Saturday, 18 July 2015
30 September 2020

«خبرهای هفدهم مارس ۲۰۱۲»

2012 March 17

پیش از سفر کوفی عنان به سوریه

«چند کشته بر اثر انفجار در مرکز دمشق»

خبر / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

بر اساس گزارش‌ها از سوریه، صبح شنبه 17 مارس، دو انفجار در دمشق، پایتخت سوریه، باعث کشته و مجروح شدن چندین غیر نظامی و نظامی شده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، منبع‌های خبری دولتی، دو انفجاری را که صبح روز شنبه، ۱۷ مارس در دمشق رخ داده‌ است، «حمله تروریستی» خوانده‌اند.

هم‌چنین روز جمعه 16 مارس، کوفی عنان، نماینده مشترک سازمان و اتحادیه عرب، نتیجه ماموریت خود در این کشور را «نا امید کننده» توصیف کرد و از اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست به منظور متوقف کردن خشونت‍ها در سوریه، موضعی هماهنگ در این خصوص اتخاذ کنند.

به گزارش رویترز، کوفی عنان جمعه 16 مارس، در جلسه‍‌ای، گزارشی از ماموریت خود در سوریه و نتیجه گفت‌و‌گو با مقام‌های این کشور را ارایه داد. او با بشار اسد رییس‌جمهور و شماری دیگر از مسوول‌های این کشور دیدار و گفت‌و‌گو کرده بود.

به گفته مقام‌های دیپلماتیک، کوفی عنان به اعضای شورای امنیت گفته است که هر چه سخن آن‌ها برای پشتیبانی از تلاش‌هایش برای متوقف کردن خشونت‌ها در سوریه متحدتر و قوی‌تر باشد، فرصت‌ها برای دستیابی به توافق بیشتر می شود.

گفتنی است در همین حال، تظاهرات مردم سوریه بر علیه حکومت بشار اسد ادامه دارد و آن‌ها از مقام‌های سازمان ملل، درخواست ایجاد منطقه «پرواز ممنوع» دارند.

 ……………………………………………

وزارت کشور اعلام کرد،

«برگزاری دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در 15 اردی‌بهشت»

خبر / رادیو کوچه

بنا به گزارش رسانه‌های داخلی جمهوری اسلامی، دور دوم انتخابات مجلس نهم در تهران ، سایر استان‌ها و شهرستان‌های کشور پانزده اردیبهشت برگزار خواهد شد.

به گزارش مهر، دور دوم انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی در تهران و سایر شهرستان‌ها پانزدهم اردی‌بهشت سال 91 برگزار خواهد شد. پیش از این هم آقای نجار، وزیر کشور جمهوری اسلامی، زمان برگزاری مرحله دوم انتخابات مجلس نهم را اوایل اردی‌بهشت عنوان کرده بود.

او هم‌چنین گفته بود: «پس از این‌که به شکایات انتخاباتی رسیدگی شود و صحت انتخابات به تایید شورای نگهبان برسد، مرحله دوم انتخابات برگزار خواهد شد».

گفتنی است در مرحله اول نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، از سی کاندیدای تهران تنها پنج نفر موفق شدند با کسب حداقل یک چهارم آرء ماخوذه صحیح به مجلس راه پیدا کنند و پنجاه کاندیدای دیگر در تهران و برخی نیز در سایر شهرستان‌های کشور به دور دوم انتخابات که در پانزده اردی‌بهشت سال 91 بر‌گزار می‌شود راه یافتند.

بیشتر بخوانید:

«رقابت ۵۰ کاندیدای تهران در دور دوم مجلس نهم»

 …………………………………………… 

با حضور 18 متهم

«برگزاری سومین دادگاه متهمان اختلاس بزرگ بانکی در ایران»

خبر / رادیو کوچه

 روز شنبه 17 مارس، دادگاه سوم متهم‌های پرونده موسوم به «فساد مالی بانکی»، تشکیل شد و نماینده دادستان با تشریح کیفر خواست متهم ردیف سوم پرونده فساد مالی، اتهامات او را «فساد فی‌الارض» از طریق اخلال در نظام اقتصادی و دریافت رشوه از مه‌آفرید امیرخسروی اعلام کرد.

