Saturday, 18 July 2015
20 September 2020

«ویدیو/ دیدار نوجوانان عرب و یهودی اسراییل در کنگره»

2012 March 28

همواره وقتی نامه اسراییل یا یهودیان آورده می شود در نقطه مقابلش فلسطینی ها و اعتراض های آن و برخورد و ها تنش ها تداعی می شود.
به نظر می رسد در بسیاری از موارد این نکته و این موضوع زاییده شرایطی است که هر دوی این دو گروه با آن دست به گریبان هستند. چیزی که می توان نامش را عدم شناخت شرایط طرف مقابل دانست. به راستی اگر یک سرباز اسراییلی از زندگی یک عرب فلسطینی با خبر بود. با او زندگی کرده بود و رنج ها و شادی هایش را می شناخت نگاهش چقدر نسبت به او تفاوت می کرد.
یا اگر آن فلسطینی معترضی که دست به عملیات می زند اگر با زندگی یک همتای اسراییلی خود آشنا بود چقدر او را سهیم در شرایط خودش می دانست و یا چقدر با او به دیده هم دلی می نگریست؟
این ها همان بستر سازی و فرایند ارتباطی است که می تواند سرنوشت رابطه دو قوم بسازد.
مرکز پرز برای صلح موسسه ای است که در اسراییل چندی است با برپایی برنامه های ورزشی و مسابقات در مناطق مختلف گروه های نوجوان یهودی و عرب را با هم به این مسابقات و اردو های ورزشی می برد و از نزدیک آن ها را به اخلاق، زندگی و علایق شان آشنا می کند.
در روز چهارشنبه هفتم مارس در ساختمان جانبی کنگره آمریکا گروهی از این نوجوانان دختر عرب و یهودی در برنامه سفرشان به ایالت متحده به دیدار دو تن از اعضای کنگره آمریکا رفتند.
کیت الیسون عضو مسلمان کنگره آمریکا و تد داچ عضو یهودی این گنگره دو عضوی بودند که در اتاق ۱۶۲۹ فرصتی را با این نوجوانان دختر یهودی و عرب گذراندند.
این برای آن ها در واقع فرصتی بود که با حضور دو سناتور مسلمان و یهودی در کنار هم با فضای ارتباط مسلمان ها و یهودی ها در ایالت متحده از زبان نماینده هایشان آشنا شوند.
حضور این گروه ورزشی جوان که از ترکیب مسلمان، یهودی برخوردار بود برای این دو عضو کنگره آمریکا نیز جالب بود و آن ها نیز اگر چه در بین زمان رای گیری از سالن خارج شده بودند اما به پرسش هایی در مورد شیوه زندگی آن ها در کنار یک دیگر و ارتباط شان پرداختند.
این برنامه به میزبانی دو سازمان، فدراسیون بزرگ یهودیان واشینگتن وکنفدراسیون دانشجویان ایرانی برگزار شد.

ویدیو زیر را به فارسی ببینید.

[vimeo]http://vimeo.com/39300924[/vimeo]

ENGLISH EDITION

[vimeo]http://vimeo.com/39306161[/vimeo]

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , , , 

۱ Comment


  1. حسام
    1

    گزارش خوبی بود اما فخرآور, اسراییل, رادیو کوچه پیوندتان مبارم