Saturday, 18 July 2015
21 September 2020
به اتهام ارتباط با انفجار مرکز یهودیان،

«احضار رییس جمهوری پیشین آرژانتین به دادگاه»

2012 March 31

خبر / رادیو کوچه

کارلوس منم، رییس‌جمهوری پیشین آرژانتین، در ارتباط با پرونده بمب‌گذاری در ساختمان انجمن دوستی آرژانتین و یهودیان، در بوئنوس‌آیرس در سال ۱۹۹۴ میلادی، به دادگاه احضار شده است.

به گزارش رویترز، آقای منم متهم شده است که در روند تحقیقات درباره انفجار مرکز فرهنگی یهودیان در بوئنوس‌آیرس در سال ۱۹۹۴ میلادی مانع‌تراشی کرده است.

بر اثر انفجار یک خودروی حامل مواد منفجره در مقابل ساختمان مرکز یهودیان در یکی از محله‌های پرجمعیت شهر بوئنوس‌آیرس در روز ۱۸ ژوئیه سال ۱۹۹۴ میلادی، ۸۵ نفر کشته و ۳۰۰ نفر زخمی شدند.

مقامات آرژانتین گروه حزب‌اله لبنان را مسوول این حمله معرفی کرده‌اند. مقامات جمهوری اسلامی نیز به حمایت از این اقدام حزب‌اله متهم شده‌اند.

دادستان‌ها در آرژانتین مدعی هستند که آقای منم و چندین نفر دیگر از مقامات ارشد دولتی، مدارک و شواهدی را که درباره دخالت خانواده یکی از دوستان آقای منم در این حمله وجود داشت، پنهان کرده‌اند.

پیش از این، نخستین دور تحقیقات درباره حمله به مرکز یهودیان در بوئنوس‌آیرس به دلیل بروز تخلفاتی در روند رسیدگی به پرونده، باطل اعلام شده بود و در سال ۲۰۰۹ میلادی، دادگاه عالی آرژانتین دستور رسیدگی مجدد به این پرونده را صادر کرد.

در آن زمان گفته شد که شواهدی از تلاش برخی مقامات قضایی آرژانتین برای تاثیرگذاری بر نتیجه تحقیقات، با پرداخت رشوه، وجود دارد.

نماینده اسراییل در سازمان ملل متحد از دور جدید تحقیقات درباره بمب‌گذاری سال ۱۹۹۴ میلادی در آرژانتین تقدیر کرده و گفته است که «در گذشته، انگیزه واقعی برای رسیدگی (به حقایق در پرونده) وجود نداشت.»

او اضافه کرد که به نظر می‌رسد شرایط کنونی تغییر کرده است.

در سال ۲۰۰۷ میلادی، آرژانتین حکم بازداشت پنج ایرانی و یک فرد لبنانی را در ارتباط با حمله سال ۱۹۹۴ میلادی در بوئنوس‌آیرس، به پلیس بین‌الملل (اینترپل) ارایه کرد.

احمد وحیدی، وزیر دفاع کنونی جمهوری اسلامی، از جمله افرادی است که آرژانتین از پلیس بین‌الملل خواستار دستگیری و تحویل آن‌ها شده است.

علاوه بر آقای وحیدی که در زمان بمب‌گذاری سال ۱۹۹۴ میلادی، فرمانده نیروی قدس بود، آیت‌اله هاشمی رفسنجانی، رییس‌جمهوری وقت، علی فلاحیان و علی‌اکبر ولایتی، وزیران اطلاعات و امورخارجه دولت وقت و محسن رضایی، فرمانده پیشین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در پرونده این حمله، به عنوان متهم احضار شده‌اند.

ایران همواره هرگونه ارتباط با این بمب‌گذاری را رد کرده است. با این حال وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در بیانیه‌ای در تیرماه سال گذشته، برای «هم‌کاری و گفت‌وگوی سازنده» با آرژانتین در باره این حمله اعلام آمادگی کرد.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در بیانیه‌ای که هم‌زمان با هفدهمین سال‌گرد این انفجار صادر کرد، از این که «هویت مرتکبان و عاملان واقعی آن در هاله‌ای از ابهام قرار دارد» ابراز تاسف کرد.

بمب‌گذاری بوئنوس‌آیرس در سال ۱۹۹۴ میلادی، روابط ایران و آرژانتین را با چالش‌هایی روبه‌رو کرد و در سال‌های اخیر دو کشور به دنبال بهبود این روابط بوده‌اند.

بیشتر بخوانید:

«آرژانتین خواهان محاکمه فلاحیان، وزیرسابق اطلاعات شد»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,