به گزارش مهر، قاضی فراهانی نماینده دادستان تهران در سومین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده فساد مالی کیفرخواست «‌س.م»، رییس سابق بانک ملی شعبه کیش گفت: «افساد فی‌الارض از طریق اخلال در نظام اقتصادی با علم به ضرر رساندن به اقتصاد و اخذ رشوه از مه‌آفرید امیرخسروی- متهم ردیف اول- اتهام این فرد است».

هم‌چنین سراج، قاضی دادگاه با بیان این‌که این دادگاه ۳۲ متهم دارد اما پرونده فساد مالی بزرگ ۱۰۰ متهم دارد ادامه داد: «عده‌ای مدعی هستند افرادی متهمان را وادار به اعتراف نکردن، کرده‌اند. برخی از متهمان می‌گویند جعبه سیاه پرونده فراری است اما با اطمینان می‌گویم افراد فراری پای میز محاکمه می‌آیند.» او گفت در این رابطه از اینترپول هم خواستار شناسایی و دست‌گیری متهم‌ها شده‌ایم.

گفتنی است در این جلسه، فقط ۱۸ نفر از متهمان در دادگاه حضور دارند و ۱۴ نفر بقیه به دادگاه نیامده‌اند.

بیشتر بخوانید:

«برگزاری دومین دادگاه متهمان اختلاس بزرگ بانکی در ایران»

 ……………………………………………

در پی بازداشت روز گذشته برابر سفارت سودان

«آزادی جورج کلونی، بازی‌گر هالیوود با سپردن وثیقه»

خبر / رادیو کوچه

روز شنبه 17 مارس، جورج کلونی، بازیگر هالیوود و فعال سیاسی، سه ساعت پس از آن که در برابر سفارت سودان در واشنگتن بازداشت شده بود، با سپردن وثیقه یکصد دلاری آزاد شد.

 به گزارش بی‌بی‌سی، آقای کلونی پس از آن بازداشت شد که روز جمعه به همراه گروهی از فعال‌های حقوق بشر در اعتراض به بحران انسانی در مناطق مرزی سودان جنوبی در برابر سفارت سودان تجمع کرده بود.

بر‌اساس گزارش‌ها، جورج کلونی، پدرش و تعداد دیگری از فعالان حقوق بشر پس از این‌که هشدارهای پلیس درباره خروج از محوطه سفارت سودان را نادیده گرفتند، با دست‌بند از این محوطه به بیرون هدایت شدند.

مارتین لوتر کینگ III، پسر فعال جنبش مدنی، و دو عضو کنگره آمریکا از دیگر بازداشت‌شدگان بوده‌اند. آقای کلونی از فعالان مدافع حقوق بشر در سودان است و بارها از این کشور دیدن کرده است. او یک روز پیش از بازداشت به کاخ سفید رفته بود تا با باراک اوباما درباره وضع سودان گفت‌و‌گو کند.

آقای کلونی پس از آزادی از زندان گفت نگران وضع مردمان مناطق مرزی سودان جنوبی با همسایه شمالی آن، سودان است.

بیشتر بخوانید:

«بازداشت کلونی، هنرپیشه آمریکایی برابر سفارت سودان»

 ……………………………………………

در حاشیه اجلاس شورای حقوق بشر در ژنو

«حمایت جواد لاریجانی از مذاکره با آمریکا»

خبر / رادیو کوچه

روز شنبه 17 مارس، جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق‌ بشر قوه قضاییه، که برای شرکت در اجلاس شورای حقوق‌ بشر سازمان ملل در ژنو به سر می‌برد، در گفت‌و‌گویی اعلام کرد که از گفت‌و‌گو با آمریکا حمایت می‌کند.

به گزارش سی‌ان‌ان، جواد لاریجانی در گفت‌وگوی خود با این شبکه در مورد صحبت با آمریکا گفته است: «‌من یکی از صریح‌ترین اشخاص در چند دهه گذشته در این مورد بوده‌ام. ما گفتگو  حمایت می‌کنیم. شما حتی با سخت‌ترین دشمنان خود هم باید بتوانید یک مسیر گفتگو داشته باشید. باید بتوانید بنشینید گفتگو کنید».

