Saturday, 18 July 2015
21 October 2020
تحلیل‌سیاسی روز

«دورخیز برای دستگیری میر‌حسین موسوی»

2009 December 29

فرزانه روشن/ رادیو کوچه

درست از نیمه‌شب گذشته و پس از درگیری‌های خیابانی شدید روز عاشورا، دستگیری‌های گسترده‌ای آغاز شده‌است، گرچه می‌توان این دستگیری‌ها را به‌حساب عصبی‌شدن نیروهای امنیتی در حاکمیت گذاشت و واکنشی به ازدست‌دادن کنترل خیابان‌ها؛ اما شاید بهتر باشد این دستگیری‌های ضربتی را آغاز یک عملیات نهایی بدانیم و دورخیزی برای دستگیری میرحسین موسوی و مهدی کروبی.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

نیروهای امنیتی در تمام دستگیر‌ی‌های اخیر به سراغ کسانی رفته‌اند که پای ثابت تحلیل اوضاع برای سایت‌ها و شبکه‌های خارجی بوده‌اند. «ابراهیم‌یزدی» دبیرکل نهضت آزادی‌ایران، پیش ازآن‌که یک عنصر حزبی باشد در این سال‌ها که تمام فعالیت‌های حزب‌اش ممنوع شده به تحلیل‌گری برجسته که از ایران و با درک نزدیک حوادث به بررسی اوضاع و احوال می‌پردازد، شهره بود.

«عماد‌الدین‌باقی» نیز پس از درگذشت آیت‌اله منتظری به عنوان کسی که حوزه‌های علمیه و نهاد روحانیت را می‌شناخت و با مرجع تقلید فقید نزدیک بود، تفسیر‌های جالبی از وضعیت روحانیت داشت و در هفته گذشته مصاحبه‌ی دیده‌نشده‌ای با آیت‌اله منتظری برای شبکه فارسی بی‌بی‌سی فرستاد که بسیار تاثیرگذار بود.

«حشمت‌اله طبرزدی» و «محمود شمس الواعظین» هم از روزنامه‌نگاران مخالف حکومت هستند که دستگیر شدند و هر دو بی‌پروا از داخل ایران، شرایط را برای رسانه‌ها بازگو می‌کردند. به نظر می‌رسد فرماندهان امنیتی در ایران سعی کرده‌اند تا با دستگیری این افراد یک خلا تحلیلی در رسانه‌های برون‌مرزی ایجاد کنند تا عازم عملیات نهایی شوند.

شاید دستگیری میرحسین موسوی راه‌کار آخری بود که در تمام این شش ماه بنابر شرایط به تعویق افتاده و حالا جریان حاکم در بدترین وضعیت و هنگا‌می که روحیه نیروهای سرکوب، تضعیف شده و مخالفان هر لحظه می‌توانند شهر را به هم بریزند، به عنوان آخرین گزینه‌ای که می‌توان انجام داد به تئوری دستگیری سریع موسوی می‌اندیشند. اینک شبکه‌های خبری جمهوری اسلامی تجمعات سازماندهی شده هوادارن حکومت را پخش می‌کنند که سخنرانان به صراحت از دستگاه قضایی می‌خواهند هرچه سریع‌تر میرحسین‌موسوی را بازداشت کند.

در بخش‌های خبری شب گذشته، تلویزیون دولتی ایران با پخش تصاویری از معترضان و فضای دود آلود تهران، طرفداران جنبش سبز را ضد انقلاب خواند و از میان تمامی شعار‌هایی که معترضان سر می‌دادند، تلویزیون یک شعار را برای پخش برگزید و آن هم «مرگ بر اصل ولا یت فقیه» بود

در بخش‌های خبری شب گذشته، تلویزیون دولتی ایران با پخش تصاویری از معترضان و فضای دود آلود تهران، طرفداران جنبش سبز را ضد انقلاب خواند و از میان تمامی شعار‌هایی که معترضان سر می‌دادند، تلویزیون یک شعار را برای پخش برگزید و آن هم «مرگ بر اصل ولا یت فقیه» بود.

به نظر می‌رسد اعتراض رو به گسترش به رهبری نظام کار را به جایی رسانده که مسوولان امنیتی به اصول قانون اساسی پناه برده‌اند. اما اتفاق بزرگ‌تر این بود که پس از سی سال از برپایی جمهوری اسلامی، تلویزیون مجبور شد تا شعار مرگ بر اصل ولایت فقیه را در پربیننده‌ترین ساعات خود پخش کند. هر چه هست نمی‌توان آرامش فردای روز عاشورا را به حساب سرکوب پلیس گذاشت.

لحظات به انتظار می‌گذرد و می‌توان گفت که ابتکار عمل از دست حکومت در حال از دست رفتن است و این‌بار این نیروهای امنیتی هستند که به لاک دفاعی فرو رفته‌اند، دفاعی که با خشونت بی‌سابقه‌ای می‌تواند همراه باشد.

قرار است فردا در تهران راهپیمایی در حمایت از رهبر جمهوری اسلامی ایران و آن‌چه هواداران حکومت، تعرض به قداست روز عاشورا از سوی جنبش سبز می‌خوانند، شکل بگیرد. شاید این تظاهرات که با پشتیبانی پلیس و نیرو‌های امنیتی انجام بگیرد، بتواند زمینه‌ای برای یک حکومت نظامی ناگفته در تهران باشد.

به نظر نمی‌رسد نیازی احساس شود حاکمیت راه‌کار قانونی و  رای مجلس در برقراری حکومت نظامی را در نظر بگیرد. نه این‌که مجلس شورای اسلامی که طرفداران آیت‌اله خامنه‌ای صندلی‌های آن را گرفته‌اند به حکومت نظامی رای ندهند، بلکه فرماندهان امنیتی نمی‌خواهند با اعلام یک حکومت نظامی وخامت اوضاع را علنی کنند.

از سویی کشته‌شدن خواهرزاده میرحسین موسوی در روز عاشورا و حدس این‌که این قتل یک ترور برنامه‌ریزی شده بوده، شاید آخرین هشدار برای میرحسین موسوی به شمار می‌رفت.

از روز گذشته تاکنون ده‌ها نفر از فعالان سیاسی، روزنامه‌نگاران و مشاوران موسوی و کروبی بازداشت شدند و  تا چند ساعت یا چند روز  آینده می‌توان انتظار داشت که خبر دستگیری سران اصلاحات نیز اعلام شود و تهران چهره نظامی به خود گیرد. با دستگیری موسوی، هوادارانش به خیابان‌ها خواهند آمد و باید دید که آیا جمهوری اسلامی ایران و رهبر آن آخرین پرده این نمایش  را بازی خواهند کرد و ریسک دستگیری موسوی را خواهند پذیرفت یا هم‌چنان مترصد فرصتی دیگر می‌مانند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , 

۱ Comment