Saturday, 18 July 2015
17 May 2021
در پی انتشار یک گزارش با تیتر مبهم،

«تعلیق مجوز خبرگزاری رویترز در ایران»

2012 March 31

خبر / رادیو کوچه

وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی، مجوز فعالیت خبرگزاری «رویترز» در این کشور را به حال تعلیق در‌آورده است.

به گزارش رویترز، روز جمعه، 30 مارس، دولت جمهوری اسلامی مجوز خبرنگاری تمامی اعضای این خبرگزاری در تهران را به حالت تعلیق درآورد.

دلیل این اقدام پخش ویدویی از سوی این خبرگزاری، درباره برخی زنان ایرانی بوده که در حال فراگیری هنرهای رزمی بوده‌اند که به گفته رویترز دارای «اشتباه» بوده است.

چندی پیش تلویزیون رویترز گزارشی از زنان «نینجوتسو کار» ایرانی با عنوان «هزاران زن ایرانی نینجا، هم‌چون قاتلین ایرانی» پخش کرد. تصاویر این گزارش در سایت رویترز نیز با همین عنوان منتشر شد. اما پس از چندی این خبرگزاری عنوان گزارش خود را به «سه هزار زن ایرانی در ایران به تمرین نینجا می‌پردازند» تغییر داد.

در گزارش تصویری که این خبرگزاری تهیه کرده بود به این نکته اشاره کرده بود که جمهوری اسلامی از این زنان برای از بین بردن و کشتن هر تهدید خارجی استفاده می‌کند.

رویترز تاکید کرده که پس از چندی به دلیل آن چه «اشتباه» نامیده، عذر‌خواهی کرده است. اما به نظر می‌رسد این عذرخواهی مقام‌های جمهوری اسلامی را قانع نکرده باشد. از این رو از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با دفتر خبرگزاری رویترز در تهران تماس گرفته شد و خواسته شد تمامی 11 عضو این دفتر مجوزهای خود را باز پس دهند.

استفان ادلر رییس دفتر رویترز در تهران درباره این مسئله توضیح داده است: «ما متوجه این اشتباه شدیم و به آن بسیار اهمیت دادیم و سریع آن را تصحیح کردیم.»

لازم به ذکر است صبح روز شنبه دختران نینجا کار ایرانی اعلام کردند که از خبرگزاری رویترز اعلام شکایت کرده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,