Saturday, 18 July 2015
25 September 2020
مطبوعات ایران، یک‌شنبه 28 اسفند 90

«هشدار فلاحیان درباره عواقب تحریم سویفت برای غربی‌ها»

2012 March 18

رادیو کوچه

مهم‌ترین عنوان‌های مطبوعات امروز ایران:

 مردم سالاری

1) برای اولین بار در تاریخ، قیمت نفت ایران از نفت برنت پیشی گرفت

http://www.mardomsalari.com/Template1/News.aspx?NID=129761

در آستانه شصت‌و‌یکمین سال‌گرد ملی شدن صنعت نفت ایران، بهای طلای سیاه ایران با عبور از مرز 126 دلار در هر بشکه و پیشی گرفتن مجدد از نفت برنت دریای شمال به تاریخ پیوست.

به گزارش خبرنگار مهر، هم‌زمان با افزایش قیمت نفت برنت دریای شمال و نفت شیرین سبک پایه بورس نیویورک (دبلیو.تی.آی)، بهای نفت خام سبک و سنگین ایران هم در بازارهای جهانی با افزایشی چند دلاری هم‌راه بوده‌است. کارشناسان اقتصادی از اختلاف در صادرات نفت ایران، کاهش ارزش دلار و ادامه بحران در برخی از کشورهای نفت‌خیز هم‌چون سوان شمالی و جنوبی، نیجریه، سوریه و یمن به عنوان مهم‌ترین دلایل گران شدن چند باره‌ی بهای نفت خام یاد می‌کنند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

2) گزارش سومین جلسه دادگاه فساد عظیم بانکی

http://www.mardomsalari.com/Template1/Article.aspx?AID=20264#129754

سومین جلسه رسیدگی به پرونده فساد عظیم بانکی در شعبه اول دادگاه انقلاب برگزار شد و متهمان ردیف دوم و سوم به دفاع از خود پرداختند.  به گزارش ایسنا، قاضی «ناصر سراج» در ابتدای این جلسه گفت: «اطمینان می دهم افرادی را که فراری هستند و ماننده «جعبه سیاه» این پرونده‌اند، پای میز محاکمه خواهیم کشاند و از پلیس بین‌الملل نیز خواسته‌ایم که در مورد این پرونده هم‌کاری لازم را داشته باشد.»  وی ادامه داد: «دادگاه در محدوده کیفرخواست حق رسیدگی دارد و کیفرخواست 32 متهم به دادگاه فرستاده شده‌است.

پس از ختم سومین جلسه، از سوی رییس شعبه اول دادگاه انقلاب اعلام و مقرر شد که جلسه چهارم روز هشتم فروردین ماه سال 91 برگزار شود. به گزارش ایسنا، «جعفری دولت آبادی»  دادستان عمومی و انقلاب تهران  نیز در این جلسه حضور داشت.

دنیای اقتصاد

1) هشدار فلاحیان درباره عواقب تحریم سویفت برای غربی‌ها

http://www.donya-e-eqtesad.com/Default_view.asp?@=295072

«علی فلاحیان»، وزیر اسبق اطلاعات به غر‌بی‌ها هشدار داد که ایران در پاسخ به بستن شبکه سویفت، از همه ابزارهای ممکن برای مقابله به مثل استفاده خواهد کرد. فلاحیان در واکنش به انسداد شبکه ارتباط بانکی بین‌المللی توسط اتحادیه اروپا در چارچوب تحریم‌های جدید کشورمان به خبرگزاری فارس گفت که «بستن سویفت بین‌الملل مانند بستن آب‌راه‌های بین‌المللی است».

