Saturday, 18 July 2015
28 September 2020
اداره امنیت ملی افغانستان:

«حمایت ایران و پاکستان از رسانه‌های افغان با سیاست خاص»

2012 April 11

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، 10 آوریل، اداره امنیت ملی افغانستان مدعی شده است چند تلویزیون محلی و یک روزنامه در این کشور از سوی ایران و پاکستان حمایت مالی می‌شوند.

لطف‌اله مشعل، سخن‌گوی این اداره می‌گوید شماری از برنامه‌های سیاسی این رسانه‌ها به منظور آن‌چه که او «مغشوش ساختن افکار عامه» می‌خواند، تهیه می‌شوند.

آقای مشعل در نشستی با حضور نماینده‌های رسانه‌های افغانستان، وزارت‌های فرهنگ، امور داخله، خارجه و امنیت ملی گفت، برخی از شهروندان ایرانی و پاکستانی، بدون این‌که دولت افغانستان در جریان باشد، به عنوان برنامه‌سازان و سیاست‌گذاران این رسانه‌ها کار می‌کنند.

سخن‌گوی اداره امنیت ملی افغانستان تلویزیون تمدن و تلویزیون نور را به عنوان تلویزیون‌هایی نام برد که سیاست‌های مورد قبول دولت جمهوری اسلامی را دنبال می‌کنند.

او تاکید کرد: «سوژه‌ها مربوط تلویزیون تمدن نبوده بلکه از طریق حلقات ایرانی در اختیار‌شان قرار می‌گیرد. تلویزیون نور بیش‌تر کسانی را دعوت می‌نماید که با حضور نیروهای خارجی و ایجاد پای‌گاه‌های نظامی آمریکا در افغانستان مخالفت داشته و نیز دستاوردهای دولت را ناچیز می‌گیرد.»

لطف‌اله مشعل هم‌چنین از حضور «جاسوسان پاکستانی» در تلویزیون پشتو زبان شمشاد سخن تصریح کرد: «تلویزیون شمشاد نیز بدون در جریان قرار دادن وزارت خارجه و فرهنگ دوازده نفر از شهروندان خارجی را استخدام کرده است. مدیر مالی و یکی از برنامه سازان مهم، (این) تلویزیون پاکستانی هستند و سوژه پاکستانی می‌دهند. من هشتاد درصد مطئنم که این دوازده نفر، جاسوس‌های آی.اس.آی‌اند. اگر جاسوس نمی‌بودند چرا از راه‌های رسمی نمی‌آمدند وارد تلویزیون نمی‌شدند.»

به گفته این مقام افغان، حضور شهروندان خارجی در رسانه‌ها بدون درجریان گذاشتن دولت افغانستان، نشان می‌دهد که آن‌ها اهداف سیاسی کشورهای خود را دنبال می‌کنند.

اما مسوولان تلویزیون تمدن و شمشاد، این اظهارات اداره امنیت ملی را بی‌اساس می‌خوانند و می‌گویند اگر دولت افغانستان در این زمینه مدرکی دارد، باید آن‌را ارایه کند.

محمد رحمتی مسوول تلویزیون تمدن گفت: «آقای مشعل براساس یک سلسله حدس و گمان، این اظهارات را مطرح کرده و سندی را نشان ندادند. ما حرف‌های ایشان را رد می‌کنم واقیعت ندارد. ما به زودی نظرات خود را به صورت رسمی و شفاف اعلام می‌کنیم و از لحاظ حقوقی هم هر اقدامی را که لازم بیبینیم ، انجام می‌دهیم.»

خپلواک صافی رییس نشرات شمشاد می‌گوید: «من به عنوان رییس نشرات تلویزیون شمشاد، آقای مشعل را به صراحت به چالش می‌گیرم و از او دعوت می‌کنم اگر مدرکی در مورد ادعا‌های که مطرح کرده دارد، بیاید و آن را ثابت کند. در غیر آن همه می‌دانند که افترا و تهمت است.»

گذشته از اتهامات مبنی بر حمایت جمهوری اسلامی و پاکستان از رسانه‌های محلی، آقای مشعل از این هم فراتر رفت و از رسانه‌های فارس و تلویزیون پرس‌تی‌وی (شبکه انگلیسی زبان دولتی جمهوری اسلامی)، به عنوان رسانه‌های خارجی نام برد که بدون مجوز قانونی در افغانستان کار می‌کنند.

او از ایران و پاکستان صریحن خواست تا از دخالت در امور داخلی افغانستان دست بردارند.

مسئله منابع مالی رسانه‌ها پیوسته یک موضوع مبهم در افغانستان بوده است. در ده سال اخیر، حدود ۵۰ تلویزیون، بیش از ۸۰ ایست‌گاه رادیویی و ده‌ها نشریه چاپی در سراسر افغانستان به میان آمده، اما هزینه‌های بیش‌تر‌شان از سوی نهادها و کشورهای خارجی تامین می‌شود.

لازم به اشاره است چندی پیش وزارت فرهنگ افغانستان از کل رسانه‌های محلی خواست تا منابع مالی خود را مشخص کرده و به گونه کتبی در اختیار این وزارت قرار دهند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,