Saturday, 18 July 2015
29 September 2020
سکانس آخر

«مسابقات کشتار»

2012 April 06

مهدی/ رادیو کوچه

Mehdi@koochehmail.com

 در برنامه این سکانس آخر، نگاهی به فیلم «مسابقات کشتار» ساخته «گری روس» خواهیم داشت.

داستان فیلم در آینده‌ای دور در آمریکای شمالی در منطقه‌ای به نام «پنم» که از دوازده منطقه تشکیل شده است رخ می‌دهد. قرار است از هر منطقه یک دختر و یک پسر جوان به قید قرعه انتخاب ‌شوند که باید با هم مبارزه کنند و در آخر یک نفر زنده و پیروز خارج می‌شود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

پیش از بررسی فیلم نگاهی خواهیم داشت به فروش افتتاحیه که با فروش 68 میلیون دلاری توانست پرفروش‌ترین افتتاحیه‌ی فیلم غیردنباله‌دار و هم‌چنین پنجمین افتتاحیه‌ی پر فروش سینمای دنیا را رقم بزند. این فیلم هم‌چنین با کسب نمره‌ی 7.7 از سایت آی‌‌ام‌دی‌بی (IMDB) نظر منتقدین هم به خود جلب کند.

«مسابقات کشتار» از همان سبک فیلم‌هایی است که در ابتدا به مانند «هری پاتر» و یا «گرگ و میش» به صورت کتاب بودند و بعد از مقبولیت فیلم می‌شوند. فیلم در همان ابتدا قصد دارد یک شخصیت ابر قهرمانی و دوست داشتنی به کاتینس (جنیفر لاورنس) بدهد، در همان جایی که خواهر 12 ساله‌اش برای مبارزه انتخاب می‌شود وی فداکاری کرده و جای خواهرش را داوطلبانه می‌گیرد و می‌توان از همین جا متوجه شد با این‌که این فیلم در سبک فیلم‌هایی مانند هری پاتر است ولی تفاوت عمده‌ای با آن‌ها دارد و شخصیت اصلی داستان «کاتینس» ملموس‌تر و دوست‌داشتنی‌تر است.

فیلم‌برداری روی دست و تصویربرداری آزاد فیلم موجب شده صحنه‌های درگیری و عاطفی فیلم ارتباط خوبی با بیننده برقرار کند و «گری روس» نشان داده با این‌ که سابقه‌ی طولانی در ساخت فیلم ندارد و این سومین تجربه‌ی فیلم سازی وی است ولی توانسته اقتباس قابل قبولی از منبع اصلی به کار گیرد و «سوزان کالینر» (نویسنده‌ی کتاب مسابقات کشتار) کمک زیادی در نگارش فیلم نامه به روس کرده است.

شنونده فایل صوتی این برنامه باشید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,