وی تصریح کرد: «اگر آمریکا یا اروپا به خود اجازه می‌دهند برای تامین خواسته‌های‌شان حقوق بین‌الملل را زیر پا بگذارند، ایران هم ممکن است هر جا که بتواند اقدام به مقابله به مثل کند.» فلاحیان بر همین اساس به غربی‌ها هشدار داد که توان ایران در بستن تنگه هرمز را دست کم نگیرند. وزیر اسبق اطلاعات به رییس‌جمهوری آمریکا توصیه کرد چنان‌چه از تبلیغات جنگ‌طلبان جمهوری‌خواه می‌ترسد، به جناح صلح‌طلب جمهوری‌خواه مانند جریان «ران پل» هم توجه کند. فلاحیان هم‌چنین به اوباما متذکر شد که «صلح‌طلبان در جامعه آمریکا بیش‌تر از صهیونیست‌ها و جمهوری‌خواهان جنگ‌طلب طرف‌دار دارند.» پیش از این، در ماجرای تحریم فروش نفت ایران به برخی کشورهای اروپایی که در واکنش به اقدام اتحادیه اروپا انجام شد، فلاحیان نخستین کسی بود که پیشنهاد این اقدام را در رسانه‌ها مطرح کرد.

2) حمایت صریح جواد لاریجانی از گفت‌و‌گو با آمریکا

http://www.donya-e-eqtesad.com/Default_view.asp?@=295073

«محمدجواد لاریجانی»، دبیر ستاد حقوق بشر در گفت‌و‌گویی مفصل با شبکه تلویزیونی «سی.ان.ان» ضمن تشریح مواضع تهران درباره موضوع‌های مختلفی هم‌چون بستن تنگه هرمز و بازدید بازرسان آژانس از سایت نظامی پارچین، اعلام کرد که سیاست جمهوری اسلامی ایران «محو اسراییل» نیست. وی هم‌چنین در این مصاحبه به صراحت از گفت‌و‌گوی ایران و آمریکا حمایت کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ستادحقوق بشر قوه‌قضاییه، «محمدجواد لاریجانی» در یک مصاحبه اختصاصی با «کریستین امانپور» خبرنگار «سی‌ان‌ان» در ژنو در پاسخ به سوالی درباره احتمال بسته شدن تنگه هرمز توسط ایران گفت: «اجازه بدهید این جمله رییس‌جمهوری آمریکا اوباما را در این‌جا استفاده کنم. در صورتی که به ما حمله شود «همه گزینه‌ها روی میز» خواهد بود».

کیهان

1) دور دوم انتخابات 15 اردیبهشت برگزار می‌شود

http://www.kayhannews.ir/901228/2.htm#other205

جانشین رییس ستاد انتخابات کشور از برگزاری دور دوم انتخابات مجلس در 15 اردیبهشت ماه سال 91 خبر داد.

«حسنعلی نوری» گفت: «دور دوم انتخابات در تهران و 32حوزه انتخابیه دیگر برگزار خواهد شد. گفتنی است در تهران 50 نفر برای تصاحب 25 کرسی مجلس شورای اسلامی در دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی رقابت خواهند کرد.

2) معاون رییس جمهوری: انتصاب مدیران دولتی منوط به گذراندن آموزش شد

http://www.kayhannews.ir/901228/4.htm#other406

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهوری، سامانه و برنامه تربیت و آموزش مدیران را به تمامی دست‌گاه‌های مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری ابلاغ کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، در اجرای ماده (56) قانون مدیریت خدمات کشوری و بر اساس سامانه و برنامه تربیت و آموزش مدیران، کارشناسان و مدیرانی که بر اساس دستورالعمل اجرایی، شرایط عمومی، شایستگی‌های عمومی و تخصصی، نحوه انتخاب و انتصاب مدیران حرفه‌ای شورای عالی اداری از شرایط انتصاب به پست‌های مدیریت حرفه‌ای یا ارتقا به پست‌های بالاتر برخوردارند قبل از انتصاب، موظف به طی آموزش‌های برنامه تربیت مدیران (آموزش‌های قبل از انتصاب) مطابق سامانه و برنامه آموزش مدیران هستند. بر این اساس در صورت طی نکردن آموزش‌های پیش‌بینی شده دستگاه‌های اجرایی مجاز به انتصاب آن‌ها در پست‌های مدیریتی موردنظر نخواهد بود.

