Saturday, 18 July 2015
22 September 2020
شورای ملی سوریه،

«به رسمیت شناختن گروهی از مخالفان بشار اسد»

2012 April 03

محمد مصطفایی/ وکیل دادگستری

امروز نمایندگان هفتاد کشور در استامبول دور هم جمع شدند و در یک اقدام بی‌سابقه گروهی از مخالفان سوریه را به عنوان شورای‌ملی‌سوریه به رسمیت شناختند. شورای ملی سوریه از این پس نماینده مردم سوریه به حساب می‌آید. این عمل باعث می‌گردد که بین گروه‌های مخالف بشار‌اسد، اتحاد ایجاد شده و آن‌ها بتوانند به سرعت به دموکراسی دست یافته و دولت بشار اسد که در ماه‌های گذشته جنایات فراوان و غیر قابل بخششی را مرتکب شده است را بر کنار کنند.

یکی از عواملی که باعث شد، تا شورای‌ملی‌سوریه تشکیل گردد، اتحادی است که بین افراد و گروه‌های مخالف دولت بشار‌اسد به وجود آمد، اتحادی که اگر وجود نداشت، هرگز چنین شورایی به رسمیت شناخته نمی‌شد. به رسمیت شناختن چنین شورای را می‌بایست به فال نیک گرفت و قدمی مثبت برای ایرانیان مخالف حکومت آقای‌خامنه‌ای و اطرافیانش دانست، چرا که این تصمیم، بابی را برای گفت‌گو برسر به رسمیت شناختن شورای ملی ایران باز می‌کند. اما آیا اپوزیسون‌های خارج نشین می‌توانند در نهایت به اتخاذ تصمیمی واحد برای تشکیل شورای ملی دست یابند یا خیر؟ سوالی است که ذهن بسیاری از آزادی‌خواهان و دموکراسی‌طلبان را به خود مشغول کرده است و از طرفی و مهم این‌که بسیاری از دولت‌های بیگانه و به خصوص کشورهای غربی منتظرند تا چنین شورایی توسط ایرانیان تشکیل گردد، شورایی که مورد اعتماد اکثریت مردمان ایرانی بوده و ایرانیان را به آینده‌ای روشن امیدوار کرده و برای ایرانی با نظام مردم‌سالاری واقعی تلاش کنند، نظامی که در آن این امکان وجود داشته باشد تا همه گروه‌ها و احزاب  و افراد بدون آن‌که از طرف گروه و یا افرادی حذف شوند در سرنوشت و آینده کشورشان نقش داشته باشند.

پاسخ به سوال مطرح شده روشن است. نه می‌توان گفت آری آن‌ها می‌توانند دور هم جمع شوند و نه می‌توان گفت خیر آن‌ها نمی‌توانند، به دلایلی از جمله منفعت‌طلبی به نتیجه‌ای واحد دست یابند، تنها می‌توان گفت که آن‌ها مجبورند به این نقطه از تصمیم برسند که در چنین شرایطی اتحاد را بر اتهام و طرد کردن یک‌دیگر ترجیح دهند. اپوزسیون‌های خارج‌نشین از اصلاح‌طلب و جنبش سبز و توده‌ای و کمونیست و  سلطنت‌طلب گرفته تا حتا کسانی که قایل به نظام جمهوری‌اسلامی هستند ولی مخالف حاکمان جمهوری اسلامی هستند، از رضا پهلوی و امیرارجمند و واحدی گرفته تا کدیور و مهاجرانی و دیگران مجبورند که اتحاد نموده و شورای ملی ایران را تشکیل دهند. تشکیل شورای ملی نخستین قدم برای نشان دادن حسن نیت بر ایجاد یک نظام مردم‌سالار و دموکراتیک است قدمی که می‌تواند بسیاری از مشکلات و موانع رسیدن به کشوری آزاد و پیش‌رفته را بر طرف کند. در این شورا فرد مطرح نیست، نظر جمع اهمیت دارد، نیازی نیست در این شورا شخصی رییس باشد و دیگران از او اطاعت کند می‌توان برای این شورا هیتی را مشخص کرد و این هیت تصمیم‌های مهم را اتخاذ کرده و نظر کشورهای جهان را به خود جلب کنند و با فعالیت حرفه‌ای و سازمان یافته ترتیب به رسمیت شناختن این شورا را در میان کشورهای دیگر جهان بدهند. این شورا می‌تواند با استفاده از متخصصان علم حقوق، سیاست و جامعه شناسان و اقتصادانان که تعدادشان نیز کم نیست، زمینه تدوین یک قانون اساسی جامع و کامل که عاری از فرد‌گرایی باشد را به‌وجود أورد.

بنابراین به تمام سیاسیون که در مخالفت با سیاست‌های حاکمان جمهوری اسلامی تلاش می‌کنند توصیه می‌کنم، تا دیر نشده و کشورمان بیش از این مورد غارت و دزدی و ظلم و ستم قرار نگرفته، دست به دست هم دهند و چنین شورای را تشکیل دهند و اجازه ندهند ده‌ها میلیون ایرانی که هر کدام از آن‌ها حق زندگی سالم و شرافت‌مندانه را دارند، بیش از این متحمل ضرر گردند. اجازه ندهند که قوانین غیرانسانی هم‌چنان بر قوانین انسانی سایه افکنده و شهروندان ایرانی جانشان گرفته شود و اجازه ندهند حقوق کودکان و زنان ایران زمین، بیش از مورد تعرض و تجاوز قرار گیرد. امروز دیگر جای بحث کردن و به حاشیه بردن مسایل شخصی مطرح نیست و نباید زمان و وقت و زندگی‌مان را برای سرکوب دیگران تلف کنیم و قدرت جمعی‌مان را تنزل بخشیم. مطمئن هستم در داخل ایرانیان چه آن‌هایی که خارج از کشور هستند و چه آنانی که داخل کشور هستند، مردان و زنان با‌هوش، قدرت‌مند و لایق بسیاری هستند که می‌توانند گوشه‌ای از مشکلات مردمان ایران را حل نموده و راه رسیدن به زندگی مرفع برای ایرانیان را هموار کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,