Saturday, 18 July 2015
20 September 2020
نوزدهم فروردین- هفتم آوریل

«تقویم تاریخ نوزدهم فروردین»

2012 April 07

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1262 خورشیدی- ساخت مدرسه­ی «میرزا حسین‌خان سپهسالار» یا مدرسه­ی «ناصری» در تهران آغاز شد. در این مدرسه بیش­تر علوم اسلامی تدریس می‌شد. پس از تشکیل دانش­گاه تهران، مدرسه­ی سپهسالار به دانش­کده­ی علوم معقول و منقول تبدیل شد و پس از درگذشت «مرتضی مطهری»، نام آن به مدرسه­ی عالی «شهید مطهری» تغییر یافت و اداره­ی آن از طرف «آیت­اله خمینی» به «محمد امامی کاشانی» سپرده شد.

1359 خورشیدی- سال­روز درگذشت «سید محمدباقر صدر» و خواهرش «بنت‌الهدی صدر» است. محمد­باقر صدر، فقیه شیعه و فعال سیاسی عراقی بود که گاه به او «شهید خامس» نیز لقب داده­اند. پس از درگذشت «محسن حکیم»، به­دنبال یک نبرد طولانی با حزب بعث عراق، به­تدریج «صدر» به­عنوان یک رهبر شناخته شده مورد توجه مردم قرار گرفت. او به علت مبارزاتش با حکومت بعث عراق، بارها توسط حکومت این کشور دست­گیر و زندانی شد. در آخرین مرحله، صدر را در خانه­ی خود زندانی کردند و از رفت­و­آمد مردم به خانه­ی او به­طور جدی جلوگیری نمودند. سرانجام، بار دیگر او را دست­گیر کردند و به بغداد بردند و وی و خواهرش «بنت‌الهدی صدر» را کشتند. «آمنه بنت‌الهدی صدر» یکی از زنان دانش­مند، شاعر، نویسنده و معلم فقه و اخلاق بود.

1373 خورشیدی- سازمان میراث فرهنگی ایران از وزارت علوم وقت به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیوست.

1341 میلادی-  نخستین دانش­گاه اروپای مرکزی در شهر «پراگ» آغاز به­کار کرد.

1931 میلادی-  زادروز «دونالد بارتلمی» (Donald Barthelme) نویسنده­ی پسانوگرای آمریکایی است. او هم­چنین به­عنوان خبرنگار روزنامه، سردبیر مجله، مدیر موزه و استاد دانش­گاه کار می­کرد. وی یکی از بنیان‌گذاران اصلی رشته­ی نویسندگی خلاق دانش­گاه «هوستون» بود. بارتلمی را عمومن پدرِ داستان‌های پسانوگرا می‌دانند. او هرگز نویسنده­ی علمی تخیلی و خیال‌پردازی نبود، اما آثاری جریان‌ساز خلق کرد که از پیشروترین آثار موج‌نوی علمی‌تخیلی و سایبرپانک محسوب می‌شود.

1947 میلادی- «حزب بعث» در «دمشق» پایتخت سوریه، فعالیت خود را آغاز کرد. حزب بعث سوریه، حزبی­ست سیاسی که از 1963، حزب حاکم بر سوریه شد. هدف این حزب در سال­های نخست، برانداختن تسلط فرانسه بر سوریه بود. این جنبش پس از استقلال سوریه علنی شد و یک برنامه­ی اصلاحات ارضی ملایم را اعلام کرد و با اقتدار سیاسی و اقتصادی زمین‌داران بزرگ و بازرگانان ثروت­مند «دمشق» و «حلب» به مبارزه برخاست.

اعتقاد حزب بعث به اصالت و رسالت قومیت عرب است. بعث به تاسیس دولت واحد عرب، که از خلیج‌فارس تا اقیانوس اطلس گسترده باشد، اعتقاد دارد. سوسیالیسم بعث نیز بر پایه­ی هم­کاری و تعاون اقشار اجتماعی استوار است و نه براساس جنگ و مبارزه­ی طبقاتی، از این رو بعثی‌ها با سوسیالیسم علمی مخالفند و اصولن سوسیالیسم را نوعی ناسیونالیسم می‌دانند که به اعراب امکان می‌دهد تا نیروهای بالقوه­ی خود را به­ظهور برسانند. بعث به جدایی دین از سیاست معتقد است و اهمیتی که به اسلام می‌دهد صرفن از دیدگاه قومی و فرهنگی است. حزب بعث از تندروترین جناح‌های ضد اسراییلی دنیای عرب است.

پس از سرنگونی رژیم حزب بعث عراق در آوریل سال‪ 2003 میلادی به دست نیروهای آمریکایی، حزب بعث در سوریه به­شدت احساس خطر کرد و به همین علت، حتی از هم­کاری با دولت­مردان عراق که در دوران حکومت «صدام»، سال‌های زیادی در دمشق مقیم بودند، امتناع ورزید. حزب بعث حاکم بر سوریه پس از درگذشت «حافظ اسد»، فرزند او «بشار» را به جانشینی پدرش برگزید. «بشار اسد» یک ماه پس از درگذشت پدرش، به­عنوان رییس جمهوری سوریه انتخاب شد.

      ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1330 خورشیدی– سال‌روز درگذشت «صادق هدایت» نویسنده، مترجم و روشن‌فکر ایرانی است.

1870 میلادی- زادروز «گوستاو لانداور»  (Gustav Landauer) فیلسوف و نویسنده­ی چپ‌گرای آلمان است.

1939 میلادی- کشور آلبانی توسط نیروهای نظامی ایتالیا اشغال شد.

1947 میلادی- «هنری فورد» (Henry Ford) مخترع آمریکایى در چنین روزی درگذشت.

1948 میلادی- «سازمان بهداشت جهانی» در ایالات متحده تاسیس شد.

1969 میلادی- سال­روز درگذشت «رومولو گاله‌گوس» (Rómulo Gallegos Freire) نویسنده و سیاست‌مدار و چهل­و­ششمین رییس جمهوری ونزوئلا است.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

بی‌بی‌سی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,