شرق

1) نگاهی به ذخیره‌ی ارزی: روایت حسابی که «صفر» شد

http://sharghnewspaper.ir/News/90/12/28/27484.html

شاید آن زمانی که «محمود احمدی‌نژاد» در جمع مجلسی‌ها از صفر بودن موجودی حساب ذخیره ارزی سخن گفت تا بتواند پاسخ‌گوی چرایی عدم پرداخت بودجه به متروی تهران باشد، فکرش را هم نمی‌کرد که همین پاسخ، پرسش جدیدی را مطرح کرده و عمل‌کرد وی و دولتش را درست در سال‌هایی که بهای نفت در بازارهای جهانی، جهشی چشم‌گیر نسبت به دولت‌های پیشین داشته است، زیر سوال ببرد. زمانی که «علی مطهری» از دلیل عدم پرداخت بودجه برای متروی تهران از «احمدی‌نژاد» سوال کرد، رییس دولت با لحنی خاص اعلام کرد: «موجودی حساب ذخیره ارزی صفر است، از کجا بیاورم به مترو تهران پول بدهم؟» همین پاسخ کافی بود تا تنها برای یکی از پاسخ‌های رییس دولت به مجلسی‌ها، دو سوال جدی مطرح شود که قطعا پاسخی برای آن پیدا نخواهد شد، جز برداشت دولت از حساب ذخیره ارزی که قرار بود، پشتوانه‌ای باشد برای روزهای مبادا.

2) سعید مرتضوی، مدیرعامل «صندوق تامین اجتماعی» شد

http://sharghnewspaper.ir/News/90/12/28/27483.html

«سعید مرتضوی» روی صندلی مدیرعاملی صندوق تامین اجتماعی نشست. مراسم انتصابی که با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، جمعی از مسوولان و نمایندگان جامعه کارگری برگزار شد. این انتصاب بیش از آن‌که فرصتی برای «سعید مرتضوی» باشد زنگ هشداری است برای صندلی آقای وزیر کار و تامین اجتماعی، چرا‌ که نمایندگان کمیسیون اقتصادی مجلس که چند روزی بود در جریان انتصاب قرار گرفته بودند، این اتفاق را از چشم او می‌بینند و تاکید کردند اگر مرتضوی مدیرعامل صندوق تامین اجتماعی شود، وزیر کار را استیضاح می‌کنیم. این ضرب‌الاجل روزی که «محمود احمدی‌نژاد» به مجلس برای پاسخ به سوال نمایندگان رفته بود داده‌شد و «الیاس نادران» یکی از نمایندگان معترض به این انتصاب در تذکری به رییس مجلس اعلام کرد: «امضاهای استیضاح وزیر کار آماده‌است و اگر مرتضوی منصوب شود، استیضاح را تقدیم هیت رییسه می‌کنیم.» 15 نماینده مجلس هم در تذکر به احمدی‌نژاد، این انتصاب را مخالف قانون و مصالح سازمان تامین اجتماعی دانستند. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در واکنش به انتقادها درباره احتمال حضور مرتضوی در ریاست صندوق تامین اجتماعی، تاکید کرده بود: «هر کسی برای مسوولیتی که مطرح می‌شود، بالاخره موافق و مخالف دارد و ما نیز در جامعه باز و آزاد زندگی می‌کنیم و از بابت این موضوعات به همه جوانب آن توجه خواهیم کرد.

ایران

1) پیام تسلیت احمدی‌نژاد به مناسبت درگذشت «سیمین دانشور»

http://www.iran-newspaper.com/1390/12/27/Iran/5036/Page/2/Index.htm

رییس‌جمهوری در پیامی با تسلیت درگذشت سیمین دانشور، آثار گرانسنگ وی را از ماندگارترین ذخیره‌های گنجینه معارف کشور معرفی کرد.

2) آغاز اعزام کاروان‌های بشر دوستانه ایران به سوریه

http://www.iran-newspaper.com/1390/12/27/Iran/5036/Page/2/Index.htm

«حسین امیرعبداللهیان» معاون وزیرخارجه گفت: «در ادامه حمایت‌های سیاسی تهران از مردم سوریه، کاروان کمک‌های انسان‌دوستانه کشورمان با انجام پرواز به مقصد دمشق کلید خورد تا اقلام دارویی توسط هلال احمر سوریه در اختیار ملت مقاومی که با تحریم‌های ضدانسانی روبه‌رو شده‌اند، قرار گیرد».

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,