Saturday, 18 July 2015
20 September 2020

«طرح سوال از احمدی نژاد و ادبیات سخیف مقامات رژیم»

2012 March 17

  مطلب‌هایی که در این بخش تارنمای رادیو کوچه منتشر می‌شود یا انتخاب دبیر روز سایت و یا پیشنهاد دوستان رادیو است که می‌تواند از هر گروه یا دسته و یا مرامی باشد. نظر‌های مطرح شده در این بخش الزامن نظر رادیو کوچه نیست. اگر نقد و نظری بر نوشته‌های این بخش دارید می‌توانید برای ما ارسال کنید.

   مهدی رود     

طرح سوال از رییس دولت انتصابی در حالی که می‌رفت به چالش جدی میان احمدی‌نژاد و نمایندگان منتقد دولت بدل شود، در واقع به یک فیلم کمدی کلاسیک یک ساعته تبدیل شد. حضور احمدی‌نژاد برای پاسخ به سوالات نمایندگان مجلس سرانجام به تمام اما و اگرها خاتمه  داد، رییس دولت دهم اولین شخصی بود که در طول حکومت 33 ساله ولایت فقیه جهت پاسخ‌گویی به نمایندگان در مجلس حاضر می‌شد . و این درحالی اتفاق می‌افتاد که این طرح بارها به دلایل گوناگون به تعویق افتاده بود . شاید مهم‌ترین دلیل این موضوع، بیم رهبری نظام و افراد نزدیک به بیت رهبری از افشاگری رییس دولت انتصابی بواسطه در اختیار داشتن پرونده‌هایی است که باز کردن هر کدام از آن‌ها موجب از بین رفتن حیثیت افراد متصل به باند ولی فقیه و عیان شدن فساد اقتصادی گسترده  دستگاه‌های نظامی و امنیتی و روحانیون هم‌ساز با علی خامنه‌ای شود . از این رو رهبر حکومت خیلی به این امر رغبت نشان نمی‌داد ولی از طرفی نیز شکست انتخاباتی کاندیداهای نزدیک به دولت این اطمینان را به نمایندگان اصول گرا و حامی سوال از رییس دولت داده بود که اکنون می‌توانند از این شکست  به زعم آن‌ها «جریان انحرافی» استفاده کنند و «در راس امور بودن مجلس» را به احمدی‌نژاد تفهیم کنند .

نحوه سوال از احمدی‌نژاد برابر آیین‌نامه مجلس در 15 دقیقه انجام شد و 10 سوال مطرح گردید . پاسخ‌های احمدی‌نژاد نکته‌های جالب و درخوری داشت که نگاهی گذرا به آن‌ها خالی از لطف نیست .

نکته اول : احمدی‌نژاد اولین کنایه خود را با این‌که «‌بعضی از دوستان گفتند نزدیک عید است و چهارشنبه سوری‌» و بهتر است مردم شاد باشند ولی من ترجیح دادم بیایم پاسخ‌گوی سوالات شما باشم، بیان کردن رسم «چهارشنبه سوری» از طرف وی نوعی تقابل با اشخاص بلند پایه نظام و مراجع حکومتی ست که برگزاری این جشن را بدعت و خرافه می‌دانند . در واقع احمدی‌نژاد با به میان آوردن این موضوع سعی بر آن داشت که نشان دهد جانب مردم گرفته است و هم‌راه با آن‌هاست.

نکته دوم : آن‌جایی که سوال از پرداخت نشدن تسهیلات مترو شد، رییس دولت با صراحت گفت: بانک مرکزی اعلام کرده که موجودی ذخیره ارزی صفر است. این همان حسابی‌ست که بارها در سخن‌رانی های احمدی‌نژاد طی سفرهای استانی و هم‌چنین مصاحبه‌های دوره‌ای با صدا و سیمای رژیم، پر بودن این دارایی ( به دورغ )  را از افتخارات دولت خود می‌دانسته، اما چرا اکنون تهی بودن آن را آشکارا بیان می‌کند؟ چرا که او نیک می‌داند برداشت از حساب ذخیره ارزی به دست‌های بالاتر و قدرت‌مند تر از دولت مربوط می‌شود که حتا نمایندگان مجلس هم توان و اجازه تحقیق و تفحص و چرایی این ماجرا را ندارند و واضح است که موضوع به همین چند جمله ختم خواهد شد .

