Saturday, 18 July 2015
21 January 2021
تحلیل سیاسی روز

«آیا در ایران حکومت نظامی برقرار خواهد شد؟»

2009 December 30

فرزانه روشن/ رادیو کوچه

براساس اخبار و شنیده‌ها از ایران شبکه‌های  تلویزیونی جمهوری اسلامی، به طورکا مل حالت فوق‌العاده دارند، هر ساعت و در هر بخش خبری راهپیمایی‌های طرفدارن آیت‌اله خامنه‌ای پخش می‌شود و مصاحبه‌های مجریان با هواداران حکومت همه برنامه‌ها را پرکرده‌است. زیرنویس تمامی شبکه‌های تلویزیون نظام  دعوت به راهپیمایی سا عت 3 عصر چهار شنبه است و بنا بر شنیده‌ها، حاکمیت قصد دارد تمام هواداران خود را از شهرستان‌های نزدیک به تهران آورد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این دومین بار است که جمهوری اسلامی در یک‌ماه اخیر سعی می‌کند تا با تهییج احساسات، هوادارانش را به خیا بان‌ها بکشد. اولین‌بار دو هفته پیش بود و به بهانه توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی و این‌بار به بهانه حرمت‌شکنی روز عاشورا، تلویزیون دولتی تصاویر گزینش شده‌ای از درگیری‌های روز عاشورا پخش کرده که در آن برخی از مخالفان سوت و دست می‌زنند، البته معلوم نیست، حرکت مخالفان دراین تصاویر درپی چه حادثه‌ای است، اما مقامات نظام معتقدند که مخالفان به شعایر مذهبی توهین کرده‌اند.

دادستان تهران مخالفان را رسمن ضد انقلاب خواند و اعلام کرد حضور در هر تجمعی و شعار علیه نظام یک جرم امنیتی است .گفته‌های دادستان تهران شباهت بسیاری با بیانیه‌های حکومت نظامی در اواخر سلطنت پهلوی دارد، بااین تفاوت که جمهوری اسلامی هنوز برای توصیف اوضاع کشور از وضعیت فوق‌العاده و حکومت نظامی استفاده نکرده‌است

در تحولی دیگر دادستان تهران در مصاحبه‌ای کوتاه با تلویزیون حکومتی با صراحت به طرفداران جنبش سبز هشدار داد که در صورت دستگیری، بسیار شدیدتر از آن‌چه تاکنون بوده با آنها برخورد می‌شود ،دادستان تهران مخالفان را رسمن ضد انقلاب خواند و اعلام کرد حضور در هر تجمعی و شعار علیه نظام یک جرم امنیتی است .گفته‌های دادستان تهران شباهت بسیاری با بیانیه‌های حکومت نظامی در اواخر سلطنت پهلوی دارد، بااین تفاوت که جمهوری اسلامی هنوز برای توصیف اوضاع کشور از وضعیت فوق‌العاده و حکومت نظامی استفاده نکرده‌است. می‌توان پیش‌بینی کرد که فرماندهان امنیتی در جلسات اضطراری به نتایج تعیین کننده‌ای رسیده اند.

‌‌در 24 ساعت گذشته رسمن از تریبون‌های مجلس شورای اسلامی که اکثریت آن را طرفداران آیت‌اله خامنه‌ای تشکیل می‌دهند، درخواست دستگیری میرحسین‌موسوی و کروبی شنیده شده‌است. مصاحبه‌های به ظاهر مردمی صدا و سیما هم از زبان مصاحبه‌شوندگان درخواست می‌کند تا هرچه سریع‌تر سران فتنه دستگیر شوند. در ساعات گذشته شایعه بازداشت کروبی داغ بوده و حتی شایع شد که میرحسین موسوی در خیابان صادقیه تهران از یک ترور جان به در برده که البته هیچ تاییدی نداشت .

به نظر می‌رسد حاکمیت قصد دارد آنچه مخالفانش کودتای 22 خرداد می‌نامند را کامل کند. تکمیل کودتا نیازمند ازبین‌بردن روزنامه‌ها و منفذهای خبری است و از آن‌جا که در فضای مطبوعات ایران روزنامه با‌رمق منتقدی نمانده‌است، حکومت در یک اقدام بی‌سابقه بازداشت گسترده‌ای را ترتیب داد تا بدنه‌ی ‌روزنامه‌نگاران را فلج کند. بازداشت وسیع روزنامه‌نگاران البته نگرانی دیگری نیز در پی دارد و بیم آن می رود که این بازداشت‌شدگان که شمارشان به 40 نفر می‌رسد، اولین گروهی باشند که طعمه انتقام‌جویی حکومت شوند. از هم‌اکنون می‌توان بیمناک بود که روزنامه‌نگاران زندانی امنیت جانی نداشته باشند و در زندان قربانی خشونت نظام شوند.

گویا مقامات امنیتی جمهوری‌اسلامی برای این فاز از برخورد با معترضان‌ یک حرکت ضربتی و سریع را تدارک دیده‌اند. دستگیری خبرنگاران و تحلیل‌گران، تمرکز نیرو در تهران و سپس دستگیری میرحسین‌موسوی و مهدی کروبی .

بنابر اصل  79 قانون اساسی، حکومت نظا می ممنوع است، اما دولت می‌تواند باتصویب مجلس تا سی‌ روز محدودیت‌های ضروری مانند منع عبور و مرور و تعطیلی مدارس و دا نشگاه‌ها و موارد دیگر را  برقرار کند. شاید تا چند روز آینده این اصل اجرایی نشده قانون اساسی اجرا شود و این درحالی است که بنابر گفته سازمان‌های مدافع حقوق بشر، جمهوری اسلامی تاکنون تمام اصول انسانی همین قانون اساسی را زیر پا گذاشته‌است.

رفتار واکنشی و تحریک‌کننده حکومت، هدایت بحران کنونی را از مسیر عقلانی هر روز دورتر می‌کند

رفتار واکنشی و تحریک‌کننده حکومت، هدایت بحران کنونی را از مسیر عقلانی هر روز دورتر می‌کند، کدام منافع چنین هزینه‌ای را توجیه می‌کند؟ آیا در پشت صحنه این بازی شوم عقل سلیمی هست که در گسستگی خواست مردم و حاکمیت، سوی مردم و مصالح ملی را در نظر گیرد و ماندن بر سریر قدرت را به هر قیمت و تاوانی نخواهد؟

شدت برخورد نیروهای امنیتی حکومت نشان از آن دارد که هم چنان بقای عده‌ی بر بقای نظام اولی است، نیروهای سرکوب تحت امر رهبری آستین‌ها را بالا زده‌اند تا در برایر یک شورش احتمالی بزرگ که در پی دستگیری میرحسین موسوی بر پا می شود، یک خونریزی بزرگ  به راه بیاندازند. حاصل این اقدام دو حادثه می‌تواند باشد: یا حرکت اعتراضی کنونی سرکوب و در نهایت خاموش شود، آن‌چه که دولتمردان ایران به آن امید بسته‌اند؛ یا آن‌که در پس خشونت برهنه و شدید از سوی نظام، خیزشی ملی اتفاق افتد و اکثریت سرخورده‌ی خاموش مردم به معترضان بپیوندند و شورشی بزرگ ایران را فراگیرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,