Saturday, 18 July 2015
28 September 2020
حضور هم‌زمان احمدی‌نژاد و آیت‌اله هاشمی،

«دیدار رهبر جمهوری اسلامی با اعضا مجمع تشخیص»

2012 April 09

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه، 8 آوریل، آیت‌اله هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی، به هم‌راه سایر اعضای این مجمع با آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی دیدار کردند.

به گزارش پای‌گاه اطلاع‌رسانی رهبر جمهوری اسلامی، در جریان این دیدار، آیت‌اله خامنه‌ای «ضمن قدردانی از زحمات آیت‌اله هاشمی رفسنجانی و اعضای دوره قبلی مجمع»، بر «جای‌گاه بسیار مهم مجمع تشخیص مصلحت نظام» تاکید کرده است.

در ۲۴ اسفند گذشته، آیت‌اله خامنه‌ای با صدور حکمی آیت‌اله هاشمی رفسنجانی را به عنوان رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابقا و اعضای دوره جدید این نهاد را معرفی کرده بود.

بر اساس تصمیم رهبر جمهوری اسلامی، از میان اعضای پیشین مجمع، میرحسین موسوی، محمد امامی کاشانی، محمد ری شهری، محمد رضا توسلی، بیژن نامدار زنگنه و محمد هاشمی (برادر آیت‌اله هاشمی رفسنجانی) در دوره جدید حضور ندارند. به جای اعضای برکنار شده، محمود هاشمی شاهرودی، محمود محمدی‌عراقی، غلامرضا مصباحی‌مقدم، محمدحسین صفار‌هرندی، حسین محمدی، صادق واعظ‌زاده و احمد وحیدی به عضویت این شورا در آمده‌اند.

رهبر جمهوری اسلامی با اشاره به به وظایف ذکر شده برای مجمع تشخیص در قانون اساسی، «مشورت دادن به رهبری برای سیاست‌های کلی نظام و تنظیم این سیاست‌ها که هندسه اساسی نظام و قوای سه گانه است» را از مسوولیت‌های اصلی مجمع دانسته است.

یکی دیگر از وظایف رهبر طبق قانون اساسی ایران، نظارت بر عمل‌کرد قوای سه گانه است که آیت‌اله خامنه‌ای در آغاز دوره قبلی مجمع تشخیص، بخشی از این وظیفه را به مجمع تشخیص واگذار کرده بود.

با این وجود، وی مدت کوتاهی پس از روی کار آمدن محمود احمدی‌نژاد در این تصمیم خود تجدیدنظر کرد و تا پایان دوره قبلی مجمع تشخیص مصلحت نظام، عملن اجازه نظارت بر عمل‌کرد قوای سه گانه را به مجمع نداد.

رهبر جمهوری اسلامی در بخش دیگری از صحبت های روز گذشته خود، تاکید کرده که مواردی که در مجمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان «مصلحت» تعیین می شوند باید توسط «اکثریت قاطع اعضا» مورد تصویب فرار بگیرند.

او افزوده است که «باید دوره و زمان همه احکامی که به عنوان مصلحت صادر می‌شود، مشخص باشد».

هم‌چنین از دیگر نکات این دیدار، حضور هم‌زمان محمود احمدی‌نژاد و آیت‌اله هاشمی رفسنجانی بوده است. آقای احمدی‌نژاد از چند سال پیش در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام به ریاست آیت‌اله هاشمی شرکت نکرده و این غیبت، مورد توجه رسانه‌های ایران قرار گرفته است.

این در حالی است که آیت‌اله خامنه‌ای اسفندماه گذشته بر حضور فعال کلیه اعضای این مجمع تاکید کرده بود.

پس از صدور حکم ابقای آیت‌اله هاشمی از سوی رهبر جمهوری اسلامی، برخی از سایت‌های منسوب به اصول‌گرایان عدم حضور محمود احمدی‌نژاد را مقاومت مجدد وی برابر حکم آیت‌اله خامنه‌ای خوانده‌اند.

 بیشتر بخوانید:

«تمدید ریاست آیت‌اله هاشمی در مجمع تشخیص مصلحت نظام»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,