چرا که او نیک می‌داند برداشت از حساب ذخیره ارزی به دست‌های بالاتر و قدرت‌مند تر از دولت مربوط می‌شود که حتا نمایندگان مجلس هم توان و اجازه تحقیق و تفحص و چرایی این ماجرا را ندارند و واضح است که موضوع به همین چند جمله ختم خواهد شد .

نکته سوم : اما در موضوع ایجاد اشتغال و رشد اقتصادی، باز هم مانند هر زمان دیگری رییس قوه مجریه با عدد سازی و ذکر این جمله که «اگر شما هم کمک کنید می شود» در واقع قضیه را ماست مالی کرد و به راحتی با خنده و شوخی از این مهم عبور کرد .

نکته چهارم : درجایی که صحبت از هدف‌مندی یارانه‌ها شد،  وی سعی کرد از طرح دفاع کند و در ادامه از آن شگردهای همیشگی خود استفاده کند، وی علت گرانی حال حاضر ( که خودش همیشه ان را انکار می‌کند ) را دست‌هایی می‌داند که در بالا رفتن قیمت طلا و ارز و آشفتگی بازار نقش داشته‌اند و وعده داد که بعدا برای مردم توضیح خواهم داد، از همان می‌گم‌های همیشگی احمدی نژاد که حکومتی‌ها را ساکت می‌کند .

نکته پنجم : احمدی‌نژاد در مورد خانه‌نشینی، این موضوع را با خنده و شوخی گذراند که همه هم‌کاران من از فرط  کار زیاد «فنر زده‌اند‌» و پیچ و مهره آن‌ها شل شده است، منم همین‌طور یک روز هم استراحت و خانه‌نشینی نداشتم.

نکته ششم : احمدی‌نژاد در مورد این‌که گفته بود مجلس در راس امور نیست، اعلام کرد: «من مخلص شما هستم و با استدلال این موضوع را بیان کردم»، اما این استدلال می‌تواند معانی متعددی داشته باشد . مهم‌ترین دلیل آن که بر همگان مبرهن است «فرمایشی بودن و گوش به زنگ بودن مجلس است» این دلیل ناگفته رییس دولت آن‌قدر نمایندگان را برافروخته کرد که احمد توکلی از نمایندگان اصول‌گرا مجلس و منتقد جدی احمدی‌نژاد در سایت «الف» نوشت «جلسه طرح سوال از رییس‌جمهور با هر کیفیتی بود برگزار و تمام شد. هرچند شوخی‌های زننده آقای رییس‌جمهور با نمایندگان، روابط دولت و مجلس را تلخ کرد اما پیش‌نهاد ما به نمایندگان محترم این است که این روز تلخ را فراموش کنند و به مطالبات به‌حق و فوری مردم و تولیدکنندگان کشور بپردازند. ادامه پرداختن به این موضوع، هیچ فایده‌ای جز کش‌مکش‌های بیهوده و فرسوده کردن اعصاب‌ها ندارد. البته آقای رییس‌جمهور باید بداند توهین به مجلس در خانه ملت بی‌هزینه نخوهد بود اما دعوا و پرخاش و توهین متقابل آن هم با رییس‌جمهوری که چنان ادبیاتی دارد، هرگز در شان این ملت نجیب و نمایندگان‌شان در خانه ملت نیست.»

نکته هفتم : ایشان در مورد تخصیص تنها بیست در صد از بودجه فرهنگی و نه بیش‌تر و این‌که این بودجه کجا خرج گردیده گفت :«من باید از شما بپرسم کجا خرج شده، چرا که ما فقط جهات را تعیین کردیم و این شما بودید که بودجه به نهاد‌ها اختصاص دادید، بروید از دیوان محاسبات بپرسید به جای ان‌که وقت ملت اینجا گرفته شود» این‌گونه ادبیات هم‌راه با توهین به نمایندگان این‌گونه در ذهن بیننده عام تداعی می‌کند نمایندگان حتا در پایان دوره عمر مجلس هنوز وظیفه خود را به خوبی تشخیص نمی‌دهند که کاملن در رفتار احمدی‌نژاد این القا پیدا بود.

