Saturday, 18 July 2015
27 September 2020
آیت‌اله هاشمی رفسنجانی:

«نتوانستم با آمریکا و مصر رابطه برقرار کنیم»

2012 April 04

گزارش خبری / رادیو کوچه

آیت‌اله هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه، 3 آوریل، گفته است که در دوره ریاست جمهوری خود می‌خواسته با مصر رابطه برقرار کند و با آمریکا وارد مذاکره شود، اما نتوانسته است.

پس از پیروزی انقلاب سال 1357 در ایران، مقام‌های جدید این کشور روابط خود را با قاهره به دلیل امضای معاهده صلح با اسراییل و نیز استقبال از شاه پیشین ایران، قطع کردند. آمریکا هم پس از اشغال سفارتش در تهران در ماه‌های اولیه پس از انقلاب توسط دانش‌جویان پیرو خط امام و به گروگان گرفتن شماری از دیپلمات‌ها، روابط خود را با این کشور قطع کرد.

به گزارش فصل‌نامه مطالعات بین‌المللی، آیت‌اله هاشمی رفسنجانی، با بیان این که «آمریکا قدرت برتر دنیا است» گفته است: «چرا با آمریکا مذاکره نکنیم؟»

او در مصاحبه خود گفته است: «آمریکا قدرت برتر دنیا است. مگر اروپا با آمریکا، چین با آمریکا و روسیه با آمریکا چه تفاوتی از دید ما دارند؟ اگر با آن‌ها مذاکره داریم، چرا با آمریکا مذاکره نکنیم؟»

او خاطرنشان کرده است: «طبیعتن از لحاظ عقیدتی اگر بنا بود عمل کنیم، با کشورهای الحادی که اصلن خدا و معنویات را قبول ندارند، طبعن باید با آن‌ها همکاری نمی‌کردیم. اما الان به آن‌ها نزدیک ‌تر هستیم.»

رئیس جمهور پیشین ایران افزوده است: «اسلام دستور نداده ‌است که با کسانی که مخالف عقیده ما هستند، قطع رابطه شود یا صحبت نکنیم. مگر پیامبر مامور نشد که به همه اهل کتابی که اطرافش بودند، دستور دهد که مشترکات را بگیریم، بقیه اختلافات سر جای خودش باشد. بحث سر این نیست که نمی‌شود دیگران را تحمل کرد.»

آیت‌اله هاشمی رفسنجانی، در خصوص احتمال بروز اشتباه استراتژیک‌ در دوره هشت ساله ریاست جمهوری خود در عرصه سیاست خارجی تصریح کرد: «در اواخر جنگ متاسفانه از شعار نه شرقی، نه غربی برخی تفسیرهای عوامانه‌ شده بود که با همه باید هم‌کاری نداشته باشیم.»

آیت‌اله هاشمی رفسنجانی افزود: «می‌خواستم با مصر رابطه برقرار کنیم که نتوانستیم. می‌خواستم با آمریکا با شروطی که گذاشته بودم، مذاکره را شروع کنم که نتوانستم. نتوانستم غیر از این است که نخواستم.»

این سخنان آیت‌اله هاشمی بر خلاف اظهارات بیش‌تر مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی به ویژه آیت‌اله خامنه‌ای رهبر این کشور است که در گفتمان رسمی خود آمریکا را «شیطان بزرگ» توصیف می کنند.

از سویی دیگر برخی از رسانه‌های منسوب به حامیان رهبر جمهوری اسلامی از سخنان آیت‌اله هاشمی رفسنجانی انتقاد کرده و در این باره نوشته‌اند: «این در حالی است که خصومت آمریکا و متحدانش در سال‌های اخیر رو به فزونی نهاده و مسوولین عالی‌رتبه کشور هم‌صدا با ملت غیور ایران همواره تاکید داشته‌اند که رابطه با آمریکا هیچ نفعی برای ایران ندارد و آمریکا با این رابطه به دشمنی‌هایش عمق می‌بخشد. تاسف از این اظهارات مرعوبانه در حالی است که بیداری اسلامی و احساسات ضد‌آمریکایی در منطقه به اوج خود رسیده است. با این حال گفتن این نظرات از سوی هاشمی رفسنجانی در فضای کنونی که تحریم‌های آمریکا رنگ و بویی جدید و خصمانه‌تر به خود گرفته، عجیب به نظر می‌رسد و هم‌چنان فاصله هاشمی را با مردم و انقلابیون ایران و جهان تشدید می‌کند.»

بیشتر بخوانید:

http://radiokoocheh.net/article/153468

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,