Saturday, 18 July 2015
20 September 2020
گزارش اقتصادی

«سرنوشت نامعلوم اواراق مشارکت پارس جنوبی»

2012 March 23

سایه کوثری/ رادیو کوچه

 در روزهای پایانی سال 90  خبری منتشر شد مبنی بر این‌که  با وجود ارایه مجوز بانک مرکزی برای انتشار ۵۰۰ میلیارد تومان ارواق مشارکت پارس جنوبی، در روند انتشار این اوراق اختلال ایجاد شده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در این مورد توضیح داده شد بانک مرکزی ظاهرن مجوز انتشار این اوراق را هنوز قطعی نکرده است، به همین دلیل نیز در بانک ملت به عنوان بانک عامل انتشار این اوراق، تبلیغات و فروش اوراق متوقف شده است.

 به نظر می‌رسید بانک مرکزی بعد از تصمیم دیرهنگام این بانک و شورای پول و اعتبار درباره افزایش نرخ سود اوراق مشارکت با ازدحام ناشران بانکی و غیر بانکی در پایان سال مواجه شده و به همین دلیل انتشار اوراق مشارکت نفت و گاز پارس معلق شده است.

پیش از این فروش اوراق مشارکت ریالی پارس جنوبی در هفته‌های مانده به سال نو با استقبال چندانی مواجه نشده بود، چنان‌که تنها ۱۴درصد از این اوراق به فروش رسیده و به همین دلیل مسوولان شرکت ملی نفت تقاضای تمدید مهلت فروش این اوراق را به بانک مرکزی ارایه کردند.

تا کنون از مجموع ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت ۱۷درصدی پارس جنوبی که به وسیله بانک تجارت منتشر شده است، تنها ۷۰ میلیارد تومان یعنی نزدیک به ۱۴درصد از این اوراق به فروش رسیده است.

اگرچه این عرضه نسبت به فروش ۵ تا ۷درصدی عرضه‌های پیشین اوراق مشارکت، با استقبال بیش‌تری مواجه شده است، اما باز هم این میزان از فروش اوراق مشارکت ناچیز تلقی می‌شود.

کارشناسان دلیل این نبود استقبال را تلاطم بازار طلا و ارز می‌دانند که سرمایه و نقدینگی سرگردان را در شرایط فعلی به سوی خود می‌کشد.

صنعت نفت به ویژه در حوزه صنایع بالادستی از جمله در فازهای دردست توسعه پارس جنوبی در سال‌های اخیر با مشکل تامین منابع مالی مواجه بوده است که عدم فروش این ارواق این مشکل را جدی‌تر می‌کند.

بر این اساس سال گذشته ۴ هزار میلیارد تومان از ۸ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام شده در پارس جنوبی از محل اوراق مشارکت به دست آمده بود.

شورای پول و اعتبار در آخرین جلسه خود با افزایش سود اوراق مشارکت برای ایجاد جذابیت بیش‌تر برای این اوراق مخالفت کرد.

از سویی یکی از مسوولان این شورا  به استقبال خریداران اوراق مشارکت از عرضه اوراق مشارکت ۲۰درصدی پارس جنوبی اشاره کرده و گفته است: «با توجه به پیش‌بینی استقبال خریداران اوراق مشارکت از عرضه اوراق مشارکت پارس جنوبی، با هماهنگی به عمل آمده با بانک مرکزی قرار شد محدودیتی در میزان فروش این اوراق در مدت عرضه وجود نداشته باشد.»

به گفته مسوولان به بانک‌های تجارت و ملت مجوز انتشار ۱۱۵۰میلیارد تومان اوراق مشارکت شرکت ملی نفت برای استفاده در پارس جنوبی اعطا شده بود، اما در صورت استقبال خریداران از عرضه این اوراق، امکان فروش این اوراق بیش از میزان اعلام شده نیز برای این بانک‌ها فراهم شده است.