لاریجانی هم چنین درباره احتمال بستن تنگه هرمز از سوی ایران افزود: «اجازه بدهید این جمله رییس‌جمهور آمریکا اوباما را در این‌جا استفاده کنم، در صورتی‌که به ما حمله شود همه گزینه‌ها روی میز خواهد بود.» وی تاکید کرد که غرب تنها می‌تواند خواهان شفافیت از جمهوری اسلامی باشد و در صورت تامین این شفافیت غرب باید با ایران همکاری کند.

او هم‌چنین در مورد فعالیت هسته‌ای سایت پارچین گفته است سرویس امنیتی آمریکا و غرب می‌دانند که جمهوری اسلامی به دنبال سلاح هسته‌ای نیست. او شایعه‌ها در مورد سایت پارچین را قسمتی از «بازی» علیه جمهوری اسلامی دانست.

 ……………………………………………

در پی اعلام پیونگ‌یانگ برای پرتاب موشک برد بلند،

«انتقاد غرب از پرتاب موشک توسط کره شمالی»

خبر / رادیو کوچه

روز جمعه، 16 مارس، دولت کره شمالی اعلام کرد که به منظور بزرگ‌داشت یک‌صدمین سال‌گرد تولد کیم این سونگ، پایه‌گذار جمهوری خلق کره و پدر بزرگ کیم جونگ اون، رهبر کنونی این کشور، در نظر دارد ماهواره را توسط یک فروند موشک برد بلند به مدار زمین پرتاب کند.

در همین حال این برنامه از سوی آمریکا، ژاپن و کره جنوبی محکوم شده است.

خبرگزاری دولتی کره شمالی گفته است که این موشک بین روزهای ۱۲ تا ۱۶ آوریل به فضا پرتاب خواهد شد.

در پی پخش این خبر، وزارت خارجه ایالات متحده این اقدام کره شمالی را مغایر توافق‌نامه اخیر دو کشور دانست و آن را به شدت محکوم کرد.

براساس توافقی که دو هفته پیش بین ایالات متحده و کره شمالی به دست آمد، دولت کره شمالی موافقت کرد که در برابر دریافت کمک‌های وسیع غذایی از آمریکا، برنامه آزمایش موشک‌های برد بلند خود را به حالت تعلیق در آورد.

کره شمالی با مشکلات شدید اقتصادی و از جمله قحطی مواجه است که گفته می‌شود هزاران تن از مردم این کشور را گرفتار گرسنگی کرده است.

وزارت خارجه آمریکا با انتقاد از دولت کره شمالی به خاطر زیر پا گذاشتن توافقی که تنها شانزده روز پیش به دست آمد، پرتاب موشک برد بلند از سوی کره شمالی را اقدامی «بسیار تحریک‌آمیز» توصیف کرده است.

روز ۲۶ فوریه، آمریکا و کره شمالی دست‌یابی به توافق‌نامه‌ای را اعلام کردند که بر اساس آن، دولت کره شمالی متعهد شد که برنامه غنی‌سازی اورانیوم خود را نیز متوقف کند.

این توافق باعث شد تا برخی از ناظران نسبت به کاهش تنش در روابط خارجی دولت کره شمالی ابراز امیدواری کرده و این تغییر جهت را نشانه‌ای از تمایل کیم جونگ ایل، رهبر جدید آن کشور به بهبود روابط با غرب بدانند.

 ……………………………………………

وزیر امور خارجه پیشین جمهوری اسلامی:

«احمدی‌نژاد در ۲۰ سطر ۲۴ نکته خلاف واقع عنوان کرد»

خبر / رادیو کوچه

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه پیشین جمهوری اسلامی، روز جمعه، 16 مارس، به سخنان اخیر محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی واکنش نشان داد و اظهار داشت از اظهارات آقای احمدی‌نژاد در ارتباط با وزارت امور خارجه متاسف شده است.

