Saturday, 18 July 2015
29 September 2020
پس‌نشینی تند

«کوچک‌تر، زیباتر و آسان‌تر»

2012 March 31

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

ایران و آمریکا ندارد، شرق و غرب سرش نمی‌شود، حالا دیگر در همه جای دنیا مردم به دنبال بهترین‌ها هستند. بهترین‌ها و بزرگ‌ترین‌ها که لزومن گران‌قیمت‌ترین هم هستند. افزایش ساعات کاری برای درآمد بیش‌تر، پیدا کردن کار دوم و سوم برای بالابردن توان پرداخت وام‌های سنگین‌تر به منظور خرید اتومبیل‌های مدل بالاتر و خانه‌ها و آپارتمان‌های بزرگ‌تر و وسایل مجلل‌تر، تمامی این‌ها رفتارهای مشابهی در بیش‌تر نقاط دنیاست.

رابطه‌ی مستقیم میان ثروت، رفاه مادی و تجمل با آزادی و لذت بیش‌تر انسان، تبدیل به یک اصل انکار‌نشدنی در فرهنگ مصرف‌گرایانه‌ی بشر امروز شده است. این نیاز به تجمل، انسان را به کار و تلاش هر چه بیش‌تر و تولید روزافزون کالاهای مصرفی کشانده است و علاوه بر آن‌که طبیعت و محیط زیست را به مرز نابودی کامل رسانده است، بشر را نیز خسته و افسرده‌تر کرده است. الگوهای اقتصادی موجود در دنیا نیز، میزان رفاه و پیش‌رفت کشورها را بر اساس حجم سالیانه‌ی مصرف آن‌ها می‌سنجند و بر اساس این تعریف ملت‌هایی در دنیا خوش‌بخت‌تر هستند که بیش‌تر خرید و مصرف می‌کنند. در زندگی بشر امروز و در خانه‌ها و آپارتمان‌های آن‌ها ده‌ها و صدها دست لباس و وسایل الکترونیکی یافت می‌شوند که یا هیچ وقت استفاده نشده‌اند و یا حداکثر با یکی دو بار مصرف بلااستفاده مانده‌اند، اما باز هم تب خرید بیش‌تر فروکش نکرده و هم‌چنان ادامه دارد.

فلسفه شرق دور را در جهان عمومن با دستوراتی می‌شناسند که به کار آرامش روحی و روانی افراد می‌آید و جای‌گاه و تعالیم مشخصی برای امور اجتماعی ندارد، اما در حقیقت این‌گونه نیست. یکی از موضوعاتی که اندیشه‌ی «بودیسم» در برابر روش‌های موجود برای آن راه‌کار جدیدی ارایه داده است مساله‌ی اقتصاد امروز جهان است. «بودیسم» در برابر این شعار دنیای سرمایه‌داری، «کسب ثروت هر چه بیش‌تر برای مصرف هر چه بیش‌تر و در نتیجه رسیدن به آزادی و آرامش فردی و اجتماعی»، اندیشه‌ی مصرف کم‌تر و هر چه ساده‌تر زیستن را پیشنهاد می‌کند. بر اساس این تفکر برای رسیدن به آرامش فردی و اجتماعی باید هر چه می‌شود زندگی را ساده کرد. تولید و جای‌گزینی اتومبیل‌های کوچک‌تر و کم‌مصرف‌تر به جای گران‌قیمت‌ترها و بزرگ‌ترها، استفاده از موتور به جای اتومبیل و در صورت امکان دوچرخه و وسایل نقلیه‌ی عمومی به جای همه‌ی آن‌ها، ساده و ارزان خریدن و پوشیدن به جای خرید برندها و مارک‌های گران‌قیمت و افزودن هر چه بیش‌تر سبزیجات و میوه‌ها به وعده‌های غذایی به جای مصرف دیوانه‌وار گوشت قرمز و سفید، گوشه‌هایی از این دستورالعمل است.

تنها راه رسیدن به چنین مقصودی تضعیف هوس مصرف هر چه بیش‌تر در روان انسان‌هاست. شکی نیست که با رسیدن به سطح پایینی از نیازهای روزانه می‌توان با کم‌تر کار کردن به همان چیزهایی رسید که همیشه آرزویمان بوده است، اوقات فراغت بیش‌تر. این زمان‌ها برای ما آزادی تفکر و مشغول شدن به اموری را با خود به هم‌راه می‌آورد که سال‌ها به دنبالش بوده‌ایم. زمانی که هزینه‌های ما به اندازه‌ی کافی کاهش یافت، می‌توانیم نوع کار، محل آن و حتا کارفرمایمان را خودمان تعیین کنیم، چرا که آن‌قدر پس‌انداز خواهیم داشت تا زمان بیش‌تری را برای انتخاب‌های شخصی خود اختصاص دهیم. می‌توانیم بیش‌تر ورزش کنیم، تفریح کنیم و به مناطقی سفر کنیم که همه‌ی عمر در آرزویش بوده‌ایم. بدون تردید بشر امروز با انتخاب شیوه‌ی زندگی تجملاتی خود، راه رسیدن به آرزوهایش را بسته است.

انجام این امر و تحقق این آرزوها کار سختی نیست. اگر ما به جای خانه‌های بزرگ و ویلایی، آپارتمان را برگزینیم، اگر به جای آپارتمان‌های بزرگ و مجلل، فضای کم‌تر و به میزان لازم خانواده‌مان را جای‌گزینش کنیم، اگر به جای غذاهای رنگ و وارنگ و پرکالری، مواد غذایی سالم‌تری را مصرف کنیم و اگر به طور کلی ساده‌تر زندگی کنیم، در نهایت میزان مصرف انرژی و نیاز به تولید آن، هر چه بیش‌تر کاهش می‌یابد، منابع طبیعی کم‌تر غارت می‌شوند و محیط‌ زیست آسیب نخواهد دید. تصور کنیم که در چنین حالتی چقدر از میزان جنگ‌ها و جدل‌هایی که بر سر مصرف انرژی بیش‌تر و تصاحب منابع آن در جهان شکل می‌گیرد کاسته می‌شود و در نهایت چه دنیای زیبایی خواهیم داشت. بیایید ساده و ساده‌تر زندگی کنیم و کوچک‌تر کردن زندگی‌مان را جای‌گزین تجمل موجود کنیم، ارمغان چنین رفتاری بیش از آن زیبا خواهد بود که بشود تصورش را کرد. صلح، دوستی، محبت، پاکیزگی و زیبایی چیزی است که نتیجه‌ی چنین شیوه‌ای از زندگی است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,