Saturday, 18 July 2015
29 September 2020
در نامه شیرین عبادی و ٧٢ سازمان جامعه مدنی،

«از سیاست تفرقه بینداز و حکومت کن پشتیبانی نکنید»

2012 March 23

بنیاد برومند

گزارش‌گر ویژه در مسایل حقوق بشر در ایران: در نامه شیرین عبادی و ٧٢ سازمان جامعه مدنی ایرانی و بین‌المللی به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد عنوان شد: «از سیاست تفرقه بینداز و حکومت کن جمهوری اسلامی پشتیبانی نکنید.»

جمهوری اسلامی ایران، یک «دعوت باز» برای گزارش‌گران‌های ویژه سازمان ملل صادر کرده است ولی جز درمورد یک، مذاکره شفاهی در طول جلسه سوم شورا ، تعدادی ملاقات در سطوح بالا و تعداد زیادی مکاتبه مکررن از دادن پاسخ به درخواست‌های من برای تعیین زمان بازدید طفره رفته است. «فیلیپ آلستون»، گزارش‌گر سابق اعدام‌های فراقضایی سازمان ملل، ژانویه 2007

ما اعضای جامعه مدنی –در داخل و خارج ایران- از شورای حقوق بشر سازمان ملل می‌خواهیم ماموریت دکتر احمد شهید، گزارش‌گر ویژه حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران را تجدید و تمدید نمایند.

گزارش مقدماتی به مجمع عمومی سازمان ملل  A/66/374  و گزارش‌های شورای حقوق بشر   A/HRC/19/66 در 19 اکتبر 2011 و 12 مارس 2012 که توسط دکتر «احمد شهید» تقدیم شده است نشان می‌دهد نگرانی جامعه بین‌المللی از بدترشدن وضعیت حقوق بشر در ایران بی‌دلیل نیست.

ما از کشورهای عضو سازمان ملل می‌خواهیم پیشینه این هم‌کاری را مدنظر قرار دهند و از سیاست «تفرقه بینداز و حکومت کن» که ممکن است از اعلام اخیر ایران مبنی بر دعوت از گزارش‌گران موضوعی و در عین حال، عدم هم‌کاری با گزارش‌گر ویژه ایران ناشی شود، پشتیبانی نکنند.

در زمانی که شمار اعدام‌ها که غالبن خودسرانه هستند و در خفا اجرا می‌شوند، رو به افزایش است و تبعیض و خشونت علیه اقلیت‌های مذهبی، قومی، هم‌جنس‌گرایان و زنان ادامه دارد، اعمال نظارت و ارایه گزارش از سوی فردی بی‌طرف و مستقل چون گزارش‌گر ویژه در مسایل حقوق بشر در ایران حتمی و ضروری است.

توجه کشورهای عضو سازمان ملل را به این واقعیت جلب می‌کنیم که علارغم دعوت باز ایران هیچ گزارش‌گر ویژه‌ای تاکنون دسترسی حقیقی به ایران نداشته است. این تاریخ‌چه خود بیان‌گر میزان تمایل دولت به هم‌کاری با تشکیلات سازمان ملل است، که طبق گفته گزارش‌گر ویژه پیشین فیلیپ آلستون، «برای داشتن تاثیر قابل ملاحظه و دراز مدت» ضروری است.

ما از کشورهای عضو سازمان ملل می‌خواهیم پیشینه این هم‌کاری را مدنظر قرار دهند و از سیاست «تفرقه بینداز و حکومت کن» که ممکن است از اعلام اخیر ایران مبنی بر دعوت از گزارش‌گران موضوعی و در عین حال، عدم هم‌کاری با گزارش‌گر ویژه ایران ناشی شود، پشتیبانی نکنند. ایران ممکن است با دعوت از یک گزارش‌گر موضوعی، عدم هم‌کاری خود را با گزارش‌گر ویژه که برای نظارت مستمر و گزارش وضعیت حقوق بشر در ایران انتخاب شده، توجیه کند.

ما براین باوریم که هر بازدیدی از سوی گزارش‌گر موضوعی، قبل از بازدید مقدماتی گزارش‌گر کشوری، سابقه سیاسی و ساختاری را ایجاد می‌کند که به ویژه برای ادامه کار گزارش‌گران کشوری خطرناک است.

