Saturday, 18 July 2015
26 January 2020
وزارت دارایی آمریکا اعلام کرد:

«تحریم دو شرکت ایرانی و سه فرد مرتبط با سپاه»

2012 March 28

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، 27 مارس، به وقت واشینگتن، دولت آمریکا نام دو شرکت ایرانی و سه شخص مرتبط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به اتهام ارسال اسلحه به سوریه و آفریقا در فهرست تحریم‌های تازه خود قرار داده است.

وزارت دارایی آمریکا شرکت هوایی باربری یاس ایر، شرکت بازرگانی بهینه و سه نفر با نام‌های اسماعیل غنی، علی‌اکبر طباطبایی و حسین (عظیم) آقاجانی که به گفته وزارت دارایی آمریکا از اعضای سپاه پاسداران هستند را به فهرست تحریم‌شدگان افزود.

دیوید کوهن، معاون وزیر دارایی آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، در بیانیه‌ای که بر روی سایت وزارت دارایی منتشر شده، گفته است: «اقدام امروز بار دیگر نشان‌دهنده نقش بدخواهانه ایران در خاورمیانه، آفریقا و نقاط دیگر جهان است. حکومت ایران کمک‌های مرگ‌بار و متخصصان خود را برای تشدید خشونت به سوریه و آفریقا می‌فرستد. وزارت دارایی به افشای هویت مقام‌ها و شرکت‌هایی که در این موضوع نقش دارند ادامه خواهد داد و آن‌ها را به عنوان مسوولان رنج‌هایی که باعث آن بوده‌اند، معرفی خواهد کرد.»

به گفته وزارت دارایی آمریکا شرکت هوایی یاس ایر که دفتر مرکزی آن در تهران است، نام جدید پارس ایر است که متعلق به شرکت خدمات هوایی پارس بود که بنا بر گزارش شورای امنیت سازمان ملل در سال ۲۰۰۷، متعلق به سپاه پاسداران است.

این شرکت متهم شده که اسلحه و نیروهای سپاه پاسداران را تحت پوشش کمک‌های بشردوستانه با کمک مقام‌های سوری و حزب‌اله لبنان به سوریه فرستاده است.

به گفته وزارت دارایی آمریکا، یکی از پروازهای یاس ایر به مقصد سوریه که در بارنامه آن نوشته شد بود حامل «لوازم یدکی خودرو» است، در ترکیه مورد بازرسی قرار گرفت و در آن قبضه‌های کلاشنیکف، مسلسل، مهمات و خمپاره کشف شد.

نام یک شهروند نیجریه‌ای هم به اتهام هم‌کاری با سپاه پاسداران برای ارسال اسلحه به گامبیا در این فهرست دیده می‌شود. علی عباس جگا در نیجریه نماینده شرکت کشتی‌رانی‌ای بوده که گفته می‌شود در ارسال اسلحه به گامبیا نقش داشته است.

آقای جگا در نوامبر ۲۰۱۰ توسط دولت نیجریه به قاچاق اسلحه متهم شد.

مأموران امنیتی نیجریه در اکتبر ۲۰۱۰ در جریان بازرسی از یک کشتی تجاری، ۱۳ کانتینر حاوی اسلحه و مواد منفجره را کشف و ضبط کرده بودند که به گفته شرکت صاحب کشتی، از بندرعباس در جنوب ایران بارگیری شده بود.

وزارت دارایی آمریکا شرکت بهینه و علی عباس جگا را به دلیل نقش داشتن در ارسال این محموله تحریم کرده است.

سه شخصیت حقیقی تحریم‌شدگان جدید آمریکا که از اعضای نیروی قدس سپاه پاسداران معرفی شده‌اند نیز در اتباط با ارسال این محموله به آفریقا در این فهرست جای گرفته‌اند.

به گفته وزارت دارایی اسماعیل غنی (اکبرنژاد) و علی اکبر طباطبایی (علی طهماسبی) از معاونان نیروی قدس سپاه هستند.

سال گذشته هیت نظارت بر تحریم‌های ایران، به شورای امنیت توصیه کرد که علی‌اکبر طباطبایی و عظیم آقاجانی، دو متهم ایرانی پرونده ارسال اسلحه به گامبیا و شرکت بهینه تحریم شوند.

حسین (عظیم) آقاجانی شخص دیگر این فهرست در پی کشف این محموله در نیجریه متهم شد و تحت محاکمه قرار گرفت.

در همین حال سناتور رند پال، یکی از جمهوری خواهان سنای آمریکا با جلوگیری از فوریت طرحی که برای افزایش تحریم ها علیه ایران ارایه شده بود، از تصویب آن جلوگیری کرد.

این طرح که برای تصویب در عصر روز سه‌شنبه به مجلس سنای آمریکا برده شده بود، در نظر داشت که مجازات‌های جدیدی را علیه برنامه هسته‌ای ایران وضع کند.

طرح جدید در صورت تصویب زمینه برخورد با بانک‌های خارجی که تبادلات ارزی برای خرید و انتقال نفت از ایران را عملیاتی می‌کنند، فراهم می‌کرد و هم‌چنین تلاش می‌کرد که اجازه عبور یا دور زدن تحریم‌های قبلی داده نشود.

سناتور رند پال، از جمهوری‌خواهان سنای آمریکا به‌طور رسمی از فوریت تصویب این طرح جلوگیری کرد و گفت که باید در مفاد آن به صراحت اعلام شود که تصویب چنین طرحی بستر قانونی برای «جنگ با ایران یا سوریه» را فراهم نمی‌کند.

این در حالی است که دموکرات‌های سنای آمریکا خواهان تصویب این طرح بدون اضافه شدن هر‌گونه متمم یا تبصره‌ای به آن بودند.

 

بیشتر بخوانید:

«توقف وارادات نفت خام ایران از سوی مالزی»

http://radiokoocheh.net/article/153743

«ناتوانی پرداخت بدهی شرکت نفتی شل به ایران»

http://radiokoocheh.net/article/153868

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,