Saturday, 18 July 2015
28 September 2020
دهم فروردین- بیست­و­نهم مارس

«تقویم تاریخ دهم فروردین»

2012 March 29

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

امروز، «روز جوانان» در کشور چین است.

1325 خورشیدی- زادروز «محمدهاشم پسران»، اقتصاددان ایرانی مقیم بریتانیا می‌باشد. پروفسور «پسران» تحصیلات مقدماتی خود را در دانش­گاه «سالفورد» به اتمام رساند و مدرک فوق­لیسانس خود را از آن­جا دریافت کرد. وی دکترای اقتصاد خود را از دانش­گاه «کمبریج» دریافت کرد و هم­اکنون استاد اقتصاد کالج «ترینیتی» در «کمبریج» می‌باشد. او بنیان­گذار نشریه­ی «اقتصاد سنجی کاربردی» بوده و به هم­راه برادرش «بهرام پسران» نرم­افزار اقتصاد سنجی «Microfit» را طراحی و به بازار عرضه کرده­است.

1340 خورشیدی- درگذشت «سید­حسین طباطبایی­بروجردی» از مراجع شیعه ایرانی در سده­ی چهاردهم است. وی در سال 1254 خورشیدی در «بروجرد» متولد شد. پدرش «سید علی طباطبایی» نام داشت.

حمایت او از «دار­التقریب» که در سال 1327 خورشیدی در قاهره و با دبیر کلی «شیخ­محمد­تقی ­قمی» شکل گرفت، نشان­گر اهتمام وی به وحدت و انسجام مسلمانان است. وی معتقد بود که شیعه در عصر حاضر باید بر مقام علمی اهل بیت تاکید ورزد و در خصوص طرح مسئله­ی خلافت «علی­بن ابی­طالب» سکوت کند، زیرا وی بر این باور بود که این امری است تاریخی و مربوط به گذشته و مسلمن اگر شیعه به استناد حدیث «ثقلین» به مرجعیت علمی اهل بیت اکتفا کند قادر خواهد بود که دشمنی­های بیهوده را کنار بزند و همه مسلمانان را پیرامون محاسن کلام عترت و فقه با عظمت اهل بیت جمع کند.

1871 میلادی- «ملکه ویکتوریا» (Queen Victoria)، در چنین روزی «رویال آلبرت هال» (Royal Albert Hall) را در «وست­مینستر» (Westminster) لندن افتتاح کرد.

1943 میلادی- زادروز «اوانگلوس اودیسه‌آس پاپاتاناسیو» (Evangelos Odysseas Papathanassiou) معروف به (ونگلیس یا ونجلیس) (Vangelis) است. او آهنگ­ساز و نوازنده­ی سبک موسیقی الکترونیک و عصر جدید (NewAge) با شهرتی جهانی­ست.

از به­ترین آثار این هنرمند یونانی، موسیقی فیلم «ارابه‌های آتش» است که برنده جایزه اسکار سال 1981 میلادی شد. موسیقی مسابقات جام­جهانی فوتبال سال 2002 را نیز او ساخته است. این آهنگ­ساز چیره­دست، آثار برجسته­ی بسیاری در زمینه­ی موسیقی خلق کرده­است.

2004 میلادی- جمهوری ایرلند، اولین کشوری در جهان بود که در چنین روزی، کشیدن سیگار در اماکن عمومی مانند محل کار، کافه و رستوران­ها را به­شکل رسمی ممنوع اعلام کرد.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1334 خورشیدی- زادروز «شهلا شرکت» روزنامه‌نگار فمینیست ایرانی و مدیر مسوول و صاحب امتیاز ماه‌نامه «زنان» است.

1357 خورشیدی- روز همه‌پرسی تغییر نظام «شاهنشاهی» به «جمهوری اسلامی» در ایران است.

1387 خورشیدی- سال‌روز درگذشت «فریدون آدمیت» دیپلمات بازنشسته و تاریخ‌نگار معاصر است.

1902 میلادی- سال‌روز درگذشت نویسنده و مبارز اجتماعی فرانسه «امیل زولا» است.

1936 میلادی- در انتخابات عمومی «آلمان» حزب ناسیونال سوسیالیست این کشور 99 درصد آرا را به دست آورد.

1985 میلادی- «اسپانیا و پرتغال» شرایط بازار مشترک اروپا را برای پیوستن به آن پذیرفتند.

 منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

بی‌بی‌سی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,