Saturday, 18 July 2015
26 September 2020
خلاصه مطبوعات تاجیکستان،

«روسیه فشار می‌آورد یا ازبکستان؟»

2012 March 30

 کیومرث/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

خبر بالا رفتن باج صادراتی نفت روسیه برای تاجیکستان در نشریه‌های این هفته چاپ «دوشنبه» بازتاب گسترده داشته است. بیشتر نشریه‌ها این تصمیم روسیه را فشار دیگر «مسکو» بالای «دوشنبه» دانسته‌اند که در زیر این نیم کاسه بحث مرز و فرودگاه نظامی «عینی» در تاجیکستان می‌ایستد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 «نجات»

 نشریه «حزب نهضت اسلامی تاجیکستان» نوشته است اگر در حال حاضر برای واردات یک تون بنزین روسی۳۷۰ دلار باج گمرکی پرداخته می‌شود، سر از ماه آوریل آن به ۴۱۴ دلار خواهد رسید. به نوشته نشریه این تصمیم در حالی‌ اتخاذ شده که «ولادیمیر پوتین» نخست وزیر پیشین برای بار سوم به کرسی ریاست جمهوری روسیه تکیه می‌زند. در همین حال رسانه‌‌های روسی می‌گویند، در دو هفته قبل رییس جمهوری تاجیکستان به مسکو رفته ولی‌ نتوانسته است با آقای پوتین دیدار و ملاقات بکند. هر چند به نوشته نشریه‌ها پوتین همتایانش از قرقیزستان و قزاقستان و ازبکستان را به حضور پذیرفته و با آن‌ها ملاقات انجام داده است.

«فرژ»

 این نشریه سیاسی گفته است روسیه در حالی‌ باج صادراتی برای نفتش را بالا می‌برد، که ازبکستان، همسایه نزدیک تاجیکستان، سر از ماه آوریل انتقال گازش به تاجیکستان را قطع خواهد کرد. هم‌چنین سر از ماه آوریل قیمت استفاده از نیروی برق در تاجیکستان هم بالا رفته به دو و نیم سینت آمریکا می‌رسد. به نوشته نشریه «از پیامد این عامل‌ها بوی بد احساس می‌شود.» نویسنده مطلب در پایان نوشته‌های خود دست بر دعا برداشته و از خدا خواسته است که «ملت و دولت مارا از ناخوشی نگاه دار».

 «ملت»

  در شماره تازه خود سوال «اگر ازبکستان گاز را قطع کند چی خواهد شد؟» را مطرح نموده است. در پاسخ به این سوال نشریه اکثر کارشناسان تاجیک گفته‌اند زیان این همه را کارخانه‌های بزرگ صنعتی تاجیکستان، ار جمله «تلکا» و «سیمان» خواهند دید. زیرا به تاکید کارشناسان در چند سال آخر تاجیکستان گاز ازبکستان را نه برای اهالی بلکه بیشتر برای چرخاندن کار کارخانه‌های صنعتی بزرگ کشور خریداری می‌کرد. اما شرکت «تلکا» از شرح زیان احتمالی در پی قطع گاز ازبکستان خودداری کرده است. این شرکت می‌گوید، همه گونه اظهارات در مورد گاز ازبکستان سیاسی تلقی می‌شود و آن‌ها نمی‌خواهند به مذاکرات جانب تاجیکستان و ازبکستان خلل وارد نمایند.

 «آزادگان»

  به نقل از کارشناسان تصمیم آخر تاشکند و مسکو را فشار نوبتی بالای تاجیکستان و از سوی دیگر ضعف دیپلماسی تاجیک عنوان کرده است. «سعید عمر» عضو پارلمان تاجیکستان گفته است «وقتی‌ مناسبت های دیپلماسی نادرست به راه مانده شدند، به وقوع آمدن فشارها از احتمال دور نیست. تاجیکستان فشاری در برابر ازبکستان ندارد که در چنین حالت‌ها استفاده کند. این در حالی‌ است که ترکمنستان هم گفته آماده است برای تاجیکستان گاز بدهد. ولی‌ اگر ازبکستان برای استفاده از لوله های گاز این کشور رضایت بدهد».

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,