به گزارش خبر آنلاین، وی افزود: «شایسته جای‌گاه ریاست جمهوری نیست که در اظهارات 20 سطری ایشان، 24 نکته خلاف واقع، ناروا و یا ادعای نادرست وجود داشته باشد.»

منوجهر متکی خاطرنشان کرد: «واقعیت سفر سنگال و مطالب مطروحه در ملاقات وزیر امور خارجه (متکی) با رییس جمهوری پیش از این سفر آن‌گونه که بود انشاءالله و به شرط حیات در پایان دوره مسوولیت ایشان (احمدی‌نژاد) برای مردم عزیزمان بیان خواهد شد.»

وزیر خارجه سابق در پایان گفت: «تا آن زمان برای سلامت و توفیق رییس جمهوری و دولت خدمت‌گذار دعا می‌کنم.»

لازم به اشاره است محمود احمدی‌نژاد که روز چهارشنبه، جهت پاسخ‌گویی به سوالات نمایندگان به مجلس شورای اسلامی رفته بود در خصوص علت برکناری آقای متکی از سمتش هم‌زمان با ماموریت سنگال گفته بود: «من از شما (نمایندگان) می‌پرسم چه کسی ماموریت داده من داده‌ام؟ من چنین ماموریتی نداده‌ام.‌ ما قصدی نداشتیم این اختیارات رییس جمهوری است و آیا می‌توان از اختیارات رییس جمهوری سوال کرد می‌خواستیم یک تغییر و نوسازی در وزارت خارجه بشود.»

 ……………………………………………

با فرا رسیدن عید نوروز و بی‌ثباتی در بازار ارز،

«قیمت دلار در ایران از مرز ۲ هزار تومان گذشت»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، روز جمعه، 16 مارس، به دلیل بی‌ثباتی در خرید و فروش ارز در ایران، قیمت دلار روندی افزایشی پیدا کرده و از مرز ۲ هزار تومان عبور کرده است.

به گزارش ایلنا، محدودیتی که بانک مرکزی جمهوری اسلامی برای خرید و فروش ارز مورد نیاز مسافران در نظر گرفته، باعث شده است صرافی‌ها حاضر به ارایه ارز به قیمت مصوب نباشند و در نتیجه قیمت دلار روبه افزایش گذاشته است.

بنا بر این گزارش، در شرایط کنونی مسافرانی که قصد سفر به خارج از ایران را دارند، به دلیل عدم ارایه ارز مورد نیاز با قیمت مصوب بانک مرکزی، در بلاتکلیفی به سر می‌برند، ضمن آن که بسیاری از صرافان از اقدام بانک مرکزی ایران در ارایه ارز به تعداد محدودی از صرافی‌ها انتقاد کرده و این اقدام را نوعی فرافکنی خوانده‌اند.

 ……………………………………………

لیگ برتر فوتبال ایران،

«پیروزی پرسپولیس برابر نفت تهران در لیگ»

خبر / رادیو کوچه

بعد از ظهر جمعه، 16 مارس، در تنها بازی هفته بیست و هشتم لیگ برتر ایران، دو تیم تهرانی نفت و پرسپولیس از ساعت 16:30 در ورزش‌گاه آزادی مسابقه دادند.

پرسپولیس در این دیدار توانست نفت تهران، تیم چهارم لیگ برتر، را سه بر صفر شکست دهد.

پرسپولیس با این پیروزی 38 امتیازی شد اما به دلیل تفاضل گل کم‌تر نسبت به فولاد هم‌چنان در جای‌گاه هشتم جدول باقی ماند. نفت نیز با همان 44 امتیاز بدون تغییر در رده چهارم لیگ برتر ایران قرار دارد.

در ادامه مسابقات هفته بیست و هشتم، فردا از ساعت ۱۶ به وقت ایران ۶ دیدار دیگر نیز در شهر مختلف برگزار خواهد شد. سپاهان صدرنشین لیگ برتر میزبان راه‌آهن خواهد بود و داماش گیلان نیز از ملوان انزلی پذیرایی خواهد کرد.

شهرداری تبریز با صبای قم، مس با فولاد، سایپا با تراکتورسازی، و نفت آبادان نیز با مس سرچشمه روبه‌رو خواهند شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,