Saturday, 18 July 2015
22 September 2020
دوم فروردین- بیست­و­یکم مارس

«تقویم تاریخ دوم فروردین»

2012 March 21

رادیو کوچه

1324 خورشیدی- تاسیس جامعه­ی متحد عربی به ابتکار دولت مصر.

1325 خورشیدی- امضای قرارداد میان «ملک عبداله اردنی» و نماینده­ی دولت بریتانیا به استقلال کشور اردن.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1361 خورشیدی- عملیات «فتح­المبین» در چنین روزی در جبهه­ی جنوب در منطقه غرب «شوش» و «دزفول» با وسعت حدود 2500 کیلومتر مربع انجام شد. این عملیات با فرماندهی مشترک ارتش و سپاه با استعداد 35 گردان ارتش و 100 گردان از سپاه، جمعن به تعداد حدود صد­هزار نفر نیرو صورت گرفت و در مقابل، ارتش عراق از استعداد 7 تیپ زرهی، 20 تیپ پیاده، 10 گردان توپ­خانه برخوردار بود. در نهایت، عملیات با پیروزی قاطع نیروهای ایران و آزادسازی حدود 2500 کیلومتر مربع از مناطق اشغال شده توسط عراق به پایان رسید. تلفات نیروهای ایران حدود 30000 نفر و تلفات نیروهای عراق 25000 نفر به علاوه 15000 اسیر بود.

1685 میلادی- زادروز «یوهان سباستیان باخ» (Johann Sebastian Bach) است. وی آهنگ­ساز و نوازنده آلمانی است که آثارش برای دسته­ی آواز، ارکستر و تک‌سازها، تقریبن تمام انواع متفاوت موسیقی دوره­ی «باروک» را دربرمی‌گیرد و موسیقی آن دوران را به بلوغ خویش رسانده‌است. با وجود این­که او شکل تازه‌ای از موسیقی را ارایه نکرد، ولی توانست سبک شایع در موسیقی آلمان را با فنون «کنترپوان»، غنی سازد.

سهم «یوهان سباستین باخ» از موسیقی یا – اگر بخواهیم مفهومی که توسط شاگرد وی «لورنز کریستف میزلر» باب گردید را به عاریت بگیریم – «دانش موسیقایی» وی هم­واره با «نبوغ اصیل» ویلیام شکسپیر در ادبیات انگلیسی و ایزاک نیوتن در فیزیک مقایسه شده‌است.

1963 میلادی- زندان معروف «آلکاتراز» برای همیشه تعطیل شد.

«آلکاتراز» در سال 1850 به عنوان تاسیسات نظامی بنا شد و پس از آن تا سال 1933 به­عنوان یک زندان نظامی کاربرد داشت. در ماه اوت سال 1934 به زندان فدرال تبدیل شد و 29 سال زندان جنایت­کاران حرفه‌ای – از جمله «آل کاپون»، «رابرت فرانکلین استرود» (که به پرنده باز آلکاتراز معروف بود) و «آلوین کارپیس» که با سابقه‌ترین زندانی آلکاتراز به شمار می‌رفت – بود. این جزیره به­علاوه، محل سکونت کارکنان زندان و خانواده‌های­شان نیز محسوب می‌شد و امروز همه ساله با حضور ساکنان جزیره در دومین هفته ماه اوت جشن سال­گرد افتتاح زندان آلکاتراز برگزار می‌شود.

در چنین روزی، به دستور «رابرت­اف‌ کندی»، این تبعیدگاه که حدود 250 زندانی در آن اقامت داشتند برای همیشه تعطیل شد. این اقدام علت‌های مختلفی داشت، از جمله سنگین بودن هزینه اداره آن نسبت به دیگر زندان‌ها و آلوده کردن آب «خلیج سانفرانسیسکو» بر اثر فاضلاب آن، علاوه بر این مسلم بود که ساختن یک زندان معمولی جدید که در خشکی قرار داشته باشد، آسان‌تر از پرداخت هزینه‌های سرم سام آور آلکاتراز بود.

1991 میلادی- «لئو فندر» (Leo Fender) ابداع کننده سازهای تو پُر (Solid body) و بنیان‌گذار شرکت لوازم موسیقی «فندر»، «میوزیک‌من» و «جی­-اند-ال» بود که در این روز درگذشت.

آشنایی «لئو فندر» با گیتار الکتریک از زمانی آغاز شد که برخی نوازندگان، برای تعمیر سازهای‌شان به او (که متخصص الکترونیک و تعمیرکار رادیو بود) مراجعه می‌کردند. پس از مدتی با مشاهده اشکالاتی که برای بدنه و متعلقات گیتارهای توخالی پیش می‌آمد، ایده ساخت سازهایی با بدنه­ی تو پُر ساده و مقاوم به ذهن وی رسید. او در سال 1948 موفق به ساخت اولین ساز توپُر شد.

       ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

304 میلادی- رسم‌دادن سکه به‌عنوان عیدی از زمان «هرمز دوم» شاه ساسانی آغاز شد.

1768 میلادی- زادروز «ژان باپتیست ژوزف فوریه» (Joseph Fourier)، ریاضی‌دان و فیزیک‌دان فرانسوی است.

1990 میلادی- کشور «نامیبیا» استقلال یافت‌.

 

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

راسخون

نیویورک تایمز

بی‌بی‌سی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,