Saturday, 18 July 2015
27 September 2023
گزارش روز تاجیکستان،

«مرکز اسماعیلی‌ها در تاجیکستان ثبت نام رسمی شد»

2012 April 02

کیومرث/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

 کمیته امور دین تاجیکستان پس از سه سال به کار آغاز کردن نخستین و بزرگ‌ترین مرکز پیروان اسماعیلیه، یک شاخه مذهب اهل تشیع، در کشور آن را ثبت نام کرده است. یک مقام این کمیته گفت تنها بعد از بررسی اسناد پیشنهاد شده به فعالیت رسمی «مرکز اسماعیلیه» اجازه داده‌اند. او افزود ده تن از بنیاد‌گزاران این سازمان دینی شهروندان تاجیکستانند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

بنای مرکز اسماعیلیه در مرکز شهر «دوشنبه» و در حدود ۲۵ هزار متر مربع جای گرفته است. پای‌دیوار این بنارا هنوز در سال ۲۰۰۴ میلادی شاه‌زاده کریم آقاخان چهار، پیشوای اسماعیلی‌های جهان و رییس‌جمهوری تاجیکستان گذاشته بودند. ساختمان این بنا در سال ۲۰۰۹ و با حمایت مالی آقاخان به انجام رسید. شاهزاده کریم آقاخان چهار در رسم افتتاح مرکز اسماعیلیه گفته بود که این مرکز نه‌تنها برای پیروان مذهب اسماعیلیه بلکه برای همه مسلمان‌ها خدمت خواهد کرد.

آقاخان چهار به جز این مرکز چند پول ارتباطی میان تاجیکستان و افغانستان را هم سرمایه‌گزاری کرده و مهمان‌خانه «سیرینا-دوشنبه» را در پایتخت تاجیکستان بنیاد کرده است. پیروان اسماعیلیه در تاجیکستان اورا به عنوان پیشوا و یا امام زمان خود می‌دانند و از امر و دستورهای او اطاعت می‌ورزند.

 این در حالی‌ است که پیروان مذهب اسماعیلیه در تاجیکستان از ثبت نام رسمی تنها مرکز خود در کشور اظهار خشنودی کردند. آن‌ها می‌گویند قانونی شدن فعالیت این مرکز عبادت آن‌هارا آسان‌تر خواهد کرد. زیرا به گفته آن‌ها تا هنوز پیروان اسماعیلیه جماعت‌خانه یا عبادت‌گاه خاص اسماعیلیان را ندارند و نماز جماعت را بیش‌تر در منازل یک‌دیگر ادا می‌کنند. در حال حاضر در ولایت «بدخشان» شرق تاجیکستان پای‌دیوار یک جماعت‌خانه یا نمازگاه اسماعیلیان گذاشته شده قرار است در سال‌های نزدیک به فعالیت آغاز بکند.

در تاجیکستان حدود ۲۰۰ هزار پیرو مذهب اسماعیلیه به سر می‌برند که بیش‌تر آن‌ها ساکنان ولایت بدخشان تاجیکستانند. تا کنون میان پیروان این مذهب و ساکنان دیگر مسلمان تاجیکستان که اکثریت از مذهب حنفی یک مذهب اهل تسنن پیروی می‌کنند، مخالفتی به میان نه آمده است. سال‌هاست که پیروان این دو مذهب با وجود بعضی‌ اختلاف نظرها هم‌زیستی داشته‌اند.

 هرچند در آغاز سال‌های نودم قرن گذشته «حزب نهضت اسلامی تاجیکستان» تنها حزب دینی در آسیای مرکزی پیروان اسماعیلیه را به عضویت خود نمی‌پذیرفت، حالا این بخش نظام‌نامه کار خود را تغییر داده و اسماعیلی‌ها را نیز به صف خود جلب می‌کند. در حال حاضر حدود ۳ هزار اسماعیلی عضویت حزب نهضت اسلامی را قبول کرده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,