نکته هشتم : در مورد برکناری وزیر امور خارجه حین ماموریت خارج از کشور احمدی‌نژاد اظهار داشت: آیا من به ایشان ماموریت داده بودم؟ و وقتی که به عزیزی (منوچهر متکی) می‌گوییم خیلی ممنون، دیگر شما تشریف ندارید، ماموریت دیگر مفهومی ندارد که این هم بنا بر اصل 136 از اختیارات رییس‌جمهور است. نکته ظریفی که در پاسخ احمدی‌نژاد نهفته است این است که به عوام گوشزد کند، ماموریت به وزیر امور خارجه از طرف نهادهای دیگر نظیر بیت رهبری داده شده است که در واقع متکی برای حل و فصل روابط شکرآب شده رژیم (در موضوع قاچاق اسلحه سپاه به آفریقا) با سنگالی‌ها به این کشور سفر کرده بود .

نکته نهم: چرا در مبحث حجاب و عفاف نظر دادید؟ رییس انتصابی دولت در جواب به این پرسش موضوعی را مطرح کرد که به هیچ عنوان به مذاق اشخاصی که در خط فکری رژیم از حجاب سخت‌گیرانه دفاع می‌کنند از جمله روحانیون تند رو و اصول‌گرایان نزدیک به بیت رهبری، خوش نیامد، احمدی‌نژاد با بیان این‌که چرا هر زمان که مناسبتی است صدا و سیما همه افراد با تیپ‌های مختلف را نشان می‌دهد ولی بعد دست‌گاه‌های مربوطه با همین افراد برخورد می‌کنند‌؟ به واقع وی در این‌جا از همان شگرد پوپولیستی خود استفاده کرد تا یک‌بار دیگر مردم را در مقابل محافظه‌کاران تند رو نظام و رهبر حکومت قرار دهد .

به هر ترتیب جلسه پرسش و پاسخ نمایندگان از رییس دولت به پایان رسید اما موضوعی که اکنون به اختصار قصد دارم به آن بپردازم نوع ادبیات سخیفی‌ست که احمدی‌نژاد چه در گذشته و چه در این نشست بارها آن را به کار برده است، به سخره گرفتن نمایندگان و با شوخی جواب دادن به پرسش‌هایی که از دید نمایندگان به موضوعات بسیار جدی در حوزه های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کشور مربوط می‌گردد و به کار بردن الفاظی چون «بیایید صفا کنیم»، «با یک شاسی که فوق لیسانس نمی‌گیرند» و پوزخند زدن‌های پی یا پی، بیش از پیش‌شان واقعی رییس منصوب رهبری بر دولت به اصطلاح «خدمت‌گذار» را به نمایش گذاشت . این‌گونه ادبیات تنها مختص به جناب احمدی‌نژاد نیست چند روز قبل هم «‌محمد جواد لاریجانی‌« به عنوان نماینده ویژه حکومت در امور حقوق بشر نیز احمد شهید (نماینده ویژه حقوق بشر در امور ایران) را «‌مغرض و نادان‌» نامیده بود دراین راستا اگر از افرادی نظیر احمد‌خاتمی و علم‌الهدی که دستی بر آتش دارند بگذریم از رهبر حکومت ولایت فقیه نمی‌توان به راحتی گذشت که رییس جمهور امریکا را متوهم خطاب می‌کند .

این اپیدمی نشان از فرهنگ گفت‌گویی دارد که علی‌الخصوص در بین نیرهای پایین دست بسیج و ارازل و اوباش لباس شخصی به کرار دیده می‌شود، شاید نمونه بارز این فحاشی «سعید تاجیک» از اعضای بسیج و نیروهای انصار حزب‌اله به فائزه هاشمی بود که فیلم کوتاه این فحاشی بارها در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی به نمایش درآمد و چه بسا هستند بسیاری از افرادی که به دفعات مورد هجمه فحاشی و ادبیات زشت این افراد قرار گرفته و می‌گیرند. اما باید پذیرفت که این‌گونه ادبیات جز فرهنگ جدایی ناپذیر اشخاصی‌ست که خود را ذوب شده در ولایت می‌بینند و برای آن ولو به قیمت از میان رفتن همه اصول و ارزش‌های اخلاقی، سر و جان می دهند .

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,