Saturday, 18 July 2015
26 September 2020
گزارش اقتصادی

«مبهم بودن وضعیت مسکن در سال پیش‌رو»

2012 March 30

سایه کوثری/ رادیو کوچه

 دولتی‌ها سال 91 را سالی آرام هم‌راه با ثبات قیمت‌ها در بخش مسکن پیش‌بینی کرده‌اند اما آن‌چه از عوامل مختلف درمی‌یابیم وضع دیگری را در سال پیش‌رو برای بازار مسکن نشان می‌دهد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

به نظر می‌رسد وضعیت قیمت مسکن در سال 91 به عوامل متعددی از جمله کمیت و کیفیت تحویل واحدهای مسکن مهر، چگونگی اجرای مرحله دوم قانون هدف‌مند‌سازی یارانه‌ها و مسایل دیگری هم‌چون وضع بازارهای موازی از جمله طلا و بورس ارتباط خواهد داشت.

اگرچه دولت وعده داده است که امسال  سال تحویل واحدهای مسکن مهر و رونق این پروژه خواهد بود که می‌تواند تا حد زیادی تقاضای مسکن را به خود جذب کند اما برخی کارشناسان براین باورند که عرضه مسکن مهر در شهرهای بزرگ تاثیر کمتری بر پاسخ‌گویی به تقاضا در این بخش خواهد داشت.

از سویی اجرای مرحله دوم قانون هدف‌مندسازی یارانه‌ها که افزایش قیمت حامل‌های انرژی و به تبع آن رشد هزینه تولید مصالح ساختمانی را در پی دارد، از دیگر عواملی است که می‌تواند بر بازار مسکن تاثیرگذار باشد.

این پدیده در مرحله نخست اجرای قانون، اثر خود را گذاشته و در افزایش قیمت مسکن که رییس اتحادیه املاک آن را برای سال  90 حدود 20 تا 22 درصد عنوان کرده بود عاملی تاثیرگذار بوده است.

اسفند ماه گذشته علی نیکزاد وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به خبرنگاران حوزه مسکن با تکذیب افزایش قیمت مسکن گفته بود:«اگر من خبر دارم که اعلام می‌کنم هیچ افزایشی در قیمت مسکن وجود نداشته است و اگر شما خبرنگاران اعلام می‌کنید که افزایش قیمت داشته‌ایم، این‌جانب بی‌اطلاعم.»

اما واقعیت آنست که مسکن مهر نه در کوتاه مدت و نه بلند مدت پروژه موفقی نبوده است و نه تنها مسوولان پروژه نتوانسته‌اند واحدها را به موقع به خریداران تحویل دهند بلکه واحدهای تحویل داده شده هم با اما و اگرهای بسیاری روبه‌رو بوده است.

هرچند مسوولان وزارت راه و شهرسازی وضعیت مسکن را باثبات می‌دانند و بر این باورند که با سیاست‌های اتخاذ شده و برنامه‌هایی که در دست اجراست بازار مسکن تحت کنترل است اما کارشناسان با توجه به مولفه‌های پیش از این ذکرشده می‌گویند نمی‌توان به این وعده‌ها چندان امیدوار بود.

ابوالفضل صومعلو، معاون وزیر راه و شهرسازی پیش از این گفته بود آمار و اطلاعات گذشته حاکی از آن است که هم‌سویی نزدیکی میان تورم عمومی و رشد قیمت و اجاره مسکن وجود دارد با این حال با اتخاذ سیاست تحریک عرضه ‌‌ ‌و نه تقاضا‌ ‌در دو سال گذشته، نرخ رشد قیمت‌ها در این بخش کم‌تر از تورم عمومی بوده است.

وی با اشاره به وضعیت مطلوب صدور پروانه‌های ساختمانی در سال گذشته و هم‌چنین پیش‌رفت مناسب طرح مسکن مهر در کوتاه‌مدت و میان‌مدت گفته بود با توجه به عرضه گسترده مسکن پیش‌بینی می‌شود شاهد هم‌زمانی رونق در تولید و ثبات در قیمت‌ها باشیم.

