Saturday, 18 July 2015
28 September 2020
آیت‌اله هاشمی رفسنجانی:

«آیت‌اله خامنه‌ای با نظامی پارلمانی مخالف است»

2012 April 02

خبر / رادیو کوچه

آیت‌اله هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفته است که آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، با تغییر نظام ایران‌ از ریاست جمهوری به پارلمانی مخالف است.

به گزارش هفته‌نامه آسمان، آیت‌اله هاشمی در خصوص نظام پارلمانی یا نظام ریاستی به دیدارش با آیت‌اله خامنه ای اشاره کرد و گفت: «رهبری در کرمانشاه جمله‌ای گفتند که از آن تفسیر سو‌ شد. منظور ایشان مطلب دیگری بود. بحث ایشان این بود که در نظام ما بن‌بست نیست. یعنی کسی نباید فکر کند که بن‌بست داریم و اگر ما حتا بخواهیم نظام اداره کشور را تغییر دهیم ، قانون اساسی را اصلاح و تغییر می‌دهیم. اصل نظرشان این بود.»

آیت‌اله خامنه‌ای در جریان سفر به کرمانشاه گفته بود: «در شرایط فعلی نظام سیاسی کشور، ریاستی است و رییس‌جمهوری با انتخاب مستقیم مردم برگزیده می‌شود که شیوه خوب و مؤثری است اما اگر روزی در آینده احتمالن دور‌، احساس شود که نظام پارلمانی برای انتخاب مسوولان قوه مجریه بهتر است هیچ اشکالی در تغییر ساز و کار فعلی وجود ندارد.»

آیت‌اله هاشمی رفسنجانی در این‌باره گفت: «من که سوابق را می‌‌دانستم‌، هنوز ایشان از سفر برنگشته بودند، نظرم را گفتم. من می‌دانستم ایشان موافق نیستند. دیدم بحث‌های انحرافی جدی در این‌جا می‌شود. حتا بعضی‌ها گفتند کمیسیونی از یک سال پیش در این مورد کار می‌کرده است. اصلن از چنین کمیسیونی اطلاعی نداشتم.»

از سویی دیگر نوامبر سال گذشته محمد دهقان عضو هیت رییسه مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی در مورد پیشنهاد آیت‌اله خامنه‌ای برای تغییر نظام سیاسی این کشور گفته بود که رهبر جمهوری اسلامی ایران از مدتی پیش «یک تیم تخصصی از حقوق‌دانان» را مامور بررسی قانون اساسی کرده است.

بیشتر بخوانید:

«سفر رهبر جمهوری اسلامی به کرمانشاه» 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,