Saturday, 18 July 2015
28 October 2020
در دور جدید مذاکرات غرب با ایران،

«درخواست تعطیل شدن تاسیسات اتمی فردو از سوی غرب»

2012 April 09

خبر / رادیو کوچه

به گزارش برخی رسانه‌ها، در دور جدید مذاکره بر سر مناقشه هسته‌ای ایران، کشورهای غربی خواستار تعطیل شدن تاسیسات اتمی زیرزمینی فردو که به تازگی تکمیل شده، خواهند شد.

این درخواست گفته می‌شود در پی انجام صدها پرواز تجسسی بر فراز تاسیسات اتمی ایران صورت گرفته است.

به گزارش روزنامه‌ی نیویورک تایمز، کشورهای غربی از قرار معلوم قصد دارند در دور جدید مذاکرات اتمی خواسته‌های مشخص خود را مطرح کنند.

چند دیپلمات‌‌ غربی که از اعلام نام‌شان خودداری کرده، می‌‌افزایند، آمریکا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا در مذاکرات پیش رو با ایران از جمله خواستار متوقف کردن غنی‌سازی اورانیوم و انتقال اورانیوم غنی‌شده‌ی ایران به خارج از کشور هستند.

این در حالی است که کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، علارغم میل جمهوری اسلامی، مکان گفت‌وگو را استامبول تعیین کرده‌ اما امکان دارد در صورت ادامه دور مذاکرات ایران و گروه 1+5 مکان گفت‌وگوها به بغداد منتقل شود.

در ادامه گزارش این رسانه‌ها آمده است اولویت آمریکا در مذاکرات با ایران این است که جمهوری اسلامی ذخیره‌ی اورانیوم غنی‌شده با غلظت ۲۰ درصدی را از کشور خارج کرده و تاسیسات فردو را تعطیل کند.

این روزنامه می‌افزاید، بعید به نظر می‌رسد که رهبری جمهوری اسلامی با تعطیل کردن تاسیسات هسته‌ای فردو موافقت کند. تاسیسات فردو در نزدیکی شهر قم و در اعماق زمین احداث شده و نمی‌توان با حملات متعارف نظامی آن را متلاشی کرد.

کشورهای غربی مظنون هستند که جمهوری اسلامی زیر پوشش برنامه هسته‌ای به دنبال دست‌یابی به سلاح اتمی است. جمهوری اسلامی اما مدعی است صرفن یک برنامه صلح‌آمیز اتمی را دنبال می‌کند.

هم‌چنین آمریکایی‌ها قصد دارند در مذاکرات خود بر اطلاعاتی تکیه کنند که سازمان‌های مخفی و اطلاعاتی در اختیار آن‌ها‌ گذارده‌اند. رسانه‌های آمریکایی از عملیات تجسسی و مخفیانه‌ی سازمان اطلاعاتی سیا علیه برنامه اتمی ایران خبر داده‌اند.

به گفته این رسانه‌ها، در سال ۲۰۱۱ صدها مورد پرواز تجسسی بر فراز خاک ایران، به‌ویژه بر فراز ده‌ها «پای‌گاه هسته‌ای مشکوک» ایران، صورت گرفته که حاصل آن عکس‌ها و اطلاعات دقیق بوده است.

بیشتر بخوانید:

«احتمال تغییر مکان مذاکرات ایران و ۱+۵ در صورت تداوم»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,