Saturday, 18 July 2015
22 September 2020
علارغم نارضایتی برخی کشورها،

«آماده شدن کره شمالی برای پرتاب موشک برد‌بلند»

2012 April 09

خبر / رادیو کوچه

رسانه‌های کره شمالی از آمادگی این کشور برای پرتاب موشک برد بلند، که در ماه‌های گذشته باعث نگرانی همسایگان و کشورهای غربی شده بود، خبر دادند.

به گزارش خبرنگاری یونهاپ کره جنوبی، پیونگ یانگ اعلام کرد موشک اون‌ها-3 بین روزهای 12 و 16 آوریل پرتاب می‌شود و ماهواره‌ای را به مدار زمین خواهد فرستاد.

اما مخالفان آزمایش کره شمالی معتقدند که این پرتاب، آزمایشی پنهانی است و به منظور توسعه قابلیت‌های نظامی هسته‌ای صورت می‌گیرد.

در عین حال، مقام‌های کره جنوبی مدعی هستند تصاویر جدید ماهواره‌ای نشان می‌دهد که کره شمالی قصد دارد سومین آزمایش هسته‌ای خود را انجام دهد.

در این تصاویر مقدار زیادی خاک و ماسه در مکان انجام آزمایش‌های بمب هسته‌ای سال‌های 2006 و 2009 میلادی کره شمالی دیده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک مقام ناشناس گفته است: «تصاویر جدید ماهواره‌ای ما را به این باور رسانده است که کره شمالی در حال کندن یک تونل زیر زمینی در محل آزمایش‌های هسته‌ای است، درست در کنار جایی که دو آزمایش دیگر را در آن انجام داده است.»

از زمانی که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی شده است، فعالیت‌های هسته‌ای این کشور تحت نظارت شدید همسایگان و جامعه بین‌المللی قرار داشته است.

کره شمالی حدود ۲ ماه پیش موافقت کرد که غنی‌سازی اورانیوم و آزمایش‌های اتمی و موشک‌های دوربرد خود را معلق کند. در مقابل، واشینگتن گفت که ۲۴۰ هزار تن غذا به کره شمالی کمک خواهد کرد.

تصمیم کره شمالی ، سه ماه پس از به قدرت رسیدن کیم جونگ اون در پی مرگ پدرش، کیم جونگ ایل، اعلام شد.

پس از اعلام پرتاب موشک دور برد توسط مقام‌های کره شمالی، طرح کمک‌رسانی آمریکا متوقف شد.

از سویی دیگر جنگ میونگ جیم، مدیر ایست‌گاه پرتاب موشک، به خبرنگاران گفت که موشک آماده است و به زودی پرتاب خواهد شد.

او افزود که ماهواره 100 کیلویی این موشک، تصاویر و اطلاعاتی را از وضعیت هوا و منابع طبیعی کره شمالی در اختیار مقام‌های این کشور خواهد گذاشت.

کره شمالی معتقد است چنین اقدامی، گامی ضروری در جهت توسعه اقتصادی این کشور است.

به گفته دولت کره شمالی، مسیر این موشک، برخلاف آزمایش قبل که به سمت شرق و از فراز ژاپن بود، این بار به سمت جنوب خواهد بود.

ژاپن و کره جنوبی اعلام کرده‌اند که به منظور مقابله با عبور احتمالی این موشک از آسمان کشورشان، سیستم دفاع ضدموشکی خود را به حالت آماده‌باش درمی‌آورند.

آمریکا و متحدانش در آسیا می‌گویند که پرتاب موشک توسط کره شمالی ناقض مقررات سازمان ملل خواهد بود و خواستار لغو این برنامه شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

«انتقاد غرب از پرتاب موشک توسط کره شمالی»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,