Saturday, 18 July 2015
27 September 2020
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«سرقت»

2012 March 17

شهره شعشعانی/ رادیو کوچه

«کاترین آن پورتر»  (Katherine Anne Porter)، با نام اصلی کالی راسل، نویسنده، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی آمریکایی متولد کریک تگزاس در سال 1890 است. او چهارمین فرزند از پنج فرزند خانواده بود. در دو سالگی مادرش را از دست داد و پدر، او و دیگر خواهر و برادرهایش را نزد مادربزرگش«کاترین آن» به کایل تگزاس برد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

کالی در خانه مادر بزرگ و زیر نفوذ او رشد کرد، با این همه هنوز شانزده سال بیش‌تر نداشت که خانه را ترک کرد و به ازدواج پسر یک خانواده ثروت‌مند تگزاسی درآمد، هرچند این وصلت به سبب خشونت همسر در 1915 به جدایی انجامید. کالی در همین زمان فهمید به بیماری سل مبتلا شده و به مدت یک سال در بیمارستان مسلولین بستری شد. در دوران نقاهت تصمیم گرفت حرفه نویسندگی را که به آن علاقه داشت به طور جدی به دنبال کند و با این تصمیم نام  مادر بزرگش، کاترین آن، را بر خود گذاشت. نخستین مجموعه داستان‌های کوتاهش به نام «گل یهودا و داستان‌های دیگر»  (Flowering Judas and Other Stories) را در 1930 به چاپ رساند و در همین دهه چند سالی را در اروپا گذراند.

از 1948 تا 1958 در چندین دانش‌گاه از جمله دانش‌گاه‌های میشیگان، استنفورد، واشنگتن و تگزاس تدریس کرد.

پورتر در سال 1962 برای رمان «کشتی احمق‌ها» که پرفروش‌ترین کتاب سال هم شد جایزه پولیتزر گرفت، با این همه منتقدان او را بیش‌تر به خاطر داستان‌های کوتاهش ستوده‌اند، داستان‌هایی که غالبن با نگاهی نافذ به چشم‌انداز تیره‌ای با تم خیانت، مرگ یا منشا‌ شر در انسان باز می‌شود.

پورتر علاوه بر جایزه پولیتزر در سال 1966جایزه ملی کتاب (National Book Award) آمریکا را هم به دست آورد و به عضویت آکادمی ادبیات و هنرهای آمریکا (American Academy of Arts and Letters)  برگزیده شد.

او در 18 سپتامبر 1980 در سن نود سالگی در سیلور اسپرینگ ایالت مریلند چشم از جهان بست و خاکسترش را در کنار مادرش در گورستان کریک تگزاس به خاک سپردند.

 داستان «سرقت» توسط شهره شعشعانی به فارسی ترجمه شده است.

 نسخه چاپی این ترجمه در لینک پایین قابل دست‌رس است.

http://www.azizmotazedi.com/AnnePorter_Theft_ShortStory.html

موسیقی متن:

G. Gershwin: Promenade & ‘S Wonderful

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۲ Comments

  1. 1

    wh0cd8125780 atenolol toradol generic dutasteride vibramycin doxycycline ampicillin buy prednisolone

  2. 2

    wh0cd598775 as explained here buy clindamycin Cheap Levitra