Saturday, 18 July 2015
30 September 2020
بیست‌­و­سوم فروردین- یازدهم آوریل

«تقویم تاریخ بیست­‌و­سوم فروردین»

2012 April 11

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1361 خورشیدی- سال­روز درگذشت «حبیب‌اله بلور» کشتی‌گیر، مربی کشتی، مدیر ورزشی و بازیگر سینما است. او مربی‌گری تیم ملی کشتی آزاد و ریاست فدراسیون کشتی ایران را برعهده داشت و در 22 فیلم سینمایی نیز بازی کرد. به­ترین نتیجه­‌ی تاریخ کشتی ایران در المپیک (1956 ملبورن) و اولین قهرمانی تیم ملی کشتی ایران در جهان (1961 یوکوهاما) با سرمربی‌گری بلور به‌دست آمد.

از مهم‌­ترین شاگردان بلور می‌توان به «حسین ملاقاسمی»، «محمدعلی فردین»، «جهان‌بخت توفیق» و «غلام­رضا تختی اشاره کرد.

1034 میلادی- درگذشت «رومانوس سوم» با عنوان کامل «رومانوس سوم آرگیروس» (Romanos III Argyros) است. او امپراتور بیزانس از 1028 تا 1034 میلادی بود.

رومانوس یکی از از اشراف‌زادگان نه‌چندان برجسته­‌ی بیزاسی بود که «کنستانتین هشتم»، امپراتور وقت، او را وادرا به ازدواج با دختر خود «زوئه» کرد و به­ این ترتیب او را پیش از مرگش جانشین خود ساخت. «کنستانتین» در نوامبر 1028میلادی درگذشت و رومانوس با عنوان «رومانوس سوم» بر تخت امپراتوری نشست.

رومانوس سوم در دوران حکومتش تلاش کرد تا هم­‌چون فرمان‌روایی توانا عمل کند اما در بیش­‌تر کارهایش موفقیتی به‌دست نیاورد. کوشش‌های او به‌منظور کاهش فشار ناشی از مالیات‌ها به آشفته‌سازی امور مالی مربوط به دولت انجامید و لشکرکشی عظیمش علیه تهاجمات مسلمانان در مرزهای شرقی که خود فرماندهی آن را در 1030میلادی برعهده داشت نتیجه‌ای جز شکست برای او در بر نداشت. رومانوس سوم در چنین روزی و احتمالن با مسموم‌شدن به‌دست همسرش درگذشت.

1606 میلادی- «یونیون جک» (Union Jack) پرچم ملی انگلستان شد.

«یونیون جک»، رایج­ترین نام برای پرچم بریتانیا است. در چنین روزی، اولین پرچم «یونیون جک» از ادغام پرچم انگلیس (صلیب قرمز سنت جورج) با پرچم اسکاتلند (صلیب سفید رنگ مورب  سنت­اندرو در یک زمینه آبی) به­‌وجود آمد. سپس در سال 1801 میلادی، با اضافه شدن ایرلند به بریتانیا، پرچم ایرلند (صلیب قرمز سنت پاتریک ) را نیز وارد این نماد کردند.

1931 میلادی- رای­‌دهندگان اسپانیایی، نظام سلطنتی این کشور را رد کردند که مقدمه جنگ داخلی پر تلفاتی شد که در سال 1936 میلادی آغاز شد.

1946 میلادی- سوریه که تحت­‌الحمایه فرانسه بود، استقلال یافت.

      ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1317 خورشیدی- «ایرج کابلی» نویسنده، وزن‌شناس و مترجم ایرانی زاده شد.

1362 خورشیدی- به منظور گسترش و پیش‌رفت خدمات درمانی و بهداشتی در مناطق محروم کشور و روستاها، مجلس شورای اسلامی ایران، قانون تربیت بهداشت‏‌کاران دهان و دندان را تصویب کرد.

1241 میلادی- روز شکست «مجارستان» از «مغول‌ها» است. مغول‌ها به فرمانده‌ی «باتو‌خان» نوه­‌ی «چنگیز‌خان» در منطقه­‌ی «موهی» ارتش مجارستان را شکست دادند.

1888 میلادی- «تالار کنسرت آمستردام» بازگشایی شد.

1930 میلادی- زادروز «آنتوان شزاندر لاوی» ‌‌(Anton Szandor LaVey)، موسس و کاهن اعظم کلیسای شیطان، نویسنده­‌ی کتاب انجیل شیطانی و بنیان‌گذار شیطان‌پرستی لاویی است.‌

1977 میلادی- سال‌روز درگذشت «ژاک پرور»‌ (Jacques Prevert) شاعر و فیلم‌نامه‌نویس فرانسوی است.

2001 میلادی- جت‌های نظامی چین، یک هواپیمای جاسوسی آمریکا را که برفراز آب‌های چین در پرواز بود در جزیره «های­نان» فرود آوردند و خدمه آن را بازداشت کردند.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

بی‌بی‌سی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,