Saturday, 18 July 2015
25 September 2020
جهت برقراری آتش‌بس،

«رد شروط دولت سوریه از سوی مخالفان اسد»

2012 April 09

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 9 آوریل، مخالفان مسلح بشار اسد، رییس‌جمهوری سوریه، اعلام کردند که طرح صلح سازمان ملل و اتحادیه عرب را می‌پذیرند اما درخواست دولت سوریه جهت ارایه ضمانت کتبی برای عدم مقابله با حملات ارتش این کشور را رد کردند.

به گزارش الجزیره، فرمانده مخالفان مسلح بشار اسد گفته است که آن‌ها به طرح صلح وفادار خواهند ماند، ولی تا زمانی که نیروهای ارتش به حمله‌های خود ادامه دهند، به طور مستقیم با دولت سوریه وارد تعامل نخواهند شد.

در چارچوب طرحی که کوفی عنان، فرستاده ویژه مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه، برای پایان دادن به خشونت‌ها و برقراری آرامش در سوریه ارایه کرده، انتظار می‌رود تمام طرف‌های درگیر در این کشور از روز سه‌شنبه دهم آوریل  به برخوردهای نظامی پایان دهند.

اما روز گذشته و تنها ۴۸ ساعت پیش از آغاز اجرای این طرح صلح، دولت سوریه اعلام کرد که فقط در صورتی نیروهای نظامی از مناطق مسکونی سوریه خارج خواهند شد که مخالفان، تعهدنامه‌ای مکتوب برای پایان دادن به برخوردهای مسلحانه با نیروهای دولتی ارایه دهند.

در همین حال مخالفان دولت گفته‌اند که روز یک‌شنبه، نزدیک به ۷۰ تن کشته شده‌اند که تعداد کشته‌شدگان در چند روز گذشته پس از پذیرش طرح صلح از سوی دولت سوریه را به بیش از 500 تن رسانده است.

مخالفان دولت سوریه می‌گویند که درخواست‌های جدید دولت سوریه، ترفندی از سوی بشار اسد است تا مانع اجرایی شدن طرح صلح در این کشور شود.

در چارچوب طرح صلح پیشنهادی کوفی عنان، بنا است ۴۸ ساعت بعد از پایان یافتن خشونت‌ها در سوریه و عقب‌نشینی نیروهای ارتش از شهرها و مناطق مسکونی سوریه، آتش‌بس کامل در این کشور برقرار شود.

اما روز یک‌شنبه، هشتم آوریل، وزارت امور خارجه سوریه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که دولت نمی‌خواهد با عقب‌نشینی نیروهای ارتش، هیچ فرصتی برای سازماندهی و تسلیح دوباره مخالفان فراهم شود.

بیشتر بخوانید:

«بیش از ۱۵۰ کشته در شهرهای مختلف سوریه»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,