Saturday, 18 July 2015
23 September 2020
انتقاد اخوان‌المسلمین از ورود سلیمان،

«پایان ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری مصر»

2012 April 09

خبر / رادیو کوچه

مهلت ثبت نام نامزدها در اولین انتخابات ریاست جمهوری مصر پس از سقوط حکومت حسنی مبارک، رییس جمهوری پیشین این کشور شام‌گاه یک‌شنبه، 8 آوریل به پایان رسیده است.

به گزارش منا، بیست و سه نفر در انتخابات نامزد شده‌اند که از جمله عمر سلیمان، رییس پیشین سازمان اطلاعات مصر است که در دقایق پایانی ثبت نام کرد.

هم‌زمان اخوان‌المسلمین یک نفر دوم را نامزد کرده است که در پی ایجاد پرسش‌هایی درباره صلاحیت نامزد اول این گروه اسلام‌گرا انجام می‌شود.

انتخابات قرار است روز ۲۳ مه شروع شود.

عمر سلیمان که روز جمعه اشاره کرد ممکن است نامزد شود، فقط دقایقی پیش از سرآمدن مهلت و درحالی که هوادارانش او را دوره کرده بودند، فرم‌های ثبت‌نام را تحویل مقام‌ها داد.

اقدام او به این گمانه‌زنی دامن زد که او از حمایت ژنرال‌های حاکم برخوردار است، و باعث انتقاد خیرات الشاطر نامزد اخوان‌المسلمین شد.

آقای شاطر که در دوران حکومت آقای مبارک زندانی شده بود گفت: «من ورود او را توهینی به انقلاب و مردم مصر می‌دانم. عمر سلیمان مرتکب اشتباه بزرگی شده. او فقط با تقلب برنده خواهد شد و اگر این اتفاق بیافتد، انقلاب دوباره شروع خواهد شد.»

آقای شاطر یکی از چند نفری است که سوالاتی درباره نامزدی آن‌ها مطرح شده، از جمله ایمن نور نامزد لیبرال‌ها، و حازم ابو اسماعیل یک موعظه‌گر اسلام‌گرا که به خاطر شعارهای ضدآمریکایی‌اش شناخته می‌شود.

آقای شاطر اخیرن به خاطر یک «جرم» بخشیده شده بود.

آقای ابواسماعیل نیز احتمال دارد رد صلاحیت شود به این دلیل که گزارش می‌شود مادرش گذرنامه آمریکایی دارد، مسئله‌ای که ناقض قوانین انتخاباتی است.

 بیشتر بخوانید:

«نامزدی معاون سابق مبارک برای ریاست جمهوری مصر»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,