دکترای اعصاب و روان شد. وی هم­چنین  از 120 دانش­گاه در سراسر جهان دکترای افتخاری گرفت.

فرانکل به علت یهودی بودن، بین سال‌های 1942 تا 1945 به وسیله نازی‌ها، ابتدا در «آشویتس» و سپس در «داخائو» زندانی شد. تجارب او در این اردوگاه‌ها موجب شد مکتب جدیدی را در روان­شناسی بنیان‌گذاری کند که «لوگوتراپی» نامیده می‌شود.

او پس از پایان جنگ جهانی دوم، ریاست بخش اعصاب بیمارستانی در شهر وین را به­عهده گرفت و به مقام استادی دانش­گاه در رشته­ی عصب‌شناسی و روان‌پزشکی نایل آمد. در سال‌های 1970 تا 1973 میلادی، استاد دانش­گاه بین‌اللملی «سن­دیه‌گو» بود و نظریه معنا درمانی‌اش در میان روان‌شناسان و روان‌پزشکان پیروان زیادی داشت. فرانکل در سپتامبر 1997 در سن 92 سالگی در شهر وین درگذشت.

1911 میلادی- زادروز «تنسی ویلیامز» (Tennessee Williams) است. او نویسنده­ی مشهور آمریکایی بود که یکی از تاثیرگذارترین نویسندگان معاصر در ادبیات آمریکا محسوب می‌شود. از آثار مشهور وی می‌توان به نمایش­نامه‌هایی هم­چون «اتوبوسی به نام هوس»، «گربه روی شیروانی داغ» و «باغ­وحش شیشه‌ای» اشاره کرد. نمایش­نامه «گربه روی شیروانی داغ» در سال 1955، برنده جایزه­ی «پولیتزر» شد.

       ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1341 خورشیدی- در چنین روزی دکتر «علی امینی» نخست‌وزیر وقت اعلام داشت که ایران مایل است با شوروی روابط دوستانه داشته باشد و با این دولت دوستی کند، ولی زیر بار آن نوع سازش که مغایر حاکمیت و استقلال ملی‌اش باشد نمی‌رود و اگر روس‌ها علاقه‌مند به دوستی با ایران هستند نباید چیزی بخواهند و کاری کنند که حاکمیت ملی ایران را نقض کند.

1874 میلادی- زادروز «رابرت فراست» ‌(Robert Frost)، شاعر آمریکایی قرن بیستم میلادی است.

1892 میلادی- سال‌روز درگذشت «والت ویتمن» ‌(Walt Whitman)، شاعر مدرن و روزنامه‌نگار آمریکایی است که او را پدیدآورنده شعر آزاد آمریکا می‌دانند.

1941 میلادی- زادروز «کلینتون ریچارد داوکینز» (Clinton Richard Dawkins)‏ رفتارشناس، زیست‌شناس و نویسنده­ی کتاب‌های علمی است.

 

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

بی‌بی‌سی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,