در طول سالیان، مجمع عمومی سازمان ملل قطع‌نامه‌های متعددی مبنی بر نگرانی از «عدم استمرار هم‌کاری دولت ایران با مکانیسم‌های کمیسیون حقوق بشر» و عدم دست‌رسی نمایندگان ویژه صادر کرده است (رجوع کنید به نمونه‌های 23  دسامبر 1994، 12 دسامبر 1997 و 26 فوریه 2002) سابقه رابطه جمهوری اسلامی با بدنه حقوق بشر سازمان ملل بیان‌گر این حقیقت است که بدون آگاهی و هشیاری جامعه بین‌المللی حقوق بشر، پیش‌رفت چشم‌گیری در وضعیت حقوق بشر ایران ایجاد نخواهد شد.

در سال 1995، گزارش‌گر ویژه عدم مدارای مذهبی از ایران بازدید کرد. علارغم آزارهای همیشگی و درحال افزایش اقلیت‌های دینی در سال‌های بعد، به هیچ نماینده دارای ماموریت موضوعی از سال 1995 تاکنون اجازه دسترسی جهت تهیه گزارش و تفحص داده نشده است.

در سال 2003، کارگروه بازداشت‌های خودسرانه به دعوت دولت ایران از ایران بازدید کرد. از اول دسامبر 2007 تا 30 نوامبر 2008 ایران تعداد بیش‌تری درخواست فوری (19 در خواست) از این کارگروه دریافت کرد. در طول چند سال گذشته، سرکوب جامعه مدنی منجر به بازداشت‌هایی در سراسر کشور و فرستادن صدها عضو از جامعه مدنی به تبعید شده است.

در سال 2005، گزارش‌گر ویژه خشونت علیه زنان به دعوت دولت ایران از ایران بازدید کرد. در سال 2007 ، اودر مورد آزار و اذیت کوشندگان حقوق زنان که برای کمپین تغییر و اصلاح قوانین فعلی تبعیض‌آمیز علیه زنان امضا جمع می‌کردند گزارش داد.

مقامات ایران تنها به 3 مورد از 18 مکاتبه انجام شده در مورد 70 کنش‌گر حقوق بشر پاسخ دادند.

علارغم این‌که هر تلاشی برای تشویق و تسهیل هم‌کاری با مکانیسم‌های ویژه از سوی کلیه طرفین ذینفع الزامی است، این نباید از تلاش برای حصول اطمینان از هم‌کاری با نماینده دارای ماموریت مشخص کشوری و پاسخ‌گویی واقعی در برابر مکانیسم‌های حقوق بشری کم کند.

تمدید ماموریت گزارش‌گر ویژه در مسایل حقوق بشر در ایران به این دلیل که شرایط تعیین کننده کشوری تغییری نکرده است، هم‌چنان ضرورتی فوری است بنابراین ما قوین خواهان تمدید ماموریت دکتر احمد شهید در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، هستیم.

امضا کنندگان:

دکتر شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل

و سازمانهای:

.1 اعدام کودکان را متوقف کنید (کانادا)

.2 انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران

.3 ائتلاف بین‌المللی علیه خشونت در ایران (ایکاوی(

.4 ائتلاف جهانی علیه مجازات اعدام

.5 بنیاد عبدالرحمان برومند

.6 توانا

.7 جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران – اتریش

.8 حامیان بین المللی مادران پارک لاله در ایران

.9 حقوق بشر کردستان

.11 مردمان محروم  (People in Need) (جمهوری چک)

.11 زنان تحت قوانین مسلمانان ( WLUML)

.12 سازمان حقوق بشر اهواز

.11 سازمان حقوق بشر ایران

.41 سازمان حقوق بشر بلوچستان

.15 سازمان هم‌جنس‌گرایان پارسی

.16 سودویند (اطریش)

.17 شبکه زنان لزبین ایرانی(6 رنگ)

.48 عدالت برای ایران

.19 فعالان حقوق بشر برای دموکراسی در ایران

.21 کمیسیون بین‌المللی حقوق بشر هم‌جنس‌گرایان

.21 مادران پارک لاله در ایران

.22 ماده 11 – مسیحیان ایرانی برای آزادی مذهب

.21 مرکز اسناد حقوق بشر ایران

.24 مرکز زاگرس برای دموکراسی و حقوق بشر (کردستان ایران)

.25 همه با هم علیه مجازات اعدام ( ECPM)

.26 هیوس (هلند)

.27 یک جهان (جمهوری چک)

English

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,