Saturday, 18 July 2015
26 January 2021
در اعتراض به کشتار اخیر غیرنظامیان در عملیات اخیر نیروهای خارجی

«تظاهرات دانشجویان افغانی برعلیه نظامیان خارجی»

2009 December 30

در اعتراض به کشتار اخیر غیرنظامیان در عملیات اخیر نیروهای خارجی، صدها فعال و دانشجوی افغانی با برپایی تظاهرات و سردادن شعارهای ضد آمریکایی، حضور نظامیان خارجی و کشتار فزاینده غیرنظامیان را محکوم کردند.

به گزارش بی‌بی‌سی، دانشجویان افغانی در این تظاهرات که امروز (چهارشنبه) در جلال آباد، مرکز استان «ننگرهار» در شرق افغانستان برگزار شد، مسیرهای اصلی این شهر را مسدود کردند و با راهپیمایی در خیابان اصلی جلال‌آباد، شعار «مرگ بر اوباما» و «مرگ بر نیروهای خارجی» سر دادند.
نیروی نظامی چند ملیتی مستقر در افغانستان، روز شنبه در حمله هوایی به منطقه کنر در مرز پاکستان، 10 غیرنظامی افغانی از جمله 8 کودک دانش آموز را کشتند.

دانشجویان دانشگاه ننگرهار در تظاهرات امروز خود با انتشار بیانیه‌ای بر لزوم اقدام دولت افغانستان برای «جلوگیری از این گونه عملیات‌های یک جانبه» تاکید کردند.

دانشجویان معترض هم‌چنین در این بیانیه به دولت افغانستان هشدار دادند: «درصورتی که از این گونه عملیات‌های یک‌جانبه جلوگیری نکند، به جای قلم، سلاح به دست می‌گیرند و علیه آن‌ها (نیروهای خارجی) مبارزه می‌کنند.

مسوولان سازماندهی از شاخه جوانان «جمعیت اصلاح» (انجمن فعالان حامی توسعه و اصلاح اجتماعی افغانستان) هم‌چنین اعلام کردند، تظاهرات گسترده دیگری در کابل در اعتراض به کشتار غیرنظامیان افغانی در حملات نیروهای خارجی بویژه دانش‌آموزان کنر، برنامه‌ریزی شده‌است.

حامد کرزی، رئیس‌جمهوری افغانستان نیز کشتار اخیر غیرنظامیان «کنر» را در عملیات مرگبار نیروهای خارجی به شدت محکوم و دستور بررسی و رسیدگی هرچه سریع‌تر به این موضوع را صادر کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,