Saturday, 18 July 2015
23 September 2020
هفدهم فروردین- پنجم آوریل

«تقویم تاریخ هفدهم فروردین»

2012 April 05

رادیو کوچه

امروز در کشور کره­ی جنوبی، «روز درخت­کاری»­ است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1299 خورشیدی- سال­­روز قیام «شیخ محمد خیابانی» در آذربایجان است. خیابانی از روحانیون آزادی‌خواه تبریز بود که در «خامنه» متولد شد. او از فعالان سیاسی در دوره­ی انقلاب مشروطه­ی ایران بود. خیابانی در مجلس دوم به وکالت رسید و بعد از دوره­ی دوم به تبریز رفت و قیام کرد، که سرانجام این قیام به شکست و کشته‌شدن وی منتهی شد.

دلیل اصلی قیام او آن بود که «وثوق‌الدوله» به مجلسی یک­دست نیاز داشت ولی خیابانی موفق شده بود ضمن اعمال نفوذ «وثوق»، شش نفر از اعضای حزب دموکرات آذربایجان را به مجلس بفرستد. وثوق تصمیم گرفت ابتکار عمل را به­دست بگیرد و حزب دموکرات را غیرقانونی اعلام نمود. همین امر موجب آغاز قیام شد.

خیابانی و هم­راهانش در دو روز این قیام که از چنین روزی آغاز شد، نهادهای دولتی تبریز را به­تصرف خود درآوردند و شهر را از دست دولتی­ها خارج کردند. قیام، بیش از پنج ماه ادامه داشت. «مخبرالسلطنه» به ولایت آذربایجان رفت تا امور را در دست گیرد. به فرمان «مخبرالسلطنه» فرستاده­ی ویژه­ی «مشیرالدوله»، صدراعظم وقت، قزاق‌ها قیام‌گران را سرکوب نمودند. خیابانی که انتظار درگیری با «مخبرالسلطنه» که از مخالفان قرارداد بود را نداشت، غافل­گیر شد و حکومت وی بر آذربایجان تنها ظرف سه ساعت در روز دوشنبه 22 شهریور 1299، پس از درگیری و دخالت قزاق‌ها به شکست انجامید. شیخ محمد خیابانی نیز در در خانه­ی یکی از دوستانش کشته شد.

1379 خورشیدی- سال­روز درگذشت «نعمت‌اله گرجی» بازیگر تاتر، سینما و تلویزیون است.

1916 میلادی- زادروز «الدرد گریگوری پک» (Eldred Gregory Peck) بازیگر آمریکایی است که در کالیفرنیا به‌دنیا آمد. وی به «گریگوری پک» معروف است. در سال 1999میلادی، نام وی توسط انستیتوی فیلم آمریکا در ردیف دوازدهم لیست بزرگ‌ترین هنرپیشگان مرد تاریخ قرار گرفت. گریگوری پک در سال 1968 جایزه­ی انسان­دوستی «جین هرشولت» (Jean Hersholt) را از آن خود کرد. او تقریبن آخرین بازمانده­ی مردان بزرگ هالیوود بود که در دهه­ی چهل میلادی درخشیدند. خود او در میان تمام فیلم­هایش، «کشتن مرغ مقلد» را از همه بیش­تر دوست داشت. او در 12 ژوئیه 2003 درگذشت.

1937 میلادی- زادروز «کالین لوتر پاول» (Colin Powell) شصت­و­پنجمین وزیر خارجه­ی آمریکا است که از 20 ژانویه­ی 2001 تا 23 ژانویه­ی 2005میلادی، تحت فرمان رییس‌جمهوری «جرج دبلیو بوش» هم­کاری می‌کرد.

او در 16 دسامبر 2000میلادی توسط بوش کاندید شد و پس از گرفتن رای اعتماد از مجلس سنای آمریکا این مقام را در اختیار گرفت. با گرفتن مقام وزارت امور خارجه، او به بالاترین مقام رسمی دولتی که تا به­حال به یک آفریقایی-آمریکایی رسیده بود دست یافت. (پس از او جانشینش، «کاندالیزا رایس» (Condoleezza Rice) نیز از آمریکاییان آفریقایی‌تبار بود و در این مقام با او مشترک است). پاول وقتی در ارتش آمریکا خدمت می‌کرد از سال 1987 تا 1989 مشاور امنیت ملی و از 1989 تا 1993 میلادی، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا بود.

1997 میلادی- سال­روز درگذشت «ایروین آلن گینزبرگ» (Irwin Allen Ginsberg) شاعر آمریکایی است. وی به­خاطر شعر «زوزه» معروف است. گینزبرگ در یک خانواده­ی­ یهودی در ایالت «نیوجرسی» به دنیا آمد. وی در سال 1993 برای کتاب «The Fall Of America» جایزه­ی کتاب ملی آمریکا را برد و از وزیر فرهنگ فرانسه نیز مدال شوالیه هنر و ادبیات را دریافت کرد. وی در چنین روزی در سن 70 سالگی و در اثر ابتلا به سرطان کبد درگذشت.

گینزبرگ شاعر و فعال سیاسی بود و در مخالفت علیه جنگ ویتنام نقش بسیار فعالی داشت. او هم­چنین درباره­ی آزادی بیان و آزادی حقوق هم‌جنس­گرایان نیز فعالیت می‌کرد.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1585 میلادی- قتل عام معروف به «هارلم» (Harlem) در شهری به همین نام در هلند که مرکز استقلال‏طلبان این کشور بود در این روز به وقوع پیوست. اسپانیا به‌منظور تحکیم سلطه خویش بر سرزمین هلند، دست به کشتارهای وسیعی در این کشور زد که فاجعه‌بارترین آن‌ها، قتل عام هارلم بود.

1588 میلادی- زادروز «توماس هابز» (Thomas Hobbes) فیلسوف و نویسنده انگلیسی است.

1794 میلادی- «ژرژ ژاک دانتون» (Georges Jacques Danton) از رهبران انقلاب فرانسه با جمعی از یارانش از جمله «کامیل دو مولن» در ملا عام با گیوتین گردن زده شد.

1869 میلادی- زادروز «آلبرت روسل» (Albert Charles Paul Marie Roussel ) آهنگ‌ساز فرانسوی است.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

بی‌بی‌سی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,