Saturday, 18 July 2015
24 September 2020
بیستم فروردین- هشتم آوریل

«تقویم تاریخ بیستم فروردین»

2012 April 08

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1318 خورشیدی- زادروز «فریدون جنیدی» است. او ایران‌شناس، نویسنده و مدرس دانش­گاه و از پژوهندگان فرهنگ و زبان‌های باستانی­ست. زمینه تخصصی فعالیت او شاهنامه‌پژوهی است. وی در سال 1358، بنیاد نیشابور را بنیان نهاد و اکنون مدیر بنیاد نیشابور و نشر بلخ است. هم­چنین او سال‌ها استاد دانش­گاه‌های صنعتی شریف، تهران و کرمان بوده و به آموزش زبان‌های باستان و شاهنامه پرداخته‌است و اکنون نیز به­صورت آزاد و رایگان به آموزش زبان‌های پهلوی و اوستایی و برگزاری انجمن‌های شاهنامه‌خوانی در بنیاد نیشابور اشتغال دارد.

1366 خورشیدی- عملیات «کربلای 9» در جریان جنگ ایران و عراق در چنین روزی آغاز شد. هم­زمان با ادامه­ی عملیات «کربلای 8»، نیروی زمینی ارتش ایران، عملیات «کربلای 9» را در منطقه­ی شمال شرقی «قصر شیرین» و ارتفاعات «قراویز» آغاز کرد. ارتش ایران در این عملیات توانست پاسگاه «باباهادی» واقع در منطقه­ی «بیشگاه» را که هفت سال در تصرف ارتش عراق بود، بازپس‌ گیرد. هم­چنین در این عملیات ارتفاعات 542 و تبری آزاد شدند.

1143 میلادی- درگذشت «ژان دوم کومننوس» (John II Komnenos) یا «یوان دوم کومننوس» است. وی امپراتور روم شرقی (بیزانس) از 1118 تا 1143 میلادی بود. دوران فرمان­روایی او به تلاش بی‌امان برای بازپس‌گیری تمامی نواحی پراهمیت امپراتوری بیزانس گذشت که درگذشته به تصرف اعراب، ترک‌ها و صلیبیون مسیحی درآمده بود.

1861 میلادی- سال­روز درگذشت «الیشا گریوز اوتیس» (Elisha Graves Otis) مخترع آمریکایی است. او نخستین آسانسور با ترمز اتوماتیک را در 1852 اختراع کرد و کارکرد آن­را در نمایش­گاه جهانی نیویورک در سال 1853 در معرض نمایش عمومی قرار داد. اختراع او سبب می‌شد تا در صورت پاره شدن کابل نگه­دارنده­ی کابین آسانسور و پایین افتادن آن، ترمزها به­طور خودکار فعال شده و جلوی سقوط آن را بگیرند. در نتیجه­ی این اختراع، راه برای ساخت و توسعه­ی بیش­تر آسمان­خراش‌ها و استفاده از آسانسور در آن­ها هموارتر شد. اوتیس بر اثر ابتلا به بیماری دیفتری، در سن 49 سالگی درگذشت.

1866 میلادی- ایتالیا و پروس در چنین روزی بر علیه امپراتوری اتریش، متحد شدند.

«پروس» یا «پروسیا» (Prussia) در ابتدا منطقه سکونت قوم «بالتی غربی» به نام «پروس­ها» بوده­است. بعدها یکی از کشورهای شوالیه‌های آلمانی شد و از قرن شانزدهم، توسط یک دوک‌نشین که در آغاز تحت سلطه فئودالی لهستان و سپس سوئد بود، حکومت می‌شد. در سال 1701میلادی یک امپراتوری مستقل تشکیل داد و بین سال­های 1871 تا 1945 میلادی، به یکی از ایالت­های امپراتوری آلمان تبدیل‌ شد.

1904 میلادی- زادروز «جان هیکس» (John Hicks) اقتصاددان انگلیسی­ست. پدر وی روزنامه‌نگار روزنامه‌ای محلی بود. وی دوره متوسطه را در کالج «کلیفتون» و تحصیلات تکمیلی خود را در کالج «بولیول» (Balliol) آکسفورد در رشته ریاضیات و با بهره‌مندی از بورسیه تحصیلی، به پایان برد.

هیکس در سال 1971 و یک سال پیش از دریافت جایزه­ی نوبل در رشته­ی اقتصاد، عضو افتخاری شورای عالی دانش­گاه وین شد و در سال 1972 میلادی به­طور مشترک به هم­راه «کنث جی­ارو» (Kenneth J. Arrow) و به پاس خدمات ارزنده در زمینه­ی تئوری عمومی توازن اقتصادی و نیز تئوری رفاه، از سوی بنیاد نوبل به دریافت جایزه اقتصادی نایل شد.

      ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1359 خورشیدی- در چنین روزی ایران و ایالات متحده آمریکا روابط سیاسی خود را با یک‌دیگر قطع کردند‌.

1372 خورشیدی- «سیدمرتضی آوینی» عکاس، معمار، کارگردان، مستندساز و نویسنده ایرانی درگذشت.

1821 میلادی- چنین روزی آغاز قتل‌عام «یونانیان» به دست «عثمانی‌ها» است که خشم اروپاییان را برانگیخت و به استقلال یونان انجامید.

1859 میلادی- زادروز «ادموند هوسرل» (Edmund Husserl) است. هوسرل سعی داشت مانند راسل برای فلسفه یک مبنای ریاضی پیدا کند. او پدیدارشناسی را ورای ایده‌آلیسم و مادی‌گرایی معرفی می‌کند.

1973 میلادی- سال‌روز درگذشت «پابلو پیکاسو» نقاش، طراح صحنه، پیکرتراش، گراورساز و سرامیک‌کار اسپانیایی و یکی از برترین و تاثیرگذارترین هنرمندان سده‌ی بیست میلادی است.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

بی‌بی‌سی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd607306 where to buy cialis amoxicillin prices online crestor