Saturday, 18 July 2015
26 October 2021
گزارش اقتصادی

«تورم در سالی که گذشت»

2012 March 16

سایه کوثری/ رادیو کوچه

از ابتدای سال نود تا پایان آن، بارها آمار متفاوتی از نرخ تورم و میزان رشد آن از سوی نهادهای مختلف در کشور منتشر شده و هر بار هم این آمار از سوی مقامی دیگر نقض شده است.‌

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اخبار‌ و آمار نشان می‌دهد که نرخ تورم در اولین ماه سال جاری  13.2 درصد بوده و در آذر ماه، هم‌زمان با یک ‌سالگی اجرای قانون هدف‌مندی یارانه‌ها به 20.6 درصد رسیده است. با رسیدن نرخ تورم در دی ماه به 21 درصد، مسوولان بانک مرکزی از جمله رییس کل این بانک عنوان کردند که «روند نرخ تورم از دی ماه نزولی خواهد شد.» اما این اتفاق نیفتاده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در روزهای پایانی اسفند اعلام کرده است: «قبل از اجرای قانون عددهای مختلفی در مورد تورم پیش‌بینی می‌شد، اما بر اساس گزارش‌ها هم اکنون تورم به 21.5 درصد رسیده که 9.5 درصد از ابتدای سال رشد داشته است».

اما مدیر کل اقتصادی بانک مرکزی از روند افزایشی تورم در سال 90 گفته بود.‌

ابولفضل اکرمی، مدیر کل اقتصادی بانک مرکزی چندی پیش گفته بود که نرخ تورم پایان سال بیش‌تر از 21 درصد نخواهد شد و به همین دلیل روند نزولی تورم آغاز شده است.

تاکنون در مورد تورم در ایران اخبار و آمار مختلفی منتشر شده است.‌

دیدگاه متفاوت مقام‌های اقتصادی کشور در مورد روند تورم کشورمان اتفاق تازه‌ای نیست. بسیاری از کارشناس‌ها دلیل این امر را نبودن سیستم اعلام ‌آمار رسمی در کشور می‌دانند. به همین دلیل هر از گاهی از جایی آماری منتشر می‌شود که با دیگری فرق دارد.‌

در مورد نرخ تورم در کشور هم تاکنون بحث‌های مختلفی میان دو نهاد آماری کشور یعنی بانک مرکزی و مرکز آمار رخ داده است. هر چند هنوز نرخ واقعی و درست تورم از سوی هیچ‌کدام اعلام نشده است.‌

اکنون مدت‌هاست که نه تنها بانک مرکزی دیگر هم‌چون گذشته به صورت منظم و ماهانه نرخ تورم را اعلام نمی‌کند بلکه روش انتشار دهان به دهان آمارهای اقتصادی در میان مسوولان رواج یافته است.

نرخ تورم در اولین ماه سالی که گذشت 13.2 درصد بود و در آذرماه، هم‌زمان با یک‌ سالگی اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها به 20.6 درصد رسید. با رسیدن نرخ تورم در دی ماه به 21 درصد، مسوولان بانک مرکزی از جمله رییس کل این بانک عنوان کردند که روند نرخ تورم از دی ماه نزولی خواهد شد.

پس از آن مدیر کل اقتصادی بانک مرکزی نیز بار دیگر بر این موضوع تاکید کرد که طبق برآورد بانک مرکزی، نرخ تورم پایان سال 1390 بیش‌تر از 21 درصد نخواهد شد.

اکرمی در مورد نرخ تورم بهمن ماه نیز این چنین توضیح داده بود: «هنوز نرخ تورم برای بهمن ماه محاسبه نشده و مسوولان مربوطه در اداره اقتصادی در حال محاسبه این آمار هستند».

هر چند این مقام مسوول بانک مرکزی از روند نزولی نرخ تورم از دی ماه سال جاری خبر داده بود اما برآوردهای به دست آمده نشان از افزایش نیم‌درصدی میانگین نرخ تورم در بهمن ماه  گذشته نسبت به دی ماه دارد. هم‌چنین غضنفری هم هفته گذشته در همایش جهاد اقتصادی از رشد 5.9 درصدی نرخ تورم از ابتدا تا انتهای سال 90 خبر داد.‌

برآورد افزایش نیم درصدی نرخ تورم در فاصله یک ماهه دی تا بهمن با توجه به مفروضاتی به دست آمده که آمارهای بانک مرکزی از نرخ تورم نیز آن‌ها را تایید می‌کند. بنابراین برآورد، روند افزایشی نرخ تورم، در بهمن ماه ادامه یافته، چنان‌که میانگین نرخ تورم در بهمن ماه به 21.5 درصد رسیده است.

با این همه مدیر کل اقتصادی بانک مرکزی روند نزولی تورم را در آینده نزدیک دور از واقعیت و انتظار ندانسته، اما معتقد است: «‌در ماه‌های گذشته افزایش قیمت در برخی کالاها مشاهده شده و اگر تورم روند عادی خود را طی می‌کرد الان نرخ تورم کاهش یافته بود».

این مقام مسوول در بانک مرکزی در پاسخ به این پرسش که با این حساب آیا بانک مرکزی به تورم مورد نظر خود رسیده یا خیر، تاکید کرد: «بانک مرکزی نرخ تورم را در محاسبات خود برای این بازه زمانی در محدوده 18 درصد در نظر گرفته بود، ولی الان مقداری از این نرخ بیشتر شده است».

این مقام مسوول بانک مرکزی تاکید کرد: «همان‌طور که گفته شد در سال جاری و در برنامه پنجم توسعه جدول تورمی مصوب مجلس نداشتیم، اما بانک مرکزی براساس برآوردهای خود و با توجه به این‌که در سال اول اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها قرار داشتیم و هم‌چنین با لحاظ رشد نقدینگی، نرخ تورم سال 90 را حدود 18 درصد برآورد کرده بود».

 مدیر کل اقتصادی بانک مرکزی در ادامه ضمن تشریح دلایل چرایی عدم تحقق تورم هدف 18درصدی بانک مرکزی طی سال 90 گفت: «نوسانات بازار ارز و سکه موجب شد تا نرخ تورم اندکی بالاتر از تورم هدف بانک مرکزی شود».

وی گفت: «اگر نوسانات ارزی و سکه‌ای در بازار اتفاق نمی‌افتاد می‌شد انتظار داشت که نرخ تورم زیر 20 درصد و در محدوده تورم هدف بانک مرکزی تحقق پیدا کند».

حال باید دید آمار واقعی تورم با کدام‌یک از این گفته‌ها مطابقت خواهد داشت، هرچند این در صورتی رخ خواهد داد که بالاخره آمار واقعی و صادقانه نرخ تورم در کشور منتشر شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,