Saturday, 18 July 2015
24 September 2020
پس‌نشینی تند

«غول‌های نخستین»

2012 April 09

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

«ویکتوریا وود هال» (Victoria Woodhull)»به‌عنوان یکی از پیش‌گامان فعالیت برای برابری حقوق زنان، از شناخته‌شده‌ترین چهره‌های اواخر قرن نوزدهم آمریکاست. او بحث‌های ارزشی زیادی را در سرزمین آمریکا در ارتباط با زنان گشود، بحث‌هایی که تا آن‌زمان کسی جرات بازگویی‌اش را نداشت و به‌طبع این بحث‌ها جنجال‌های زیادی را هم برانگیخت. او وارد خصوصی‌ترین روابط زن و مرد شد و اعلام کرد که زن‌ها نه‌تنها در حقوق اجتماعی بلکه باید در تمامی حقوق، حتا در ارتباط با مسایل جنسی نیز با مردان برابر باشند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«ویکتوریا وود هال» در بیست‌وسوم سپتامبر 1838 در شهر «هومر» از ایالت «اوهایو» متولد شد. او به‌دلیل کار خانواده‌اش که همواره از این شهر به آن شهر در سفر بودند، امکان داشتن تحصیلات مرتب و مدرسه‌ای را پیدا نکرد، ولی به‌شیوه‌ای خستگی‌ناپذیر و مشتاق به مطالعات مختلفی پرداخت و تا رسیدن به مقام یک روزنامه‌نویس، اقتصاددان و یک سیاست‌مدار پیش رفت. او در زندگی خصوصی خویش بسیار ناموفق بود، در پانزده‌سالگی با پزشکی ازدواج کرد و نام او  یعنی «وود هال» را بر خود گرفت، اما به‌دلیل دایم‌الخمر بودن این مرد از او طلاق گرفت. ازدواج بعدی او هم دوامی نداشت، پسر دو ساله‌اش از پنجره سقوط کرد و برای همیشه عقب‌افتاده شد. دخترش نیز در اثر هم‌نشینی مداوم با برادر، مشکلات زیادی پیدا کرد، اما زندگی اجتماعی او به‌گونه‌ای دیگر گذشت. او بدون تردید ستاره‌ی درخشانی بر تارک جنبش زنان آمریکا است. «وود هال» در همه‌ی زمینه‌های مربوط به حقوق زنان کار کرد و بدعت‌هایی را گذاشت که به‌سبب آن‌ها، زنان در کشورهای پیش‌رفته‌ی جهان از وجود قوانینی در جهت زندگی بهتر بهره می‌برند.

«وودهال» زنی جنجالی و پرهیاهو بود. او همیشه گفته‌ها، نوشته‌ها و رفتارهایی را در پیش می‌گرفت که در ارتباط با مسایل مربوط به زنان، مسایل اجتماعی، سیاست و حتا کارهای اقتصادی تیتر اکثر روزنامه‌های آمریکا می‌شد. او نخستین زنی است که اولین دفتر خرید و فروش سهام را در «وال‌استریت» راه انداخت و در همین سال‌ها آخرین و سومین ازدواجش با یکی از بانک‌داران ثروتمند انگلیسی، سر و صدای زیادی به پا کرد. او هم‌چنین دو نشریه‌ی جنجالی غیرسنتی به راه انداخت که در یکی، با برملا کردن زندگی خصوصی مردان مشهور، با روش‌های تبعیض‌آمیز بین زن و مرد در افتاد و در نشریه‌ی دیگرش که جنبه‌ی بین‌المللی داشت، به ترجمه‌ی متن‌های مهم جهانی اقدام کرد. او نخستین زنی بود که در کنگره‌ی آمریکا درباره‌ی برابری حقوق اجتماعی زنان سخن‌رانی کرد و هم‌چنین اولین زنی بود که کاندیدای رفتن به کاخ سفید و رسیدن به پست ریاست‌جمهوری شد. «ویکتوریا وودهال» را حزب «تساوی حقوق» در سال 1872، یعنی حدود 140 سال پیش، کاندیدای این پست کرد.

 

«وود هال» پس از مرگ همسرش، در انگلستان ماندگار شد و سال‌های آخر زندگی‌اش را در این کشور سپری کرد. در انگلستان مدرسه‌هایی ساخت که به ارایه‌ی روش‌های تازه‌ی کشاورزی می‌پرداختند و جالب این‌که در این مدرسه‌ها هم به آموزش زنان و بالابردن تخصص آنان در این مورد توجه نشان داد.

هنگامی‌که آشکار شد، «هیلاری کلینتون»، یکی از نامزدهای حزب دموکرات برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال 2008 خواهد بود، بحث‌های زیادی بر سر مساله‌ی حضور زنان در انتخابات ریاست‌جمهوری درگرفت و بسیاری این انتخابات را از جهت تنوع حضور افراد متفاوت به‌لحاظ جنسیت، قومیت و نژاد کم‌نظیر دانستند، اما همیشه بزرگان امروز روی شانه‌های غول‌های دیروز ایستاده‌اند. «هیلاری کلینتون» نیز روی شانه‌های زنی ایستاده است که «ویکتوریا وود هال» نام داشت، زنی که برای بار نخست پا به عرصه‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا نهاد، آن هم نه در چند دهه‌ی اخیر که نزدیک به 140 سال پیش. او پس از تلاش‌های فراوانی که در جنبش زنان آمریکا در قرن 19 برای کسب حق رای کرد، به یکی از مهم‌ترین نمادهای حقوق زنان در آمریکا و نیز اصلاحات کارگری تبدیل شد.

بیانیه‌ای که در پی می‌آید، هر چند چندان متواضعانه نیست، اما درباره‌ی «ویکتوریا وود هال»، با توانایی فردی شگفت‌انگیزش در تجسم انسانی دادن به اهداف سیاسی و اجتماعی درست به نظر می‌رسد:

«درحالی‌که دیگر هم‌جنس‌های من خود را، وقف جهاد بر ضد قوانینی کردند که زنان کشور را به بند می‌کشند، من به دفاع از استقلال فردی خویش برخاستم، درحالی‌که زنان دیگر برای فرا رسیدن روزگار خوش آینده، دست به دعا برداشتند، من برای آن کوشیدم، درحالی‌که دیگران سعی کردند با بحث، برابری زن و مرد را ثابت کنند، من با کار کردن آن را با موفقیت به اثبات رساندم.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,