Saturday, 18 July 2015
30 September 2020
دادگاه کیفری بین‌المللی لاهه:

«سیف‌الاسلام فرزند قذافی را شکنجه می‌دهند»

2012 April 08

خبر / رادیو کوچه

یک مقام دادگاه کیفری بین‌المللی لاهه روز جمعه، 6 آوریل، با انتشار بیانیه‌ای از مورد شکنجه قرار گرفتن سیف‌الاسلام قذافی، فرزند رهبر پیشین لیبی، هنگام بازداشت خبر داده است.

به گزارش العربیه، در جدیدترین بیانیه دادگاه کیفری بین‌المللی که توسط خاویر ژان کیتا، مشاور دفتر دادگاه منتشر شده، آمده است که سیف‌الاسلام قذافی پس از دستگیری در 19 نوامبر 2011 از سوی انقلابیون این کشور مورد شکنجه قرار گرفته است.

تاکنون میان حکومت انتقالی لیبی و این دادگاه بین‌المللی درباره مکان محاکمه‌ی فرزند معمر قذافی رهبر پیشین لیبی، تفاهمی بین این دو صورت نگرفته است.

دادگاه کیفری بین‌المللی پس از دستگیری سیف الاسلام از مقامات لیبی خواست وی را به دادگاه مذکور تحویل دهند تا به گفته‌ی آن‌ها فرزند رهبر سابق لیبی به صورت عادلانه در این دادگاه محاکمه شود.

در مقابل، مقامات لیبی با تحویل دادن سیف‌الاسلام به این دادگاه مخالفت کرده و اعلام کرده‌اند که وی در طرابلس محاکمه خواهد شد.

این درحالی است که مشاور دفتر دادگاه کیفری بین‌المللی در بیانیه امروز خود ضمن تاکید بر مورد شکنجه قرار گرفتن سیف الاسلام گفته است: «سیف‌الاسلام هم اکنون از دردهای جسمانی از جمله درد شدید دندان رنج می‌‌برد و مراقبت‌های لازم برای وی در نظر گرفته نمی‌‌شود.»

وی هم‌چنین تاکید کرد که مقامات لیبی پیش از این به سیف الاسلام اعلام کرده بودند که به دلیل جرم‌های کوچکی همانند ایجاد بدون مجوز مزرعه پرورش شتر بازداشت شده و محاکمه سنگینی در انتظار وی نخواهد بود.

ژان کیتا هم‌چنین گفته است که پسر قذافی که به مدت 139 روز در بازداشت مقامات لیبی قرار داد، به هیچ دادگاهی نرفته است.

وی مکان بازداشت سیف الاسلام را به یک زندان انفرادی تشبیه کرد و افزود: «در این مدت سیف‌الاسلام نه قاضی دادگاهی را دیده است و نه اجازه یافته با اعضای خانواده خود یا دوستانش ملاقات کند.»

گفتنی است که سیف الاسلام در صورتی که در لیبی محاکمه شود احتمال اعدامش وجود دارد، اما در صورتی که محاکمه ی وی در دادگاه کیفری بین المللی انجام گیرد، او تنها به حبس محکوم خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

http://radiokoocheh.net/article/155265

http://radiokoocheh.net/article/144980

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,