Saturday, 18 July 2015
18 September 2020

«چاپ سوم «ناکجاآباد و خشونت» در نمایش‌گاه کتاب»

2012 April 11

آن‌چه در این بخش می‌آید انتخابی از رادیو کوچه در بین رسانه‌ها است.

منبع: ایسنا

چاپ سوم کتاب «ناکجاآباد و خشونت»، مجموعه‌ای از گفتارها و گفت‌وگوهای کارل پوپر، فیلسوف نام‌آور اتریشی ـ انگلیسی، به انتخاب و ترجمه‌ی خسرو ناقد و رحمان افشاری در راه است.

به گفته‌ی ناقد، چاپ‌های قبلی این کتاب که در سال ۱۳۸۸ و ۱۳۸۹ و در ۲۱۰ صفحه منتشر شده بود، در حال حاضر کم‌یاب است و انتشارات جهان کتاب در حال آماده‌سازی چاپ سوم آن است که در اردیبهشت‌ماه امسال در نمایش‌گاه بین‌المللی کتاب تهران عرضه می‌شود.

«ناکجاآباد و خشونت» با جستاری بلند در شناخت «جهان اندیشگی پوپر» به قلم خسرو ناقد آغاز می‌شود که دربردارنده‌ی شرحی از حیات فکری پوپر، معرفی افکار و آثار او و تاثیر جهانی نظریه‌های این فیلسوف نام‌آشناست. نویسنده در این جستار خواننده را با سیر زندگی و آرا و اندیشه‌های پوپر آشنا می‌کند.

مترجمان کتاب بر این باورند که: «برداشت خود از اندیشه‌های پوپر را مطرح کرده و در معرض گفت‌وگو و نقد دیگران گذارده‌اند. در این کتاب نخست شناختی مقدماتی از زندگی و آرای پوپر به دست داده شده و سپس با گزینش و ترجمه‌ی چند سخن‌رانی و گفت‌وگو از او، چهره‌ای از این متفکر پرآوازه‌ی قرن بیستم ترسیم شده است. این شناخت اجمالی، به خواننده‌ی علاقه‌مند کمک می‌کند تا از میان سخنانی که درباره‌ی پوپر در جامعه ما گفته می‌شود، سره را از ناسره بازشناسد. علاقه‌مندان به فلسفه، با خواندن این کتاب می‌توانند شناختی مختصر و مفید از اندیشه‌های پوپر، آن هم از زبان خود او، به دست آورند».

یکی از گفتارهای اصلی کتاب «درباره‌‌ی به‌اصطلاح منابع شناخت» است که ترجمه‌‌ی متن سخنرانی پوپر در دانشگاه زالسبورگ اتریش و یکی از مهم‌ترین گفتارهای اوست. سخن اصلی پوپر در این گفتار چنین است: «هرچه درباره‌ی جهان آگاهی بیش‌تری به‌دست آوریم، هرچه معرفت‌‌مان ژرف‌تر شود، به‌همان نسبت نیز معرفت ما به این‌که چیزی نمی‌دانیم، نسبت به نادانی‌مان، آگاهانه‌تر، آشکارتر و راسخ‌تر می‌شود. اگر بپذیریم که در تمام عرصه‌ی معرفت – هر اندازه هم که در جهان ناشناخته‌ها بتوانیم پیش رویم – هیچ اقتدار و آمریتی فراتر از نقد وسنجش وجود ندارد، آن‌گاه بدون آن که به‌ دام خشک‌اندیشی و جزم‌گرایی گرفتار آییم، می‌توانیم هم‌چنان پای‌بند این نظر باقی بمانیم که حقیقت، خود فراسوی هر اقتدارطلبی بشری است».

در مقاله‌‌ی «ناکجاآباد و خشونت»، که عنوان کتاب نیز برگرفته از آن است، پوپر می‌کوشد علل توسل به خشونت در رفع اختلاف‌های سیاسی را پی‌ گیرد و بر پایه‌‌ی آن داوری کند. به نظر او، اعتقاد به ناکجادآباد و پندارهای آرمانی و دست‌نیافتنی، به قهر و خشونت منتهی می‌شود. پوپر به نگرش عقلانی در حوزه‌‌ی اجتماع و گستره‌ سیاست باور دارد و معتقد است که هر نگرش دیگرى به راحتى به کاربرد خشونت منتهى خواهد شد.

در این کتاب دو گفت‌وگو نیز از پوپر ترجمه و منتشر شده است؛ یکی با عنوان «سرچشمه‌های شناخت گوناگون‌اند» و دیگری گفت‌وگویی بلند با عنوان «بدون آزادی، نه به عدالت می‌رسیم و نه به امنیت». در این دو گفت‌وگو بسیاری آرا و افکار و نظریه‌های فلسفی پوپر با زبانی روشن مطرح شده است. او در کنار نقد اندیش‌مندانی چون کارل مارکس، زیگموند فروید و مارتین هایدگر، به بسیاری از موضوعات اجتماعی و سیاسی معاصر نیز پرداخته است.

«درباره‌ی دانایی و نادانی» و «عقل‌گرایی انتقادی» از دیگر گفتارهای کتاب «ناکجااباد و خشونت» است. در بخش پایانی کتاب نیز کتاب‌شناسی گزیده‌‌ی آثار کارل پوپر به زبان‌‌های آلمانی و انگلیسی و به ترتیب تاریخ انتشار آن‌ها منتشر شده است تا پژوهش‌گران و دانش‌جویان و علاقه‌مندانی که مایل‌اند به منبع اصلی آثار پوپر مراجعه کنند یا مطالعات خود را درباره‌ی این فیلسوف اروپایی گسترش دهند، از این فهرست استفاده کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,