صنعت نفت به ویژه در حوزه صنایع بالادستی از جمله در فازهای دردست توسعه پارس جنوبی در سال‌های اخیر با مشکل تامین منابع مالی مواجه بوده است که عدم فروش این ارواق این مشکل را جدی‌تر می‌کند.

هرچند اکنون به نظر می‌رسد با وجود این اخبار به دلایل نامعلومی با توقف عرضه اوراق مشارکت پارس جنوبی مواجه شده‌ایم.

هرچند برخی مسوولین گفته‌اند که به نظر می‌رسد بر خلاف مرحله پیشین انتشار اوراق مشارکت، در مرحله آخر انتشار این اوراق با استقبال بسیار خوبی مواجه شده است به‌گونه‌ای که در آخرین هفته عرضه این اوراق بعضی مشتریان بانک‌ها سفارش خرید اوراق را به بانک‌ها ارایه کرده‌ بودند که به نوعی پیش‌خرید اوراق مشارکت محسوب می‌شود.

دلیل این استقبال نرخ بالای سود ۲۰درصدی و هم‌چنین نرخ مطلوب بازخرید این اوراق ارزیابی ‌شده بود. نرخ بازخرید این اوراق در سال اول ۱۸ درصد و در سال های دوم به بعد ۱۹.۵درصد در نظر گرفته شده که در تاریخ انتشار اوراق مشارکت از جمله جذاب‌ترین نرخ‌های بازخرید محسوب می‌شود.

اما کارشناسان ارزیابی می‌کنند حتا در صورت افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی نیز استقبال از اوراق مشارکت ۲۰درصدی پارس جنوبی تحت تاثیر قرار نخواهد گرفت. بر این اساس در صورتی که صاحبان اوراق مشارکت به جای دریافت سود روزشمار خود که به صورت سه‌ماه یک بار پرداخت می‌شود، آن را سرمایه‌گذاری کنند نرخ سود موثر این اوراق در پایان دوره چهار ساله به ۲۷درصد خواهد رسید. به همین دلیل بانک‌ها تنها در صورتی که نرخ سود سپرده‌های چهار ساله خود را به ۲۷درصد برسانند امکان رقابت با اوراق مشارکت ۲۰درصدی را خواهند داشت.

آن‌ها می‌گویند مزیت دیگر این اوراق آن است که صاحبان آن می‌توانند علاوه بر دریافت سود اوراق، از آن‌ها به عنوان پشتوانه ضمانتی و وثیقه استفاده کنند. در چنین شرایطی خریداران این اوراق در صورت فعالیت پیمان‌کاری، دریافت وام یا هر مورد نیازمند وثیقه دیگری می‌توانند از این اوراق به عنوان وثیقه استفاده کنند.

در حالی عرضه اوراق مشارکت نفت و گاز پارس متوقف شده است که استقبال از خرید اوراق مشارکت ۲۰درصدی حتا در روزهای پایانی سال بسیار خوب بوده و از بابت فروش نرفتن اوراق نگرانی جدی وجود نداشته است. چنان‌که  گواهی سپرده همین بانک به ارزش هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان در همین زمان به سرعت به فروش رسیده است.

 با این حال با توجه استقبال خریداران از انتشار اوراق به نظر می‌رسد در صورت حل شدن مشکل مجوز بانک مرکزی، همه این اوراق حتا در یک روز کاری نیز کاملن به فروش می‌رسید.

هنوز مشخص نیست بانک مرکزی چرا از مجوزهای چند روزه برای انتشار اوراق استفاده می‌کند، در حالی که این بانک می‌تواند به هر ناشر برای انتشار اوراق مشارکت به میزان خاصی مجوز اعطا کند و زمان انتشار را در محدوده زمانی وسیع‌تری در اختیار ناشر و بانک‌های عامل قرار دهد. براین اساس با مراجعه ناشرین به بانک‌ها، بانک‌ها نیز با توجه به وضعیت ناشرین یک طرح زمانی مشخص برای انتشار این اوراق ایجاد خواهند کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,