Saturday, 18 July 2015
18 September 2020
از سه ماه دیگر به اجرا گذاشته می‌شود،

«موافقت اوباما با اجرای مجازات خریداران نفت ایران»

2012 March 31

خبر / رادیو کوچه

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، روز جمعه، 30 مارس، به وقت واشینگتن، با اجرای تحریم‌های کنگره علیه نظام مالی و صنعت نفت ایران موافقت کرده است.

بر اساس بیانیه صادر شده به وسیله کاخ سفید، آقای اوباما به این نتیجه رسیده است که عرضه جهانی نفت به اندازه‌ای است که تحریم نفتی ایران به تامین نیازهای متحدان ایالات متحده آسیب نخواهد زد.

این اقدام به ایالات متحده امکان می‌دهد که بانک‌های خارجی طرف معامله با بانک مرکزی جمهوری اسلامی را مجازات کند.

آقای اوباما در یادداشتی خطاب به وزیران خارجه، دارایی و انرژی آمریکا اعلام کرد که پس از بررسی‌های لازم به این نتیجه رسیده است که به اندازه کافی نفت و محصولات نفتی به بازارهای جهانی عرضه می‌شود که بتواند جای‌گزین قطع قابل توجه صادرات ایران باشد.

کنگره آمریکا سال گذشته متممی را به بودجه دفاعی این کشور اضافه کرد که موسسه‌های مالی و بانک‌های طرف معامله با بانک مرکزی جمهوری اسلامی را مجازات می‌کند.

از جمله مجازات‌های در نظر گرفته شده، منع دست‌رسی این موسسه‌ها به نظام مالی ایالات متحده است.

هدف از این تحریم، کاهش درآمدهای نفتی ایران برای فشار بر این کشور جهت متوقف کردن غنی‌سازی اورانیوم عنوان شده است.

گفتنی است دولت آمریکا پیش‌تر ژاپن و ده عضو اتحادیه اروپا را از اجرای این مجازات‌ها مستثنا کرده است.

 مجازات موسسه‌های طرف معامله با بانک مرکزی در رابطه با مبادلات غیرنفتی بلافاصله به اجرا گذاشته شد ولی برای جلوگیری از فشار روانی به بازارهای جهانی، اجرای تحریم‌های مربوط به معاملات نفتی به شش ماه پس از تصویب قانون و به نظر مثبت رییس جمهوری محول شد.

مهلت آقای اوباما برای تصمیم‌گیری در این باره روز جمعه بود.

بر این اساس، از سه ماه دیگر مجازات‌های در نظر گرفته شده برای خریداران نفت ایران به اجرا گذاشته می‌شود.

این در حالی است که افزایش تنش بر سر برنامه اتمی ایران و افزایش تحریم‌های این کشور باعث بالا رفتن بهای نفت خام در بازارهای جهانی شده است.

ده روز قبل کریستین لاگارد، رییس صندوق بین‌المللی پول هشدار داده بود که اختلال در صادرات نفت ایران می‌تواند «تبعاتی جدی» برای اقتصاد جهانی داشته باشد. به گفته خانم لاگارد، بر اساس محاسبات صندوق بین‌المللی پول، وقوع وقفه در صادرات نفت ایران می‌تواند قیمت نفت در بازارهای جهانی را 20 تا 30 در صد افزایش دهد.

بیشتر بخوانید:

«تحریم دو شرکت ایرانی و سه فرد مرتبط با سپاه»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|