Saturday, 18 July 2015
26 October 2021
گزارش روز تاجیکستان،

«تاجیکستان از ایران نفت می‌خرد؟»

2012 March 23

کیومرث / دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

سفیر تاجیکستان در تهران گفته که کشورش آماده است از ایران نفت خریداری بکند. او این حرف‌ها را در صحبت با خبرنگاران بیان داشته است. «دولت علی حاتم آف» سفیر تاجیکستان در تهران هم‌زمان از مقامات ایران خواسته است که تا مرز کشورهای آسیا مرکزی لوله نفت بنیاد کند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

‌تا‌کنون به این اظهارات سفیر تاجیکستان نمایندگان بلند پایه دولت ایران پاسخ نگفته‌اند. ولی‌ عباس بیانی مسوول بخش اقتصاد سفارت ایران در «دوشنبه» گفته است «این جا مشکل انتقال نفت ایران به تاجیکستان مطرح است.» زیرا تاجیکستان و ایران راه مستقیم به سوی یکدیگر ندارند و این راه خواه و ناخواه از مرز کشورهای همسایه تاجیکستان از جمله افغانستان و ازبکستان خواهد گذشت. با این وجود آقای «بیانی» اظهار امیدواری کرده و افزوده است «ایران در این بخش نیز با تاجیکستان همکاری خواهد کرد».

 یک سال قبل «محمود احمدی نژاد»، رییس جمهوری ایران در جریان سفرش به تاجیکستان به این موضوع دخل کرده و در حضور خبرنگاران چنین گفته بود: «انتقال آب و برق از تاجیکستان به ایران، خط آهن و جاده و همین‌طور مطالعه انتقال انرژی، یعنی‌ نفت و گاز از ایران به تاجیکستان صورت خواهد گرفت. کجا بهتر از تاجیکستان است که ما به آن نفت یا گاز منتقل بکنیم؟»

 ولی‌ کارشناسان تاجیک به اظهارات سفیر تاجیکستان با شبهه می‌نگرند. یک تحلیل‌گر امور اقتصاد در تاجیکستان می‌گوید، اگر دولت این کشور قصد خریداری نفت از ایران را می‌داشت، چندین سال قبل این موضوع را با همتایان ایرانی خود در میان گزاشته و به حل آن می‌کوشید. این تحلیل‌گر افزود «با بیان این حرف‌ها دولت تاجیکستان می‌خواهد مردم شورده خود را تا اندازه‌ای آرام سازد».

 در حال حاضر تاجیکستان حدود ۹۰ درصد مواد سوخت را از روسیه وارد می‌کند. پس از آن که روسیه برای صادرات فراورده‌های نفتی به تاجیکستان باج صادراتی جاری نمود، مقامات تاجیکستان همواره تلاش کردند که روسیه را برای لغو آن مایل کنند. اما روسیه به این درخواست و تلاش‌های جانب تاجیکستان پاسخ مثبت نداده است. این حال ضرورت تامین مواد نفتی از منابع دیگر را پیش آورده است. این است که جانب تاجیکستان با همتایان ترکمنستانی خود این موضوع را مطرح کرده ولی‌ تا‌کنون به نتیجه ای نرسیده‌اند.

 این برای نخستین بار است که نماینده رسمی تاجیکستان در‌باره خریداری نفت ایران حرف می‌زند. از این پیشتر ایران و تاجیکستان در‌باره ساختمان یک شهرک صنعتی در منطقه «رودکی» نزدیک به پایتخت تاجیکستان به توافق رسیدند. حکومت تاجیکستان برای ساختمان این شهرک ۱۰۰ هکتار زمین هم جدا کرد. ایران سالهاست که در اقتصاد ضعیف تاجیکستان سرمایه گزاری می‌کند. در حال حاضر به اطلاع رسمی ایران در برابر روسیه و چین یکی از سرمایه‌گزاران اصلی اقتصاد تاجیکستان محسوب می‌شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,