Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
پس از هشدار رییس جمهوری آمریکا،

«ورود نخست‌وزیر ترکیه به ایران»

2012 March 28

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، صبح روز چهارشنبه، 28 مارس، نخست‌وزیر ترکیه در راس یک هیت عالی‌رتبه سیاسی و اقتصادی وارد تهران، پایتخت ایران، شده است.  به گزارش فارس، رجب طیب اردوغان نخست‌وزیر ترکیه در فرودگاه مهرآباد مورد استقبال علی‌اکبر صالحی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، قرار گرفت.

نخست‌وزیر ترکیه در این سفر ضمن دیدار با محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی، با علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی، و محمدرضا رحیمی معاون اول رییس جمهوری اسلامی دیدار و در خصوص مسایل دوجانبه، موضوعات منطقه‌ای و تحولات بین‌المللی به بحث و تبادل‌نظر می‌پردازد.

 احمد داود اوغلو، وزیر خارجه، تانر یولدز، وزیر انرژی و منابع طبیعی، ظفر چاقلایان، وزیر اقتصاد و اردوغان بایراکتار، وزیر شهرسازی و محیط زیست از جمله وزرایی هستند که اردوغان را در این سفر هم‌راهی می‌کنند.

اردوغان پیش از سفر به تهران در کنفرانس بین‌المللی امنیت هسته‌ای سئول شرکت و در حاشیه این اجلاس با باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا دیدار و گفت‌وگو کرد.

نخست‌وزیر ترکیه قبل از عزیمت به کره جنوبی در جمع خبرنگاران، از آمادگی کشورش برای میانجی‌گری بر سر برنامه‌ هسته‌ای ایران خبر داده بود.

براساس توافق صورت گرفته بین ایران و گروه 1+5 قرار است این نشست در آینده نزدیک برگزار شود که اخیرن برخی منابع دیپلماتیک از برگزاری این نشست در ۲۵ فروردین ماه خبر داده ولی اعلام کردند که هنوز مکان آن قطعی نشده است.

پیش‌تر ترکیه آمادگی خود را برای برگزاری این نشست در استانبول اعلام کرده بود.

لازم به اشاره است این دیدار در حالی صورت گرفته است که روز دوشنبه، 26 مارس، باراک اوباما، رییس جمهوی آمریکا، از مقام‌های ایرانی خواست در مورد مسئله هسته‌ای خود، سرعت عمل بیش‌تری به خرج دهد چرا که فرصت برای ایران کوتاه است.

بیشتر بخوانید:

«فرصت برای حل مسئله هسته‌ای ایران کوتاه است»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,