Saturday, 18 July 2015
25 September 2020
در گفت‌و‌گو با شیرین نشاط، گراناز موسوی و آریانا برکشلی

«زن‌هایی متفاوت، زن‌هایی توجه‌برانگیز»

2012 March 24

اردوان روزبه / رادیوکوچه

وقتی صحبت از زن ایرانی می‌شود شاید قدیم‌ها همه یاد آشپزی و کدبانو‌گری می‌افتادند، یاد تو‌سری خوردن و کوچک شدن، اما امروز دیگر خیلی از نگاه‌ها به این زن تغییر یافته‌است. وقتی شما از زن ایرانی صحبت می‌کنید، به هر روی تغییراتی در روی‌کرد او نسبت به جامعه و جامعه نسبت به او را خواهید یافت.

هشت مارس، روز زن بود. روزی که قرار شد از آزادی و حقوق زنان یاد شود. در این روز بنا هست همه­ی آدم‌ها مرور کنند که زنان چه حقوقی دارند. نمی‌دانم اما شاید یک روز را به زنان اختصاص دادن خود هنوز نمادی از همان تبعیض نهادینه باشد که نوع بشر به زنان دارد اما به هر روی فرصتی هم برای حرف زدن است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

بگذارید حرف دلم را هم بگویم که این روز، هنوز متعلق به زنان روشن‌فکر است انگار. فعالان مدنی،‌ زنان در‌بند، جنبش زنان یا فمینیست‌ها اما در این روز یادم نمی‌آید کسی از فاحشه‌ها یاد کرده‌باشد. از زنانی که نان‌آور چند سر عایله هستند و یا کسانی که در تاکسی تلفنی کار می‌کنند و دخترانی که برای دیده شدن، دست به هر کاری می‌زنند و یا مادرانی که صیغه می‌شوند و یا زنانی که هیچ‌وقت در جایی کسی یادشان نمی‌افتد و یا اگر هم می‌افتد، برای «جنبش زنان» لکه ننگ هستند.

این می‌شود که امروز، روز زن را فقط در یک روز مشخص به گروهی مشخص البته صرف «تبریک» می‌گویند و بس.

اما تحریک‌هایی هم در این زمینه باز جای امید دارد. چند روز بعد از هشت مارس، دانش‌گاه «مریلند» به هم‌راهی «بنیاد روشن» که به مدیریت «احمد کریمی حکاک» اداره می‌شود، نشستی با حضور سه زن ایرانی برگزار کرد. «شیرین نشاط» کارگردان فیلم «زنان بدون مردان» که با الهام از نوشته­ی «شهرنوش پارسی‌پور» تهیه شده‌بود. «گراناز موسوی» با فیلم «تهران من حراج» که ساکن استرالیا است و «آریا برکشلی» نوازنده و پیانیست که در کنار سوال‌های آقای حکاک، موضوع به بررسی جای‌گاه زن در جامعه ایرانی کشیده‌شد.

در حاشیه این برنامه در کنار میز پذیرایی، فرصتی دست داد تا با این دو کارگردان زن صحبتی کوتاه داشته‌باشم.

حرف‌ها حول محور زن امروز ایران گشت و فرصتی شد برای شنیدن نظر این دو کارگردان ایرانی.

پادکست این برنامه را از فایل صوتی این‌جا بشنوید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,