Saturday, 18 July 2015
25 September 2020
دوازدهم فروردین- سی­و­یکم مارس

«تقویم تاریخ دوازدهم فروردین»

2012 March 31

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1358 خورشیدی- در چنین روزی، نتایج همه‌پرسی در ایران اعلام شد که نشان می­داد مردم با اکثریت 2/98 درصد، به «جمهوری اسلامی» رای دادند و این روز در تقویم ایران، روز «جمهوری اسلامی» نام­گذاری شده و در سراسر کشور، تعطیل رسمی­ست.

1360 خورشیدی- سال­روز درگذشت «صالح آرانی» معروف به «اللهیار صالح» است. وی وزیر، سفیر، سیاست‌مدار ایرانی و از رهبران جبهه ملی ایران و حزب ایران بود.

1596 میلادی- زادروز «رنه دکارت» (Rene Descartes) فیلسوف و ریاضی‌دان فرانسوی است. همگان دکارت را از جمله بنیان‌گذاران فلسفه­ی جدید می‌دانند.

دکارت در سال 1606 میلادی، هنگامی که پسر ده ساله‌ای بود، وارد مدرسه­ی «لافلش» (La Fleche) شد. وی طی هشت سال تحصیل در این مدرسه، ادبیات، منطق، اخلاق، ریاضیات و مابعدالطبیعه را فرا گرفت. پس از اتمام دوره و خروج از «لافلش»، مدتی به تحصیل علم حقوق و پزشکی مشغول گردید، اما در نهایت تصمیم گرفت به جهان­گردی پرداخته و آن‌گونه دانشی را که برای زندگی سودمند باشد فرا گیرد. به­همین منظور مدتی به خدمت ارتش هلند درآمد، چرا که فرماندهی آن را شاه­زاده‌ای به نام «موریس» بر عهده داشت که در فنون جنگ و نیز فلسفه و علوم، مهارتی به­سزا داشت و بسیاری از اشراف فرانسه دوست داشتند تحت فرمان او فنون رزمی را فرا گیرند. دکارت در مدتی که در قشون ارتش هلند بود به علم مورد علاقه­ی خود یعنی ریاضیات می‌پرداخت.

از 1619 به بعد، چندسالی در اروپا به سیاحت پرداخت و چندسالی هم در پاریس اقامت کرد. اما زندگی در آن‌جا را که مزاحم فراغت خاطر خود می‌دید، نپسندید و در سال 1628 میلادی بار دیگر به هلند بازگشت و در آن دیار تا سال 1649 میلادی مجرد، تنها، و دور از هرگونه غوغای سیاسی و اجتماعی، تمام اوقات خود را صرف پژوهش‌های علمی و فلسفی نمود. تحقیقات وی بیش­تر تجربه و تفکر شخصی بود و کم­تر از کتاب استفاده می‌کرد.

در سپتامبر 1649 میلادی به دعوت ملکه­ی سوئد برای تعلیم فلسفه به دربار وی در «استکهلم» رفت. اما زمستان سرد این کشور اسکاندیناوی از یک‌سو و ضرورت سحرخیزی در ساعت پنج بامداد برای تعلیم ملکه از سوی دیگر، دکارت را که به این نوع آب و هوا و سحرخیزی عادت نداشت، به بیماری ذات‌الریه مبتلا ساخت. او در سال 1650 میلادی در استکهلم درگذشت. دکارت از دانش­مندان و فیلسوفان بزرگ تاریخ به حساب می‌آید. او قانون شکست نور را در علم فیزیک کشف کرد و هندسه تحلیلی را در ریاضیات و هندسه بنا نهاد.

1809 میلادی- زادروز «ادوارد فیتزجرالد» (Edward FitzGerald) است. او یک نویسنده­ی انگلیسی بود که بیش­تر به‌خاطر خلق نخستین و معروف‌ترین ترجمه «رباعیات خیام» به زبان انگلیسی، شناخته می‌شود.

1885 میلادی- سال­روز درگذشت «شارلوت برونته» (Charlotte Bronte) نویسنده­ی انگلیسی است. یکی از معروف‌ترین کتاب‌های وی «جین ایر» (Jane Eyre) نام دارد. او و دو خواهرش به نام‌های «امیلی» (Emily) و «آن» (Anne)، نویسندگان شهیر انگلیسی هستند که به خاطر عمر کوتاه­شان نیز مشهورند.

1914 میلادی-  زادروز «اکتاویو پاز» (Octavio Paz) شاعر، نویسنده، دیپلمات و منتقد مکزیکی است.

در سال 1980، دانش­گاه «هاروارد» به او دکترای افتخاری اهدا کرد و در سال 1981 مهم‌ترین جایزه ادبی اسپانیا یعنی جایزه­ی «سروانتس» نصیب او شد. سرانجام در سال 1990 آکادمی ادبیات سوئد، جایزه نوبل ادبیات را به اوکتاویو پاز، شاعر سرشناس مکزیکی به پاس نیم قرن تلاش در زمینه شعر و ادبیات مکزیک اهدا کرد. او در آن­جا سخن­رانی مهمی درباره «در جست‌وجوی اکنون» ایراد کرد. پاز در سال 1998 میلادی بر اثر بیماری سرطان درگذشت.

      ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1727 میلادی- سال‌روز درگذشت «اسحاق نیوتن» (Sir Isaac Newton) فیزیک‌دان، ریاضی‌دان، و فیلسوف مشهور انگلستان ‌است.

1872 میلادی- زادروز «آرتور گریفیت» (Arthur Griffit) از رهبران انقلاب استقلال «ایرلند» و بنیا‌ن‌گذار اصلی «شین فین» (Sinn Fein) است.

1889 میلادی- به مناسبت یک‌صدمین سال انقلاب فرانسه برج 300 متری «ایفل» در پاریس به‌طور رسمی گشایش یافت.

1907 میلادی- ارتش رومانی با خشونت تمام، انقلاب کشاورزان «مولداوی» را سرکوب کرد.

1919 میلادی- «پیمان ورشو» عملن منحل شد.

1948  میلادی- زادروز «آلبرت ال‌گور»‌ (Albert Al Gore‎)، فعال محیط‌ ‌زیست و سیاست‌مدار آمریکایی است.

 منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

بی‌بی‌سی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,