Saturday, 18 July 2015
27 September 2023
در پی شکسته شدن سدی در استان کرمان،

«خسارت ۱۷ میلیارد ریالی با جاری شدن سیل در کرمان»

2012 April 03

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 2 آوریل، سد خاتم‌الانبیا‌ راین در استان کرمان پیش از بهره‌برداری شکسته است. این در حالی است که اخبار متناقضی درباره میزان خسارتی که این شکستگی به بار آورده در رسانه‌های داخلی ایران منتشر شده است.

به گزارش مهر، این سد روز دوشنبه ۱۴ فروردین ماه در ساعت چهار صبح به وقت محلی شکست و به گفته بخ‌شدار راین، آبی که پشت آن ذخیره شده بود به طور ناگهانی وارد رودخانه شد و در نتیجه موجب جاری شدن سیل شد.

این در حالی است که ساعاتی بعد معاون وزیر نیرو در امور آب این اظهارات را رد کرد و تاکید کرد که به‌هیچ‌وجه سیلی جاری نشده است و این سد آن‌قدر کوچک بوده که آب زیادی پشت آن ذخیره نشده بوده است.

ابراهیم پاریزی، بخشدار راین، که در دامنه کوه هزار در جنوب شهر کرمان واقع است، گفته بود که جاری شدن سیل در نتیجه شکستن این سد خسارت‌های «جدی و فراوانی» به مزارع و باغ‌های روستاهای اطراف این منطقه وارد کرد.

به گفته بخشدار این منطقه، از جمله خرابی هایی که به بار آمده از بین رفتن ۲۰۰ تا ۳۰۰ درخت گردو بوده که در دو طرف رودخانه قرار داشتند.

آقای پاریزی هم‌چنین گفت که بر اثر این سیل، آب آشامیدنی و برق شش روستا در مسیر رودخانه قطع شد و به ۴۰ کیلومتر از راه‌های خاکی روستایی خسارت جدی وارد شد به طوری که بخشی از محور مواصلاتی روستاهای اطراف به طور کامل از بین رفته است.

اما محمدرضا عطارزاده، معاون وزیر نیروی جمهوری اسلامی اندکی بعد، از «رفع مشکل شکستن بخشی از سد خاتم‌الانبیا‌ شهرستان راین استان کرمان» خبر داد.

این سد توسط وزارت جهاد کشاورزی ساخته شده بود.

در همین حال محسن صالحی، مدیرکل مدیریت بحران استان کرمان نیز اعلام کرده که خسارات ناشی از شکستگی سد خاتم‌الانبیا‌ بخش راین شهرستان کرمان حدود ۱۷ میلیارد ریال برآورد شده است.

بر اساس گزارش‌ها، این حادثه خسارت جانی در پی نداشته و در جریان آن به بدنه اصلی سد نیز صدمه‌ای وارد نشده است.

قرار بود این سد در سال‌جاری به بهره‌برداری برسد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,