Saturday, 18 July 2015
21 September 2020
بیست‌و‌هشتم اسفند- هجدهم مارس

«تقویم تاریخ بیست‌و‌هشتم اسفند»

2012 March 18

رادیو کوچه

1877 میلادی- «ادگار کیسی» (Edgar Cayce) آمریکایی مشهوری که توانایی‌های ذهنی داشت در چنین روزی زاده شد. او مدعی بود وقتی که به حالت خلسه (هیپنوتیزم کردن خود) فرو می‌رود، توانایی دست‌یابی به جواب سوال‌هایی با موضوعاتی مانند سلامتی یا «آتلانتیس» را دارد. به خاطر این‌که او کارهای ذهنی خود را در حالت نیم‌خواب انجام می‌داد، وی را «پیامبر خفته» و «بزرگ‌ترین عارف آمریکایی» نیز خوانده‌اند. او یک مدیوم (واسطه‌ی روحی) بود، با این‌حال او می‌خواست که مردم او را یک شفادهنده بدانند نه یک مدیوم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1965 میلادی- انجام نخستین راه‌پیمایی فضایی جهان توسط «الکسی لئونوف» (Aleksei Leonov) کیهان‌نورد روسی.

الکسی لئونوف در سال 1934 میلادی زاده شد. وی فضانورد و تیمسار بازنشسته نیروی هوایی روسیه (و شوروی سابق) است. او در کنار فضانوردی به هنر نقاشی هم اشتغال داشت و عضو فرهنگستان هنری روسیه است. لئونوف در تمام ماموریت‌های فضایی‌اش، به هم‌راه خود مداد رنگی و مداد شمعی به مدار زمین می‌برد و صحنه‌هایی را که از فضاپیما می‌دید نقاشی می‌کرد.

الکسی لئونوف در دو ماموریت تاریخی شرکت داشته است: در ماموریت «واسخود-2» نخستین راه‌پیمایی فضایی را انجام داد و در پروژه آزمایشی «آپولو-سایوز» در نخستین هم‌کاری بین‌المللی فضایی نقش موثری ایفا کرد. وی پس از انجام ماموریت‌های فضایی‌اش، از سال 1976، فرماندهی گروه کیهان‌نوردان شوروی و پس از آن روسیه، مدیریت مرکز آموزش فضانوردان «گاگارین» و ویراستاری گاه‌نامه‌ی فضانوردی «نپتون» را به عهده گرفت. آلکسی لئونوف در سال 1991 بازنشسته شد.

2009 میلادی- درگذشت «ناتاشا جین ریچاردسون» (Natasha Jane Richardson) بازی‌گر انگلیسی سینما و تلویزیون است.

«ناتاشا ریچاردسون» در سال 1963 در یک خانواده‌ی هنری در لندن به دنیا آمد. پدر او «تونی ریچاردسون» سازنده فیلم برنده جایزه «تام جونز» بود که در درسال 1991 در سن 63 سالگی درگذشت. علاوه بر مادر او، «ونسا ردگریو» و خاله‌ی او «لین ردگریو»، خواهر او «جولی ریچاردسون» نیز از بازیگران فیلم و تلویزیون به شمار می‌رود و پدربزرگ او «مایکل ردگریو» از معروف‌ترین بازیگران تاترهای شکسپیر بود که در اغلب آثار این نمایش‌نامه‌نویس برجسته، نقش مقابل «لارنس اولیویه» بازیگر قدیمی سینما و تاتر را به عهده داشت.

او جزیی از خانواده «ردگریو» و نیز فرزند «تونی ریچاردسون» تهیه کننده سینما بود. وی در زندگی شخصی خود دوبار به ترتیب با «رابرت فاکس» تهیه کننده سینما و پس از آن با «لیام نیسون» بازیگر مشهور هالیوود ازدواج کرد. ریچاردسون در سن 45 سالگی بر اثر حادثه اسکی دچار خون‌ریزی مغزی شد و دو روز بعد در چنین روزی، در بیمارستان «لنکس‌هیل» نیویورک درگذشت.

       ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1294 خورشیدی- در دوران جنگ جهانی اول، اصفهان به اشغال سپاهیان روس در‌آمد.

1381 خورشیدی- نیروهای مشترک آمریکا و انگلیس جنگ با عراق را آغاز کردند. این جنگ به بهانه وجود سلاح‌های کشتار جمعی در عراق و مبارزه با تروریسم ‌آغاز شد‌.

1813 میلادی- زادروز «کریستین فریدریش هبل» (Christian Friedrich Hebbel)، نمایش‏نامه‏نویس، شاعر و منتقد آلمانی است.

1815 میلادی- در چنین روزی کنفدراسیون سوییس اعلام موجودیت کرد. سوییس از چندین «کانتون» تشکیل شده‌است که هر یک دارای قانون و مجلس مقننه جداگانه هستند.

1932 میلادی- زادروز «جان هویر آپدایک» (John Hoyer Updike) نویسنده رمان و داستان کوتاه، شاعر، منتقد ادبی و هنری آمریکایی است.

1962 میلادی- در چنین روزی جنگ «الجزایر» پس از هفت‌ سال و نیم و به جای ماندن دویست‌و‌پنجاه هزار کشته پایان یافت.

1978 میلادی- «ذوالفقار علی بوتو» نخست‌وزیر پیشین پاکستان، به جرم قتل نزدیکان یکی از رقبای سیاسی‌اش به اعدام محکوم شد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

راسخون

نیویورک تایمز

بی‌بی‌سی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,