Saturday, 18 July 2015
29 September 2020
هشتم فروردین- بیست­‌و­هفتم مارس

«تقویم تاریخ هشتم فروردین»

2012 March 27

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

امروز، «روز جهانی تاتر» است.

1738 میلادی- پارلمان انگلستان به دولت اسپانیا اعلان جنگ داد.

1797 میلادی- «ناتانیل بریگز» (Nathaniel Briggs)، در «نیو همشایر» آمریکا، نخستین ماشین­لباسشویی را که ساخته بود، به معرض نمایش گذاشت.

1866 میلادی-  نخستین آمبولانس جهان که با اسب کشیده می‌شد، آغاز به‌کار کرد.

1910 میلادی- نخستین هواپیما از روی آب به پرواز در آمد. این کار در فرانسه انجام گرفت و از آن پس ساخت هواپیماهایی که به­جای فرودگاه زمینی از دریا برای فرود آمدن و بلند شدن استفاده می‌کردند، رایج شد.

1930 میلادی- جمهوری ترکیه، نام شهر «اسلامبول» را به «استانبول» و «آنقوره» را به «آنکارا» تغییر داد.

1939 میلادی- جنگ داخلی سه ساله و خونین اسپانیا، با پیروزی راست­گرایان به ریاست ژنرال «فرانکو» پایان یافت. در جریان این جنگ، چپ­گرایان کشورهای مختلف و دولت شوروی از چپ­ها (جمهوری­خواهان) و دولت‌های ایتالیا و آلمان از راست­گرایان حمایت می‌کردند و به آن­ها اسلحه و پول می‌رساندند.

1968 میلادی- سال­روز درگذشت «یوری گاگارین» (Yuri Gagarin) است. او کیهان‌نورد روسی و نخستین فضانورد جهان است. گاگارین در روز 12 آوریل 1961 میلادی، توسط فضاپیمای (وُستوک-1) به فضا رفت و به مدت 108 دقیقه، مدار زمین را یک دور به­طور کامل پیمود. عصر سفرهای فضایی انسان با این پرواز آغاز شد.

وی پس از پرواز تاریخی خود، به سمت ریاست مرکز آموزش فضانوردان در «شهرک ستاره‌ها» انتخاب شد. در همین حال و در کنار شغل حرفه‌ای خود، با بازدید و سخن­رانی در شهرها و کشورهای گوناگون، نقش عمده‌ای در افزایش آگاهی عمومی در مورد سفرهای فضایی ایفا کرد. هشت سال پس از سفر فضایی‌اش، یوری گاگارین در یک سانحه هوایی و در چنین روزی کشته شد.

گاگارین به خاطر سفر فضایی تاریخی خود تبدیل به ستاره‌ای جهانی شد و نشان‌ها و عنوان‌های افتخار بی‌شماری از سراسر جهان دریافت کرد. شب 12 آوریل هر سال هم به عنوان «شب یوری» گرامی داشته می‌شود و جشن‌ها و گردهمایی‌هایی در سراسر جهان به یاد نخستین فضانورد جهان برپا می‌گردد.

 ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1348 خورشیدی- سال‌روز درگذشت «عبدالحسین شیرازی» معروف به «سپنتا» کارگردان اولین فیلم ناطق ایرانی، «دختر لر» است.

1357 خورشیدی- در چنین روزی مردم «یزد» علیه دولت شاهنشاهی قیام کردند. این قیام به‌منظور مبارزه با دولت پهلوی و در بزرگ‌داشت شهدای قیام «تبریز» روی داد.

922 میلادی- روز اعدام «حسین‌ابن منصور» معروف به «حلاج» صوفی، انقلابی، نویسنده، شاعر و آموزگار ایرانی است که به تصمیم وزیر «عباسی»، خلیفه وقت صورت گرفت.

1845 میلادی- زادروز «ویلهلم کنراد رونتگن» (Wilhelm Conrad Rontgen) فیزیک‌دان آلمانی و کاشف «اشعه ایکس» است.

1884 میلادی- در این روز «تلفن راه دور» برای نخستین‌بار میان دو شهر «نیویورک و بوستون» آغاز به‌کار کرد.

1915 میلادی- پایان جنگ «شامپانی» بین آلمان و فرانسه است.

1963 میلادی- زادروز «کوئنتین جروم تارانتینو»‌ (Quentin Jerome Tarantino)‌ کارگردان، هنرپیشه و فیلم‌نامه‌نویس آمریکایی است.

 منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

بی‌بی‌سی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,