اما واقعیت آنست که مسکن مهر نه در کوتاه مدت و نه بلند مدت پروژه موفقی نبوده است و نه تنها مسوولان پروژه نتوانسته‌اند واحدها را به موقع به خریداران تحویل دهند بلکه واحدهای تحویل داده شده هم با اما و اگرهای بسیاری روبه‌رو بوده است.

هرچند صومعلو تاکید کرده بود که در سال 89 و 90 وزارت راه و شهرسازی اجرای بیش از یک میلیون و 850 هزار واحد مسکن شهری را راهبری کرده است و با ورود واحدهای مسکن مهر به بازار، تعدادی از مستاجران به سمت واحدهای مسکن مهر رفته و در نتیجه تعدادی از واحدهای مسکونی موجود در بازار خالی می‌شوند که این موضوع می‌تواند به کنترل بازار مسکن کمک کند.

اما به گفته برخی از سازندگان، اجرای قانون هدف‌مندی یارانه‌ها صنعت ساختمان را متاثر کرده و باعث شده تا قیمت مصالح حدود 40 تا 50 درصد افزایش داشته باشد و از سوی دیگر نرخ ارز که با افزایش 50 درصدی روبه‌رو بوده هزینه‌ها را در بخش ساخت و ساز افزایش داده است.

به گفته تحلیل‌گران در صورت به اجرا در آمدن مرحله دوم هدف‌مندی یارانه‌ها که به نظر می‌رسد از تابستان سال آینده آغاز شود، می‌تواند بر هزینه ساخت مسکن اثرگذار باشد که مجموع این عوامل قیمت مسکن را افزایش می‌‌دهد، اما با این وجود مسوولان وزارت راه و شهرسازی بر ثبات قیمت مسکن در سال آینده تاکید می‌کنند.

به باور آن‌ها واگذاری واحدهای مسکونی مهر برای پاسخ‌گویی به بخشی از تقاضاهای دهک‌های پایین درآمدی، ممنوعیت پرداخت وام خرید مسکن از سوی بانک‌ها، افزایش تسهیلات ساخت و پرداخت آن به متقاضیان با رویکرد تحریک طرف عرضه‌ مسکن، گسترش ساخت و سازصنعتی مسکن در کشور و توجه به وام ساخت در حوزه‌ انبوه‏سازی و ساخت مسکن مهر خود مالکی دربافت‌های فرسوده از جمله سیاست‌هایی‌ست که ثبات در بازار مسکن را ادامه‌دار خواهد کرد.

در همین حال، مصطفی قلی‌ خسروی، رییس اتحادیه مشاوران املاک کشور اظهار امیدواری کرده است که بازار مسکن در سال 1391 وضعیت تعادلی داشته باشد و قیمت‌ها در حد شاخص‌های رسمی اعلام‌شده از سوی بانک مرکزی ایران باشد.

وی با اعلام این‌که قیمت مسکن در سال جاری 20 تا 22 درصد افزایش یافته است، گفته بود که انتظار می‌رود با افزایش عرضه واحد‌های مسکونی طرح مسکن مهر به ویژه در سطح شهرهای جدید و هم‌چنین انجام ساخت‌وسازها در بافت‌های فرسوده شهری، بازار تحت کنترل قرار گیرد.

اما با وجود تاکید مسوولان بر ثبات قیمت مسکن نباید از یاد ببریم که مسکن هم‌واره متاثر از شرایط اقتصادی و اجتماعی کلان کشور بوده و از حساسیت‌های بسیاری برخوردار است و عوامل متعددی می‌‌تواند در تعیین وضعیت قیمت و مبادلات مسکن نقش داشته باشد که به نظر می‌رسد این عوامل چندان مورد توجه مسوولان قرار نگرفته است و به همین دلیل شاید پیش‌بینی کارشناسان درست از آب دربیاید و در سال جدید فشاری بیش از گذشته بر خریداران مسکن و حتی اجاره‌نشین‌ها وارد بیاید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,